Home / Tag Archives: kosoves

Tag Archives: kosoves

BE-ja kundër Ushtrisë së Kosovës

Bashkimi Evropian thotë se Kosova s’e ka mbështetjen e aleatëve për formimin e Ushtrisë.Ministrat e Jashtëm të BE-së të hënën janë mbledhur për të diskutuar, mes tjerash, edhe raportet mes Kosovës dhe Serbisë.Ministri i Jashtëm i Sllovakisë, Miroslav Lajçak, ka thënë për TASR se formimi i ushtrisë së Kosovës është më shumë kompetencë e NATO-s, por tha se edhe BE-ja kërkon që kjo çështje duhet të jetë vetëm në pajtim me kushtetutën dhe ligjet në fuqi. .“Në lidhje me krijimin e Ushtrisë së Kosovës, kjo është më shumë kompetencë e NATO-s. Në të njëjtën kohë”, thotë ai, “edhe BE-ja është e qartë në këtë çështje – se ajo duhet të bëhet vetëm në pajtim me kushtetutën dhe ligjet dhe duhet të ketë mbështetjen e aleatëve ndërkombëtarë, gjë të cilën Kosova momentalisht nuk e ka”.“Sllovakia mbështet përpjekjet për reforma dhe negociatat për anëtarësim të vendeve të Ballkanit Perëndimor në pajtim me perspektivën e tyre evropiane. Fatkeqësish, rajoni ende ka potencial për tensione dhe stagn..

Read More »

Hahn kërkon nga Qeveria e Kosovës që urgjentisht ta tërheq taksës 100 për qind

Komisionari evropian për Zgjerim dhe Fqinjësi të Mirë, Johannes Hahn, e ka quajtur të papranueshme vonesat për heqjen e taksës 100 për qind ndaj Serbisë.Hahn, ka shprehur shqetësimin e tij lidhur me taksën e vendosur nga Kosova ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës.Hahn duke folur para gazetarëve në “Konferencën e Pranimit Ministrorë BE-Serbi”, ka thënë se taksa prej 100 për qind e vendosur nga Kosova është kategorikisht kundër vlerave të tregtisë së lirë.“Kur isha në Beograd dhe Prishtinë, ofrova shërbimet tona të mira për të zgjidhur pengesat e tregtisë së lirë. Ishte e qartë se futja e tarifës 100 për qind për mallrat e importuara nga Serbia dhe Bosnja Hercegovina, është krejtësisht kundër frymës së tregtisë së lirë të CEFTA-s”.“Kjo është arsyeja pse unë besoj se duhet t’i heqim pengesat e tregtisë së lirë dhe të kërkojmë një zgjidhje të shpejtë sepse kjo do të jetë në interes të të gjithëve”.“Vonesa është e papranueshme për ne. Edhe një herë, taksa është kundër frymës s..

Read More »

Presidenti Thaçi thotë se themelet e Republikës së Kosovës qëndrojnë liritë fondamentale të njeriu

Presidenti Hashim Thaçi ka thënë se liritë fondamentale të njeriut qëndrojnë në themelet e Republikës së Kosovës.Në shënimin e 70 vjetorit të miratimit të Deklaratës Universale për të Drejtat e Njeriut nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, Thaçi tha se kjo deklaratë hapi rrugë për një varg instrumentesh ndërkombëtare që garantojnë të drejtat dhe liritë fondamentale të njeriut kudo nëpër botë.“Sot bota shënon 70 vjetorin e miratimit të Deklaratës Universale për të Drejtat e Njeriut nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, që historikisht njihet si Dita e të Drejtave të Njeriut. Ishte kjo deklaratë që hapi rrugë për një varg instrumentesh ndërkombëtare që garantojnë të drejtat dhe liritë fondamentale të njeriut kudo nëpër botë. Të drejtat dhe liritë fondamentale të njeriut qëndrojnë në themelet e Republikës së Kosovës dhe ne mbesim të përkushtuar në forcimin dhe avancimin e tyre. HTH”, ka shkruar Thaçi.

Read More »

A e përkrahë SHBA-ja Ushtrinë e Kosovës?

Ushtria e Kosovës pritet që të themelohet këtë javë.E për këtë temë po bëhen diskutime të ndryshme.Të jesh Mision i Republikës së Kosovës në Neë York, si shtet jo anëtar i Kombeve të Bashkuara, e bënë misionin mjaftë të vështirë, por kjo aspak nuk na ndalë për të kryer punën në shërbim të atdheut, thotë në një intervistë për Telegrafin, ambasadorja Teuta Sahatqija, shefe e Misionit të Kosovës në Neë York.Ajo theksoi se Serbia, si anëtare e Kombeve të Bashkuara është shumë agresive dhe nuk zgjedhë mjete të minojë sovranitetin e Kosovës në mesin e anëtarëve të KB-së.Por, sipas saj, Kosova ka miq të fuqishëm si ambasadorja Nikki Haley nga Misioni i SHBA-së, që fuqishëm lobon për njohjen e Kosovës nga shtete e ndryshme, dhe për anëtarësim në organizata.Duke folur për mbështetjen e ShBA-ve, për formimin e Ushtrisë së Republikës së Kosovës, Ambasadorja Sahatqija, theksoi se gjatë punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të KB-së, në shtator, kryeministri Haradinaj mori përkrahjen e fu..

Read More »

A do të ketë masa të reja ndaj Serbisë, tregon Qeveria e Kosovës

Duket se do të ketë masa të reja ndaj Serbisë, e këtë e ka konfirmuar edhe Qeveria e Kosovës.Sot gjatë ditës mediat në Kosovë por edhe në Serbi kanë raportuar se priten tri masa të reja kundër Serbisë.Në mesin e masave janë raportuar edhe ndalimi i hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë, dhe gjithashtu edhe ndalimi i hyrjes së automjeteve me targa të Serbisë.Avni Arifi, këshilltar i kryeministrit Haradinaj ka thënë për insajderin se masat e reja janë pjesë e një strategjie.Por ai nuk ka specifikuar se për çka saktësisht bëhet fjalë.“Nuk mund t’i specifikojë këto masa, por mund të them se janë pjesë e një strategjie. Ne nuk do të tolerojmë ma tutje që Kosova të trajtohet nga shteti i Serbisë në formën si është trajtuar vitet e kaluara”, ka deklaruar Avni Arifi.Qeveria e Kosovës, fillimisht, kishte vendosur taksën prej 10 për qind për produktet serbe për të shkuar pastaj në masën 100 për qind. Me këtë veprim janë bllokuar produktet serbe dhe ato boshnjake të hyjnë në Kosovë.Ra..

Read More »

Mbrëmë Kosovës i erdhën edhe disa mjete ushtarake nga Amerika, ja cilat janë

Së shpejti pritet që Kosova të bëjë themelimin e Ushtrisë.Se Kosova është gati ta krijojë ushtrinë, e tregojnë edhe prurjet e pajisjeve nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.Metro i ka siguruar fotografitë përmes burimeve në Qeverinë e Kosovës, të cilët kanë marrë pjesë në transportin e këtyre mjetëve dhe pajisjeve ushtarake nga SHBA’ja.Po ashtu burimet e gazetës kanë mësuar se këto pajisje ushtarake kanë ardhur mbrëmë gjatë orëve të vona, ku kanë mbërritur disa kamionë me 20 autoblinda në Prishtinë, e të tjera do të arrijnë ditëve në vazhdim.Ndryshe, kryeministri Ramush Hardinaj dhe kryeparlamentari Kadri Veseli, kanë paralajmëruar se më 14 dhjetor Kosova do të bëhet me ushtri, ndonëse një gjë të tillë shefi i NATO’s nuk e ka parë si të favorshme për këtë moment.Mirëpo, ambasadori amerikan tha se krijimi i ushtrisë është i natyrshëm.Më poshtë mund t’i shihni disa foto ku shihen autoblinda dhe mjete ushtarake.

Read More »

Ҫfarë lehtësoj e ҫfarë vështirësoi dialogu mes Kosovës dhe Serbisë

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë sa ka lehtësuar gjëra, aq edhe ka vështirësuar.Ky dialog i lehtësuar nga Bashkimi Evropian, ka lehtësuar një varg çështjesh teknike në të mirët e qytetarëve të të dyja vendeve, por kalimi në fazën e bisedimeve për një marrëveshje gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve, e ka dëmtuar subjektivitetin e Kosovës në planin ndërkombëtar, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike.Dëmet për Kosovën, sipas tyre, për më shumë vazhdojnë të rriten për shkak të mosarritjes edhe më tej të marrëveshjes gjithëpërfshirëse ndërmjet dy vendeve.Politologu Ramush Tahiri, thotë për RadionEvropa e Lirë se Kosova është duke humbur nga dialogu që po zhvillon meSerbinë, sepse kjo e fundit, në të gjitha shkresat zyrtare që po ua dërgonvendeve të ndryshme, kërkon mosnjohjen e subjektivitetit ndërkombëtar tëKosovës deri në arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare.“Në subjektivitetin ndërkombëtar të Kosovës, kjo po sjellë dëme, sepse të gjith..

Read More »

Qeveria e Kosovës me tri masa të reja kundër Serbisë

Ditë më parë, Qeveria e Kosovës vendosi taksën prej 100% për produktet serbe.Prishtina përgatit masa të reja kundër Serbisë: heqja e sistemit të pagesave në veri të Kosovës, ndalimi i hyrjes së ministrave dhe zyrtarëve serbë, si dhe ndalimin e hyrjes për automjetet me targa të Serbisë, shkruan “Alo”, pa specifikuar burimet.Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka deklaruar do të ketë masa të reja kundër Serbisë, përveç taksës prej 100 për qind të mallrave nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, Kosova po përgatit masa të tjera të rënda.Haradinaj tha se tarifat do të shfuqizohen vetëm kur Serbia të njohë pavarësinë e Kosovës.

Read More »

A do t’i kundërpërgjigjet Serbia për taksën Kosovës?

Kosova vendosi taksën për produktet serbe dhe atyre boshnjake prej 100 për qind.Kjo rregullore për vendosjen e taksës ndaj mallrave serbe hyri në fuqi më 21 nëntor.Nga 21 nëntori importi i mallrave serbe ka rënë për 20 milionë euro, ndërsa 17 kamionë janë kthyer nga kalimet administrative për shkak të ndalimit të doganave kosovare, transmeton lajmi net.RTS raporton se rritja e taksës mbi mallrat nga Serbia për 19 ditë ka ndikuar në mënyrë drastike.Drejtoria Doganore e Kosovës ka njoftuar se në 15 ditët e para që nga futja e taksës importi i mallrave nga Serbia ka rënë më 20 milionë euro.Në baza mujore, kjo do të arrijë vlerën në 40 milionë euro, kanë vlerësuar ekspertët.Deri më tani Serbia nuk iu është përgjigjur kontraktorëve të Prishtinës për të rritur taksën në 100 për qind.Sipas RTS-së, Serbia respekton të gjitha dispozitat e marrëveshjes së CEFTA-s. Artikujt kryesorë që Prishtina tregton me Serbinë janë prodhimet bujqësore, industria e lëkurës, energjia elektrike dhe..

Read More »

Serbia në panik nga formimi i Ushtrisë së Kosovës

Serbia vazhdon të ‘vajtoj’ formimin e Ushtrisë së Kosovës.Zyrtarët serb po lobojnë që eventualisht të parandalojnë formimin e ushtrisë.Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë Marko Gjuriq tha se vendimet e arsyeshme do të ishin që Prishtina menjëherë ta heq taksën, siç thotë ai, të paligjshme dhe anti-civilizuese për mallrat nga Serbia dhe se formimi i paralajmëruar i ushtrisë së Kosovës është një rrezik për të gjithë rajonin. Ai i tha të përditshmes “Politika” të dielën se përmes destabilizimit nuk do të përfitojnë as serbët as shqiptarët .“Ne jemi dëshmitarë të thirrjeve të përditshme publike nga kryeqytetet me me ndikim në botë për ta tërhequr tarifën, mirëpo fakti që Prishtina ende nuk e ka bërë këtë, ngjall dyshimin se ata, nën këtë shtresë të bindjeve publike, në të vërtetë kanë mbështetjen sekrete të sponsorëve të tyre”, tha Gjuriq, shkruan Dannas, përcjell lajmi net.Gjuriq tha se formimi i ushtrisë së Kosovës është i paligjshëm, në kundërshtim me marrëveshjen..

Read More »