Home / Tag Archives: kosoves

Tag Archives: kosoves

BE i’a prish planin Kosovës: Formimi i ushtrisë vetëm sipas Kushtetutës

Deputetët e Kuvendit të Kosovës ditë me parë votuan pakon e ligjeve qe parasheh krijimin e ushtrisë së Kosovës.Por zëdhënësja e BE-së, Maja Koçijançiç u bëri thirrje autoriteteve të Kosovës që të sigurojnë proces të ligjshëm dhe gjithëpërfshirës, ​​kur bëhet fjalë për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri.Ajo përsëriti pikëpamjen e BE-së se për transformimin e FSK-së janë të nevojshme që procedurat të kryhen në përputhje me Kushtetutën e Kosovës për të marrë parasysh “interesin dhe shqetësimet” e të gjitha palëve.“Procesi duhet të jetë në përputhje me Kushtetutën e Kosovës dhe duhet të marrë parasysh interesat dhe shqetësimet e të gjitha komuniteteve në Kosovë, përfshirë partnerët, subjektet dhe organizatave përkatëse”, ka thënë Kocijançiç për agjencinë serbe të lajmeve “Tanjug”.Ajo nuk ka komentuar se si do të ndikojë miratimi në parim i Ligjit për transformimin e FSK-së pa pëlqimin e Listës Serbe në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve Beograd-Prishtin..

Read More »

Janjiq i prerë: Ushtrinë e Kosovës punë e kryer, s’mund ta ndalë askush

Serbia nuk mund ta ndalë procesin e krijimit të ushtrisë së Kosovës.Madje në këtë proces nuk mund të ndikojnë as fuqit e mëdha siç janë Rusia dhe Kina.Kështu ka thënë drejtori i Forumit për Marrëdhënie Ndëretnike në Beograd, Dushan Janjiq dhe ky proces, sipas tij, vetëm mund të ngadalësohet apo të shtyhet.Janjiq tha për agjencinë e lajmeve Beta se pritet që vetëm Rusia në mbledhjen e ardhshme të Këshillit të Sigurimit të OKB mund të flasë për krijimin e ushtrisë dhe largimin e UNMIK-ut nga Kosova, si një akt i njëanshëm i Perëndimit, “gjë që do të jetë edhe maksimumi i mospajtimeve diplomatike”.“Interesave të Rusisë nuk i konvenon, sepse është e qartë se ushtria e Kosovës do të jetë pjesë e NATO-s, sepse ajo qysh tash bashkëpunon si forcë e sigurisë”, shpjegoi ai Janjiq, përcjell Telegrafi.Janjiq ka thënë se fillimi i krijimit të ushtrisë së Kosovës nuk është diçka e re për Serbinë, por se momenti politik dhe i sigurisë ka qene vendimtar për SHBA-në dhe Kosovën për të filluar..

Read More »

Ushtria e Kosovës nuk do të ketë tanke e aeroplanë

Kuvendi i Kosovës ditë me parë me shumicë votash ka votuar proejktligjin që parasheh krijimin e ushtrisë së Kosovës.E ish-komandanti i Forcave të Sigurisë së Kosovës, Kadri Kastrati, thotë se kalimi në Kuvend i tri projektligjeve është lajmi më i mirë për Kosovën që nga shpallja e pavarësisë. Kastrati thotë se FSK-së i duhen shtatë vite për tu bërë ushtri. Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Kastrati thotë se Ushtria e Kosovës nuk do të pajiset me armatim të rëndë, mirëpo do të jenë në gjendje të kryejë detyrat e saj me të cilat obligohet me ligj.Radio Evropa e Lirë: Zoti Kastrati, Kuvendi i Kosovës miratoi në parim tri projektligjet për FSK-në. Nëse do të krahasonit propozimin e mëparshëm për Ligjin për Forcat e Armatosura të Kosovës dhe këto tri projektligje, cilat dallime i shihni në këtë transformim?Kadri Kastrati: Dallimi është vetëm që emri i Forcës së Sigurisë mbetet, për arsye se nuk ka ndryshime kushtetuese. Tjera dallime nuk ka. Kjo është një ngjarje kryesore p..

Read More »

Fatmir Sheholli: AKS do të formohet kur Serbia ta pranoj pavarësinë e Kosovës

Asociacioni i Komunave me shumicë serbe nuk do të formohet pa e njohur Serbia pavarësinë e Kosovës. Kështu të paktën pretendon drejtori i Institutit për afirmimin e marrëdhënieve ndëretnike Fatmir Sheholli.Në emisionin “Slobodno Srpski” te emituar në RTK2 Sheholli ka deklaruar se “Asociacioni i komunave me shumice serbe do te formohet kur te përfundoj dialogu ndërmjet shtetit te Kosovës dhe Serbisë dhe kur Serbia ta pranoje pavarësinë e shtetit te Kosovës”.Sheholli lidhur me këtë çështje pohoi se ne Bruksel është marre obligimi për Statutin e AKS dhe format e veprimit te tij ne baze te kushtetutës se Republikës se Kosovës, por nuk është e obligueshme qe Kosova ta formoje AKS para se Serbia ta njoh pavarësinë e shtetit te Kosovës.Sheholli ne këtë emision ka pohuar se shqiptarët e Graçanices janë thellësisht te diskriminuar nga kryetari i kësaj komune Srgjan Popoviq i cili edhe pas një vit mandati nuk e ka emëruar nënkryetarin për komunitete ne këtë komune nga radhët e shqiptarëve..

Read More »

Inzagi e çon në ‘qiell’ yllin e Kosovës Valon Berishën

Trajneri i Lazios, Simone Inzaghi, ka folur fjalë të madha për Valon Berishën pas fitoren ndaj Parmas me rezultat 0-2.Mesfushori nga Kosova u fut në lojë në minutën e 57-të, në minutën e 79-të arriti të fitojë një penallti për skuadrën e tij.Pas ndeshjes trajneri i skuadrës zbuloi se kur Igli Tare e kishte njoftuar se Berisha ishte në listën e transferimeve, ai ishte gëzuar shumë.“Duhet durim, Parma ishe e organizuar mirë dhe solide në mbrojtje. Jemi me fat që kemi opsione si Valon Verisha dhe Correa, të cilët vijnë nga banka rezervë dhe ndryshojnë lojën”.“Berisha ka kualitete. Kur drejtori sportiv më ka propozuar këtë lojtar, i kam thënë se do të isha shumë i lumtur nëse ai do të vinte”.“Ne besojmë shumë tek ai”, ka thënë Inzaghi pas ndeshjes për Sky.Ndeshja e ardhshme Lazios është kundër Interit.

Read More »

Vjen kërcënimi i radhës nga Daçiq për ushtrinë e Kosovës

Kosova shumë shpejt pritet të bëhet me ushtri, por politikanët në Serbi po kërcënojnë me ndërprerje të dialogut në Bruksel.Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, tha sot se UNMIK-u nuk do të tërhiqet nga Kosova, dhe se ai beson që Kosova nuk do të bëhet anëtare e Interpolit.Siç përcjell Kosovapress, ai tha për “Tv Prva” se nuk pret që SHBA të ndryshojë vendimin e saj për njohjen e Kosovës, por se kanë ndryshuar qëndrimin në dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.Kryediplomati serb ka folur edhe rreth formimit të ushtrisë së Kosovës.“Nga ana tjetër unë nuk pres të përfundojë kështu kur bëhet fjalë për të ashtuquajturën Ushtrinë e Kosovës. Nga ana tjetër shihni se reagimet janë të përmbajtura, por është e qartë se kjo do të shkaktojë shqetësime të mëdha”, tha Daçiq.Ai beson se këtë nëntor do të mbahet mbledhja e KS të OKB-së për Kosovën, pasi ajo kryesohet nga Kina, dhe një nga temat do të jetë formimi i ushtrisë së Kosovës.“Besohet se formimi i të ashtuquajturës usht..

Read More »

Ushtria e Kosovës alarmon Daçiqin

Miratimi i projektligjeve për transformimin e FSK-së ka alarmuar Serbinë.Ky shtet po lëviz çdo ‘gur’ të mundshëm në përpjekje për të ndalur procesin e transformimit të FSK-së.Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, ka thënë se Shtetet e Bashkuara e kanë ndryshuar politikën ndaj dialogut midis Kosovës dhe Serbisë, por nuk pritet të tërheqin njohjen ndaj Kosovës.Shefi i diplomacisë serbe, Daçiq, tha në një televizion serb se nuk është gjithçka “bardh e zi” dhe se, sipas tij, më e rëndësishmja është se Serbisë po i hapen dyert për dialog.“SHBA nuk do të ndryshojnë politikën në aspektin e njohjes së Kosovës, por nuk është gjithçka bardh e zi. Nuk pres që do të përfundojë gjithçka në këtë mënyrë, kur bëhet fjalë për ushtrinë e Kosovës. Gjëja më e rëndësishme është se po hapen dyert për dialog, sepse para disa muajsh, Shtetet e Bashkuara kishin një qëndrim se nuk kishte për çka të flitej”, tha Daçiq, duke folur për procesin e formimit të ushtrisë së Kosovës, përcjell Telegrafi.Daçiq ..

Read More »

Serbia po anekson pjesë strategjike të territorit të Kosovës

Shënjimi i vijës kufitare me Serbinë nuk pritet të kalojë pa telashe me Serbinë.Banorët e disa fshatrave kosovare që jetojnë buzë kufirit me Serbinë ka pasur probleme të vazhdueshme me autoritetet serbe.Ky shqetësim i tyre asnjëherë nuk është adresuar në mënyrë adekuate nga autoritetet e vendit. Shteti i Serbisë është duke aneksuar pjesë strategjike të territorit të Kosovës, rrëzë kufirit. Po e bën këtë, në kohën kur presidenti Hashim Thaçi po e proklamon dhe po e mbron me ngulm në Prishtinë idenë e “korrigjimit” të kufirit me fqinjin verior.Autoritetet shtetërore kurrë nuk janë marrë me shqetësimin e banorëve që jetojnë në disa fshatra të Kamenicës afër kufirit, sikur ata të Karaçevës, Breznicës, Muhovës, Çarrit e të tjera, që nuk u lejohet qasje në pronat për të cilat kanë fletët poseduese të lëshuara nga autoritetet komunale në Kosovë, shkruan sot Koha Ditore.Po kështu, as me problemin e natyrës së njëjtë të banorëve të fshatrave të Podujevës, si në Terrnavicë, Dumnicë, Peci..

Read More »

Lajmi i fundit: Arrestohet një zëvendësministër i Kosovës

Para pak çastesh Policia e Kosovës ka arrestuar një nga zëvendësministrat e Zhvillimit Rajonal.Zyrtari I lartë institucional I arrestuar vjen nga radhët e AAK-së.Burime të “Kohës Ditore” bëjnë me dije se i arrestuar është një nga zëvendësministrat e Zhvillimit Rajonal.Zv/ministri i arrestuar është Musa Cena nga AAK-ja, ndërsa i njëjti dyshohet për veprën penale të ryshfetit.Këtë dikaster e udhëheq Rasim Demiri.

Read More »

Ushtria e Kosovës e barabartë me ato të botës, thotë Haradinaj

Ushtria e Kosovës nuk e ka asnjë element më të vogël në mandat se sa ushtritë e vendeve në botë.Kështu ka pohuar kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj gjatë takimit me strukturat e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në Obiliq, tha se janë duke punuar intensivisht që liberalizimi i vizave të ndodhë brenda këtij viti.Ai përmendi edhe Ligjin për Paga, për të cilin tha se ka një kosto prej 80 milionë eurosh. Kurse, sa i përket Ushtrisë së Kosovës, Haradinaj tha se kjo ushtri nuk ka asnjë element që i mungon nga ushtritë e vendeve të tjera.“Ushtria e Kosovës nuk e ka asnjë element më të vogël në mandat se sa ushtria e Kinës, e Amerikës, e Gjermanisë apo e kujt të doni. Asgjë në mandat mangu nuk ka. Në cilindo vend të botës, në ushtrinë e atij vendi, kurrë një mandat më pak nuk e ka, kurrë një element në mandate. Është mirë që shprehen se është ushtri mbrojtëse, se popujt që kanë ambicie agresive e sulmuese, ata nuk i bëjnë mirë vetes, por është ushtri si çdo ushtri e botës. Për çdo ..

Read More »