Home / Tag Archives: kryeministri

Tag Archives: kryeministri

Kryeministri Haradinaj ka një kërkesë për Britaninë e Madhe

Kreu i Qeverisë, Ramush Haradinaj kërkon mbështetjen e Britanisë së Madhe në procesin e dialogut me Serbinë. Haradinaj gjatë një takimi me ministrin britanik të Shtetit për Evropë dhe Amerikë në Zyrën e Jashtme dhe Komonueltit, Alan Duncan dhe Richard Moore, drejtor i Përgjithshëm Politik në Ministrinë e Jashtme, ka kërkuar mbështetjen e shtetit britanik në proceset e tanishme të konsolidimit të vendit dhe procesin final të dialogut me Serbinë. “Prezenca dhe kontributi i Mbretërisë së Bashkuar është i nevojshëm në Stabilitetin e Ballkanit dhe Kosova është e përkushtuar që të fuqizojë partneritetin mes dyja vendeve”, ka thënë kryeministri Haradinaj duke potencuar orientimin euroatlantik të Republikës së Kosovës. Ndërkaq, ministri britanik, Alan Duncan dhe Richard Moore, vlerësuan se marrëdhëniet bilaterale ndërmjet dy vendeve janë shumë të mira dhe Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë përkrahjen e Kosovës në rrugën e saj euroatlantike dhe forcimin e subjektivitetit ndërkombëtar.

Read More »

Kryeministri Haradinaj thotë se Kosova duhet ta ndjek shembullin e Kroacisë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se Kosova duhet ta ndjek shembullin e Kroacisë. Haradinaj është takuar me Kryeministrin e Kroacisë, Andrej Plenkovic, të cilit i ka kërkuar mbështetje. Përmes një postimi në Facebook, Haradinaj ka thënë se Kroacia si anëtare e BE-së dhe NATO-s, është shembull i mirë që duhet ndjekur nga Kosova në procesin e integrimeve euroatlantike. Haradinaj gjatë këtij takimi ka kërkuar mbështetjen kroate. “Për shumë tema në interes të të dyja vendeve, biseduam sot me Andrej Plenkovic, kryeministrin e Kroacisë në një takim bilateral. U dakorduam që të intensifikojmë agjendën politike dhe ekonomike dhe kërkova mbështetjen kroate në rrugën tonë euro-atlantike”, ka shkruar Haradinaj.

Read More »

Kryeministri Haradinaj i prerë me Hahnin: Taksa nuk hiqet pa na njohur Serbia

Kreu i qeverisë Ramush Haradinaj ia thotë në sy komisionarit Johanes Hahn se taksa hiqet vetëm kur të Serbia të njoh Kosovën. Haradinaj, është takuar sot me eurokomisonerin Johanes Hahn, në Mynih të Gjermanisë ku po marrin pjesë në Forumin e Sigurisë. Haradinaj ka thënë se Kosova është e përkushtuar për fqinjësi të mirë, në momentin që nuk i mohohet e drejta për të vepruar si shtet i pavarur dhe sovran. Ai thotë se këto fjalë ia ka thënë komisionerit, Hahn, ku të pranishëm në takim kanë qenë edhe Pacolli e Avni Arifi. Kryeministri ka thënë se kanë diskutuar edhe për çështjen e taksës, duke ia bërë të ditur Hahn-it që ai vendim nuk hiqet pa e njohur Serbia pavarësinë e Kosovës. Kreu i Qeverisë gjithashtu ia ka kujtuar Hahnit çështjen e vizave dhe faktin se Kosova ka përmbushur kriteret për liberalizim. Njoftimi i Haradinajt: Kosova është e përkushtuar që të jetë partnere kredibile e bashkëpunimit rajonal dhe fqinjësisë së mirë, gjithmonë, kur asaj nuk i mohohet e drejta për të v..

Read More »

Tragjedia në Maqedoni, kështu e nisi ditën kryeministri Haradinaj

Me një minutë heshtje e ka nisur ditën e punës sot kryeministri Ramush Haradinaj. Kjo në nderim të viktimave nga aksidenti i djeshëm në Maqedoni, në afërsi të fshatit Llaskarcë. “Ditën e sotme të punës e filluam me një minutë heshtje për jetët e humbura në aksidentin e djeshëm në autostradën Tetovë – Shkup”. Deri më tani janë konfirmuar 14 viktima, ndërsa 37 të tjerë janë dërguar në spital për trajtim të mëtejmë. Qeveria në Maqedoni në mbledhjen e jashtëzakonshme ka sjellë një vendim që datat 14 dhe 15 shkurt, të shpallen ditë zie në të gjithë vendin.

Read More »

Kryeministri befason me këtë deklaratë: Rusia ka futur para në Shqipëri e Kosovë për ndarjen e Kosovës

Ramush Haradinaj ka thënë se Rusia ka futur para të mëdha në Shqipëri e Kosovë për të lobuar pro ndarjes së Kosovës. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se janë paguar para në Shqipëri dhe Kosovë në favor të projektit të ndarjes së Kosovës. Pas këtyre lobeve, sipas Haradinajt, qëndron Rusia. Haradinaj thotë se ky projekt tejkalon një individ, është një agjendë më e madhe. “Në Shqipëri është lobu me pare për projektin e ndarjes. Gazetarë dhe analistë nga Kosova… kanë hyrë shumë para. Paratë e rusëve që përmendët kanë mbërritur deri te ju, kanë shti pare të madhe me nda Kosovën duke lobuar te mediat, televizionet, analistët, pushtetarët. Ajo është dhe në Kosovë. Është agjendë më e madhe”, tha Haradinaj, në një intervistë në ‘Ora Neës’. “ Putin është munduar disa herë të legjitimojë disa aneksime në perimetrin e vet. Presidenti Putin punon intensivisht me ia bashkue Republikën Srpska Serbisë. Ajo është një Putin Republikë. Kur thotë Vuçiq se nuk njoh kufirin mes ser..

Read More »

Kryeministri godet fort Thaçin: Nuk ndërrohen territori dhe kufijtë

Vazhdojnë polemikat mes presidentit dhe kryeministrit. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka goditur prapë presidentin e vendit, Hashim Thaçi, rreth idesë së tij për korrigjim kufijsh mes Kosovës e Serbisë. Haradinaj ka thënë se territori i Kosovës nuk është mall për tregti. Ai ka deklaruar në Ora Neës se kushdo që flet për ndryshim territoresh është armik i Kosovës. “Nuk ndërrohet territori dhe kufijtë. Vendi është njëherë i vendosur dhe nuk parashihet biseda kështu”, ka deklaruar ai. “Unë nuk jam tregtar dhe nuk përfaqësoj ndonjë mall për treg, sa metra këtej dhe as metra andej”, ka thënë Haradinaj. “Nuk ka kryetar qeverie që diskuton tokën e vet për shkëmbim. Është absurdi më i madh”, është shprehur ai. Duke komentuar fjalët shkëmbim, ndarje, demarkacion kufiri, korrigjim, Haradinaj ka thënë se “janë ofendime, sulme direkte në territor. Agresion janë nga kushdo që vjen”. “Kushdo që shënon marrjen e njohjes nga Serbia me ndërrim territoresh ose me lëvizje kufijsh është ..

Read More »

Kryeministri Haradinaj pret në takim Sonja Biserkon

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se Kosova ka Kushtetutën më të avancuar për të drejtat e minoriteteve. Haradinaj, priti sot në takim kryetaren e Komitetit të Helsinkit në Serbi, Sonja Biserko, si dhe zëvendësen e saj, Izabela Kisiq, me të cilat bisedoi për zhvillimet aktuale në vend. Ndër tjerash, kryeministri Haradinaj tha se Kosova është model për ofrimin e të drejtave të njeriut dhe ka bërë progres të theksuar në drejtim të demokracisë e shoqërisë multietnike. “Kosova ka Kushtetutën më të avancuar sa i përket të drejtave të minoriteteve dhe në praktikë, bashkëpunimi me ta është në fazë të avancuar dhe jemi të përkushtuar që kjo të vazhdojë”, tha Haradinaj. Nga ana e tyre, kryetarja e Komitetit të Helsinkit në Serbi, Sonja Biserko, si dhe zëvendësja e saj, Izabela Kisiq shprehën gatishmërinë që të bashkëpunojnë më të gjitha institucionet me qëllim mbrojtjen e të drejtave të njeriut.

Read More »

Insiston kryeministri Haradinaj: S’ka sanksion që na detyron të heqim taksën

Taksa ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjës nuk do të hiqet. Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se s’ka asnjë sanksion që mund ta detyrojë të heqë taksën ndaj mallrave serbe. Pas mbledhjes së qeverisë, ai ka komentuar deklarimet e fundit nga SHBA-ja dhe hapat e parë sanksionues pas refuzimit që të hiqet taksa. Ka thënë se gjuha e presionit ndaj Kosovës nuk kryen punë. “Taksa mund të jetë pakufi, përjetësisht deri kur të zgjidhet problemi Kosovë-Serbi. S’ka sanksion që na detyron të heqim taksën. As nga vendet nacionale as nga organizatat. Duhet të kujtojmë prej ku vijmë. Vijmë nga periudhat më të vështira që i kemi kaluar. Shantazhet e gjykatës nuk e bëjnë dallimin tek ne. S’është gjuha e duhur me Kosovën, forma e presionit. Nuk jep efekt”, ka thënë ai. Ai po ashtu ka thënë se nuk duhet t’i kërkohet nga partnerët heqja e taksës, duke shtuar se “duhet të ruhet integriteti i kryeministrit”.

Read More »

Kryeministri Haradinaj: Obiliqi do të përfitojë nga ligji për këtë qytet

Kreu i Qeverisë, Ramush Haradinaj ka thënë se qytetarët e Obiliqit së shpejti do t’i gëzojnë përfitimet që sjell ligji për këtë qytet. Haradinaj është takuar me kryetarin e Obiliqit, Xhafer Gashi, me të cilin kanë diskutuar lidhur me ligjin për këtë qytet. Kreu i ekzekutivit deklaroi se do të punojnë me një dinamikë të përshpejtuar të implementimit të plotë të Ligjit për Obiliqin. “Për një dinamikë të përshpejtuar të implementimit të plotë të Ligjit për Obiliqin bashkëbiseduam sot me kryetarin Xhafer Gashi. Qytetarët e Obiliqit së shpejti do t’i gëzojnë përfitimet që sjell ky ligj, i cili do të ndikojë në përmirësimin e gjithëmbarshëm të mirëqenies dhe ngritjen e parametrave të ri buxhetor për këtë komunë”, ka shkruar Haradinaj.

Read More »

Kryeministri Haradinaj këmbëngulë se nuk ka veteranë të rrejshëm

Kreu i Qeverisë Ramush Haradinaj ka thënë se për të nuk ka veteranë të rrejshëm. Haradinaj, ka zhvilluar sot një takim në Deçan me familjarë të dëshmorëve të kësaj komune. Atje, Haradinaj foli për fryrjen e listës së veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. I pari i qeverisë së vendit ka thënë se kjo është vetëm një zhurmë dhe se do të vijë dita që të gjithë do të kuptojnë se ka pasur të drejtë në deklaratat e tij, se nuk ka veteranë të rrejshëm. “Për mua nuk ka veteranë të rrejshëm. Për mua të gjithë janë veteranë të gjithë kanë luftuar. Të gjithë janë angazhuar. Nuk e kuptoj pse u bë gjithë ajo zhurmë, por do të vijë dita që do të kuptojnë të gjithë se s’kanë pasur të drejtë. Unë e di që krejt populli i Dukagjinit janë kanë në këto vendbanime, i madh e i vogël. Cilido katund, ku kam shkuar, iu është dash me qëndruar aty… Unë e di që në Dukagjin janë dhjetëra-mijëra njerëz që janë kanë direkt në luftë”, tha Haradinaj. Gjatë takimit me famijet e dëshmorëve, Haradinaj tha se ve..

Read More »