Home / Tag Archives: kryetari

Tag Archives: kryetari

Ja sa shpenzoi Kryetari i Vushtrrisë për një iftar që e shtroi

Kryetari i Komunës së Vushtrrisë Xhafer Tahiri është i vetmi nga homologët e tij që për cdo fundjavë publikon shpenzimet javore të zyrës së tij. Tahiri që nga marrja e pushtetit në këtë komunë, ka bërë publike shpenzimet e zyrës së tij, duke u treguar kështu transparent me vushtrriasit, shkruan Indekosnline. Për këtë javë, pra nga 4 deri me 8 qershor, zyra e tij ka shpenzuar mbi 2 mijë euro. Kjo shumë është e lartë për dallim nga javët e tjera, kjo për shkak se kryetari Tahiri para disa ditësh ka organizuar iftar që i kushtoi1 mijë e 576 euro. “Shpenzimet e Kryetarit 59.00 euro Organizimi i Iftarit nga Kryetarit i Komunës për biznese dhe përfaqësues të ndryshëm të komuniteteve në Vushtrri 1576.00 euro” thuhet në një njoftim. Kryetari i Komunës, Xhafer Tahiri bënë të ditur se vazhdimisht do të bëjë publike të gjitha shpenzimet e Zyrës së kryetarit të Komunës, por edhe shpenzimet e Komunës në përgjithësi

Read More »

Kryetari i FVK-ës trajner i Beach Voley-t (volejbolli në rërë)

Kryetari i kontestuar i Federatës e cakton vehten trajner të ekipit te FVK-ës në Beach voley në Lojërat mesdhetare në Taragon të Spanjës!!! duke e shkelur çdo normë etike dhe morale, duke e marrë me vehte kënë don (lojtaret e ekipit të vetë)! Jo vetëm kjo shkelje, por edhe shumë shkelje tjera e vërtetojnë se ky njeri e ka privatizuar këtë Institucion sportivë. Federata e Volejbollit prej vitit 2015/2018 është subvencionu nga MKRS me një shumë prej më shumë se 600,000,00 euro, vetëm në vitin aktual është nënshkruar Memorandumi në shumë prej 226,000, 00 eurove. Për të gjitha këto mjete asnjë herë anëtarësia nuk është njoftuar në mënyre analitike se për çfarë dhe ku janë shpenzuar këto mjete… (Ende nuk e ka dhënë raporti finansiar për mjetet e shpenzuara). Ku mbeten subvencionet e ekipeve të femrave, në gjithë botën sporti femëror subvencionohet dhe është subvencionu edhe në Kosovë por me ardhjen e këtij njeriu në krye të FVK-es është ndërpre… Ku mbetën organizimet e kampeve për grupmo..

Read More »

Kryetari tregon se kur përfundon rruga Deçan- Plavë

Kryetari i Deçanit, Bashkim Ramosaj, pavarësisht pengesave, është i bindur se rruga Deçan – Plavë do të përfundojë në vitin 2019, ashtu siç parashihet. Puna është duke vazhduar me intensitet të lartë në Bellajë të Deçanit. Bujën që u bë ditëve të fundit për pjesën e rrugës që kalon në Zonën e Mbrojtur, kryetari i komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, e sheh si të panevojshme. Ramosaj shprehet se do të binden të gjithë faktorët, përfshirë Këshillin Zbatues Monitorues, pasi, sipas tij, rruga është në interes të të gjithëve, raporton KTV. Ndërsa tejkalimin e situatës aktuale, ish-kryetari i Deçanit, Rasim Selmanaj, e sheh përmes arritjes së një memorandumi me Manastirin në Deçan. Në vitin 2015, me anë të këtij memorandumi, Manastiri kishte lejuar që të asfaltoheshin 2.5 km rrugë. Javën e kaluar, Manastiri i Deçanit reagoi kundër punimeve, duke i konsideruar të paligjshme, çka nxitit reagime të shumta të misioneve të huaja në vendin tonë.

Read More »

Kryetari i Vushtrrisë flet për rrënimin e Shtëpisë së Kulturës, tregon arsyen pse e lejoi këtë

Kryetari i Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, ka thënë se ka marrë vendim për ta rrënuar Shtëpinë e Kulturës edhe pse ka qenë kundër, në mënyrë që komuna të mos dëmtohej financiarisht. “Në mes të mbajtjes së një premtimi dhe rrezikut financiar të komunës nga një kontratë e shpallur, kam vendosur që të mos e dëmtoj financiarisht komunën, pasi do të humbte qindra mijëra euro në një proces gjyqësor”, ka thënë Tahiri në Klan Kosova. “U kam treguar qytetarëve se nuk ka asgjë për të fshehur. Sikur unë ta anuloja tenderin që ishte shpallur, procesi do të shkonte në gjykatë. Unë e kam gjetur një kontratë të gatshme për nënshkrim”. “Sikur unë ta anuloja kontratën për rrënim të Shtëpisë se Kulturës do të humbim ndaj operatorit ekonomik që e ka fituar tenderin. Kur shpallet fituesi i tenderit nuk mund të anulohet”. “Përballë mbajtjes së një premtimi dhe një dëmi financiar bashkë me koalicionin kam zgjedhur të mos e dëmtoj komunën financiarisht”. Sipas Tahirit, vendimit për rrënimin e qend..

Read More »

Ndërprerja e punimeve në rrugën Deçan – Plavë, flet Kryetari i Deçanit

Kryetari i komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, në një prononcim për Koha.net ka thënë se punimet në rrugën Deçan – Plavë, asnjëherë s’janë ndërprerë. “Punimet në fakt po vazhdojnë me intensitet të lartë”, tha ai. Ai gjithashtu shtoi se punimet s’janë ndërprerë qysh nga data 24 prill, kur u inaugurua fillimi i punimeve të rrugës Deçan – Plavë, rrugë kjo që lidhë rajonin e Dukagjinit me atë të Plavës e Gucisë. Edhe Ramosaj tha se ka pasur tensione dhe reagime të shumta, por se kompania që po merret me punime, vetëm ka dashur të largojë gurë e dhe në zonën pranë Manastirit, por këta të fundit nuk e kanë lejuar as këtë.

Read More »

ish-kryetari i Gjykatës së Apelit lirohet nga aktakuza

Gjykata Themelore në Prishtinë i dha sot pafajësinë ish kryetarit të Gjykatës së Apelit, Salih Mekaj dhe tre të akuzuarve Vlora Goranit dhe Mentor dhe Ali Seferajt. Me aktgjykimin e sotëm, gjykata gjithashtu vendosi që paratë në shumën prej 15 mijë eurove t’i kthehen të akuzuarës, Vlora Gorani. Avokati i Mekajt, Besnik Berisha, pas shpalljes së aktgjykimit tha se vendimi i sotëm është “lajm i keq për drejtësinë”, sepse, sipas tij, Mekaj si profesionist i drejtësisë është privuar nga mundësia e ushtrimit të profesionit “dhe ndoshta avancimit të mëtejmë”. “Nga dita e parë nuk ka pasë asnjë provë në këtë rast me të cilin prokuroria do t’i mbështeste pretendimet e saj”, tha avokati Berisha. Berisha tha se nuk dëshiron të spekulojë por tha se atij Mekaj i kishte thënë se “një hetues kur e kishte arrestuar i kishte thënë se ‘ka kohë që dua të të arrestoj’”. Gati tre vjet nga koha kur ishte arrestuar dhe dy vjet pasi ishte ngritur aktakuza, ish-kryetari i Gjykatës së Apelit mësoi verdikt..

Read More »

E pranon kryetari i Vushtrisë: Nuk munda ta ndal rrënimin e Qendrës së Kulturës

Kryetari i Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, nga radhët e LDK-së ka premtuar se objekti i Qendrës së Kulturës “Hasan Prishtina” nuk do të rrënohet, por rrënimi i saj ka filluar sot. Ai tha se nuk mundi ta ndalojë pasi gjithçka ishte përfunduar më herët. Xhaferi është deklaruar për këtë zhvillim dhe ka thënë se procedurat i gjithë projekti kanë qenë të përfunduara shumë kohë më parë. “Por quditrisht krejt prokurimi afer 1 milionësh është filluar e është përfunduar gjatë procesit zgjedhor, ndërsa tërë procesi ka përfunduar vetëm 4 ditë para se ne të marrim detyrën”, thotë Tahiri. “Jam konsultuar me shumë ekspert të prokurimit për atë se si të dilet nga kjo situatë dhe a mund te rishikohet projekti. Përgjigja ka qenë e prerë, JO. Kam kërkuar nga Ministria e Kulturës rikonfimim me shkrim se a i qëndrojnë prapa projektit dhe atë rikonfirmim e kam marrë ne dy raste. Kam mbajtur takim edhe me shoqërinë civile të qytetit ku i kam njoftuar me situatën. Për njoftim, rindërtohet pjesa ..

Read More »

Kryetari i bashkisë së Parmës, Pizzaroti: Sheshi Skënderbej, një hapësirë fantastike pedonale

Subscribe në Ora News këtu “Sheshi Skënderbej, një hapësirë fantastike pedonale”. Kështu u shpreh kryetari i Bashkisë së Parmës, Federico Pizzaroti, pas takimit me kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj, me të cilin diskutoi rritjen e bashkëpunimit në çështjet kulturore, mobilitetit dhe teknologjisë së avancuar në dhënien e shërbimeve për qytetarët. Dy homologët vlerësuan se dëshira e përbashkët për bashkëpunim do të përkthehet në realizimin e disa projekteve konkrete dhe të prekshme për qytetarët. “Jam shumë i lumtur që kemi filluar një bashkëpunim konkret me Parmën, kryesisht për çështjet e kulturës, por edhe për çështjet e mobilitetit dhe qytetet inteligjente. Për ne është fat që jemi pranë Italisë, pranë Parmës, që jemi pranë qyteteve që tashmë janë udhëheqëse të zhvillimit dhe modernizimit në Europë, e mezi pres që të bëjmë më shumë”, tha kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. Për më shumë lexoni në: The post Kryetari i bashkisë së Parmës, Pizzaroti: Sheshi Skënderbej, nj..

Read More »

Fetahu dhe Dushku në asamblenë e përgjithshme të FIBA Evropës

Kryetari i Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK), Arben Fetahu dhe Sekretarja e Përgjithshme, Elvira Dushku më 25 dhe 26 maj 2018 do të marrin pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të FIBA Evropës që do të mbahet në Nicosia të Qipros. Në këtë Asamble, Fetahu dhe Dushku do të jenë delegatë të FBK-së, ndërsa drejtuesit më të lartë të FIBA Evropës do të raportojnë për të gjitha aktivitetet e vitit 2017. Po ashtu Fetahu dhe Dushku do të kenë mundësi të takohen me krerët më të lartë të FIBA-s për të diskutuar për ecurinë e përgatitjeve për dy ndeshjet kualifikuese të Përfaqësueses së Kosovës që do të zhvillohen më 28 qershor dhe 1 korrik në Prishtinë, si dhe për Kampionatin Evropian U18, Divizioni C që do të organizohet në Prishtinë prej 22 deri më 29 korrik. Përveç me krerët e FIBA-s, zyrtarët e FBK-së do të kenë rastin të takohen edhe me zyrtarët e federatave të tjera për të diskutuar për aktivitetet e mundshme të përbashkëta në të ardhmen dhe për shkërmbimin e përvojave. Kryetari i F..

Read More »

Ora News – PD e LSI: Të shtunën revolta qytetare

Subscribe në Ora News këtu “Në protestë për një jetë më të mirë dhe shpresë për çdo shqiptar. Për drejtsi të vërtetë! Për Europën dhe vlerat e saj! Bashkë jemi më të fortë se kriminelët dhe pushtetarët e lidhur me krimin.” Nuk mund të sakrifikojmë Shqipërinë dhe të ardhmen për vëllezërit Xhafaj dhe Habilaj” Me këtë thirrje Partia Demokratike thërret qytetarët në protestën që është parashikuar të mbahet të shtunën e 26 majit. Ora News siguron posterat që kanë nisur të shpërndahen për të sensibilizuar qytetarët për tiu bashkuar kësaj proteste para kryeministrisë. Në përgatitje të protestës e cila ka për qëllim largimin e Minsitrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj, Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha mblodhi sot paradite grupin parlamentar e më pas edhe krerët e degëve të Tiranës. Burimet i thanë Ora News se Basha, ka porositur deputetët dhe zyrtarët demokratë që deri të shtunën të dalin në terren dhe të takojnë qytetarët me qëllim një pjesëmarrje të madhe në protestë. Ndërkohë,..

Read More »