Home / Tag Archives: kufijve

Tag Archives: kufijve

Ja ҫfarë thotë Walker për idenë e korrigjimit të kufijve

William Walker, duke folur për idenë e korrigjimit të kufijve.“Ende nuk kam dëgjuar ndonjë zgjidhje të mundshme nga tryeza e bisedimeve që të jetë e zbatueshme, që të zgjidhte problemet”, ka thënë ambasadori Walker për Zërin e Amerikës.“Dëgjon për shkëmbime territoresh apo ide të tjera. E di që Bashkimi Evropian kërkon një zgjidhje, një marrëveshje të negociueshme, e di që Shtëpia e Bardhë kërkon një zgjidhje”.“U deklarua kohët e fundit se do të mbështesim çdo marrëveshje për të cilën bien dakord palët. Mendoj se kjo është e padrejtë për Kosovën. Serbia është në një pozitë më të fuqishme”.“Ata kanë mbështetjen e Rusisë dhe vendeve të tjera në anën e tyre. Kosova është në pozitë të dobët”.Sipas tij, disa politikanë kosovarë mund të jenë të shqetësuar nga Specialja“Jam disi i shqetësuar se klasa e tanishme politike, disa anëtarë të saj, janë të shqetësuar për një gjë tjetër që u rëndon mbi supe që është zyra e Prokurorit Special”.“Disa prej tyre mund të ndjejnë se nëse nuk ..

Read More »

Edita Tahiri e bën për ‘pesë pare’ Edi Ramë: Nuk e kundërshtove ndryshimine kufijve

Ish ministrja për dialog, Edita Tahiri ia ka kthyer ashpër kryeministrit shqiptar Edi Ramës, duke ia kujtuar se nuk ishe i zoti ta kundërshtoje në Serbi ndryshimin e kufijve.Tahiri, ka reaguar ndaj deklaratave të Edi Ramës kundër saj në lidhje me vendimin e Presidentit Ilir Meta për të mos dekretuar Gent Cakajn në postin e ministrit të Jashtëm.Në një intervistë për “Ora News”, ajo theksoi se Rama nuk ishte i zoti për të kundërshtuar gjatë vizitës në Beograd ndryshimin e kufijve midis Kosovës dhe Serbisë.“Mendoj që Presidenti Meta bëri një vendim kombëtar dhe vizionar sepse nuk dekretoi një kandidat që ishte hapur për ndryshimin e kufijve, që i bie që ka qenë hapur pro dëmtimit të interesave nacionale. Me këtë vendim, Presidenti Meta edhe një herë e rikonfirmoi ashtu siç është deklaruar që është në mbrojtje të shtetit të Kosovës dhe luftës tonë 100 vjeçare për të ardhur deri tek pavarësia”, tha Tahiri.Theksoi se vetë Edi Rama kur ishte në Serbi në vitin 2016, nuk ishte i zoti t..

Read More »

Deklarata për ‘korrigjimi i kufijve’, e la Gent Cakajn pa u bërë kryediplomat në Shqipëri

Zbulohet deklarata që e la Gent Cakajn pa u bërë kryediplomat në Shqipëri.Kreu i shtetit të Shqipërisë, Ilir Meta, nuk ka pranuar ta dekretojë të riun nga Prishtina, Gent Cakajn, kryediplomat të Shqipërisë. Meta e ka quajtur Cakajn të papërvojë, ndërsa në arsyetimin e mosdekretimit ka përmendur edhe deklaratat e tij pro korrigjimit të kufijve të Kosovës.Meta, në letrën e tij, i ka shpjeguar Edi Ramës pse e refuzoi emërimin e Cakajt, ministër për Evropë dhe Punë të Jashtme.Sipas Metës, Cakaj në angazhimin e tij si zëvendësministër i së njëjtës ministri ka treguar mungesë përvoje.Tutje, qëndrimi i Cakajt për temën e korrigjimit të kufijve të Kosovës është marrë nga Meta si arsye për mosdekretim të tij.“Qëndrimet e tij publike në kontekstin e debatit për të ashtuquajturin korrigjim të kufijve të Kosovës e Serbisë, por edhe të Ballkanit Perëndimor janë në kundërshtim të plotë me programin e qeverisë aktuale për politikën e jashtme dhe shtjellimin e saj nga Ministria e Punëve të ..

Read More »

“Ndryshimet e kufijve nuk mund të bëhen pa luftë”

Ndryshimi i kufijve në Ballkan është një temë shumë e diskutuar kohëve të fundit.Ndryshimet e tilla dhe krijimi i shteteve të mëdha në Ballkan nuk janë të mundura pa luftë, mendojnë analistët në Sarajevë. Ata flasin edhe për krahasimet mes Kosovës dhe Republikës Srpska.Autoritetet serbe kanë reaguar ashpër ndaj deklaratës së kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj, i cili tha se “kufiri mes Kosovës dhe Shqipërisë është hequr sipas parimit të Shengenit”.Ministri serb i Mbrojtjes Aleksandar Vulin thotë se kjo është një përpjekje për krijimin e “Shqipërisë së Madhe”, e cila sipas tij, “nuk mund të krijohet pa konflikte në mbarë Ballkanin, e jo vetëm me Serbinë“. Kryeministrja e Serbisë Ana Brnabiq ka akuzuar autoritetet në Prishtinë për “cënimin e stabilitetit rajonal”.Ajo shfrytëzoi rastin për të krahasuar Kosovën me Republikën Srpska në Bosnjë-Hercegovinë.”Duket qartë se tani po flitet për kufijtë, e si është e mundur që kjo të vlejë vetëm për disa, e jo edhe për Republikën Se..

Read More »

Zbulohet: Ditmir Bushati u largua pse doli kundër ndryshimit të kufijve të Kosovës

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati është shkarkuar nga kryeministri Edi Rama, pasi q doli kundër ndryshimit të kufijve të Kosovës.Kështu ka thënë Ish-ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias, gjatë një interviste për mediat greke ka thënë se largimi i Bushatit ka lidhje me qëndrimin e tij kundër ndryshimit të kufijve Kosovë-Serbi.Greqia ka komentuar ndryshimet e fundit në qeverinë shqiptare duke e fokusuar tek ajo e Ministrit të Jashtëm, Ditmir Bushatit. “Ditmir Bushati, për mendimin tim, nuk u largua nga kabineti sepse qëndroi gjatë në krye të diplomacisë, por sepse kishte një këndvështrim tjetër për çështjen e Kosovës. Me pak fjalë, ai ishte kundër ndryshimit të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë Kotzias, transmeton “Oraneës”.Ndër të tjera Kotzias ka vlerësuar rolin e Bushatit në dialogun mes Tiranës dhe Athinës për paktin detar. Por gjatë intervistës shton se pavarësisht se kush ulet në karrigen e ministrit, Greqia kërkon të mbajë raporte të mira me Shqipëri..

Read More »

A do të bisedohet me Serbinë për ndryshim të kufijve, tregon Limaj

Fatmir Limaj ka folur për vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë.Ekipi negociator për bisedimet me Serbinë më 8 janar do të shkojë në Bruksel ku do të njoftohet për hapat e mëtejmë të procesit të dialogut.Zëvendëskryeministri, njëherësh kryesues i ekipit negociator, Fatmir Limaj, deklaroi se Kosovës është e përkushtuar për arritjen e marrëveshjes përfundimtare me Serbinë e cila e do të mundësojë njohjen reciproke.“Ajo që delegacioni i Kosovës do të veprojë është mandati që i ka dhënë parlamenti duke u bazuar në rezolutën dhe platforma do të jetë e bazuar në vetë ligjin për delegacionin shtetëror kështu që kjo është obligim i ynë. Nuk mund të dalim jashtë mandatit që na e ka dhënë parlamenti i Kosovës”, tha Limaj.Por cili do të jetë mandati i këtij ekipi?“Mandati i delegacionit shtetëror është i qartë me rezolutën e miratuar në parlament. Angazhimet kryesore do të jetë unifikimi i qëndrimit të Republikës së Kosovës karshi Serbisë. Është shumë me rëndësi që Kosova të flet..

Read More »

Kryeministri Haradinaj kështu synon të heqë temën e kufijve nga dialogu me Serbinë

Kryeministri Ramush Haradinaj synon me dokument të vulosë heqjen e temës së kufijve nga dialogu me Serbinë. Haradinaj, ka paralajmëruar se në mbledhjen e ardhshme të Qeverisë do të prezantojë para kabinetit të tij draft-dokumentin për marrëveshjen finale me Serbinë. Përmes këtij dokumenti, kryeministri Haradinaj, synon që ta largojë dhe ta mbyll përfundimisht çështjen e kufijve nga dialogu me Serbinë, temë të cilën e ka hapur presidenti i Kosovës Hashim Thaçi.“Qeveria e Republikës së Kosovës është e përkushtuar që dialogu me Serbinë të vazhdojë dhe se tani është koha që ky dialog të finalizohet, duke respektuar kushtetutën, sovranitetin dhe integritetin e vendit”, ka shkruar Haradinaj në profilin e tij.Sipas kryeministrit ky draft-dokument do të jetë një bazë e fortë për ekipin negociator në bisedimet me Serbinë.Haradinaj të njëjtin dokument ua ka prezantuar ditë më parë edhe ambasadorëve të QUINT-it.Ai thotë se Qeveria e Republikës së Kosovës është e përkushtuar për fazën fina..

Read More »

Ideja e Thaçit për korrigjim të kufijve po ‘ringjallet’

Ideja e presidentit Hashim Thaçit për korrigjim të kufijve është ‘ringjallë’.Para fillimit të fazës finale të dialogut Kosovë – Serbi presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kishte nisur ta proklamonte idenë e korrigjimit të kufirit me shtetin fqinj.Mirëpo, kjo ide e tij kishte hasur në kundërshtim të ashpër si në Kosovë, ashtu edhe në disa prej vendeve të fuqishme të botës. Por ditët e fundit zyrtarët e BE-së edhe një herë kanë bërë të ditur se nuk përjashtojnë mundësinë që në kuadër të fazës përmbyllëse të negociatave Kosovë – Serbi të ketë edhe lëvizje të kufijve.Megjithëkëtë, ndërmjetësuesja e dialogut Frederica Mogherini ka thënë se çfarëdo marrëveshje që mund të arrihet mes dy vendeve nuk guxon të mbështetet në vija etnike.Një deklaratë të tillë e ka kundërshtuar ashpër kryeministri i Qeverisë së Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili ka vlerësuar se Mogherini është duke e mbytur procesin e dialogut, shkruan Zëri.Në anën tjetër, njohësit e çështjeve politike konsiderojnë se ndë..

Read More »

Mali i Zi kundër korrigjimit të kufijve

Mali i Zi është deklaruar kundër idesë për korrigjimin e kufijve në mes Kosovës dhe Serbisë.Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, thotë se negociatat ndërmjet Thaçit dhe Vuçiqit për shkëmbim të territoreve e lëvizje të kufijve, dhe përkeqësimi i raporteve ndërmjet Beogradit dhe Zagrebit, kanë bërë që të cenohet progresi i arritur në Ballkanin Perëndimor.Këto deklarime Gukanoviq i ka bërë në një intervistë për mediumin francez, Le Figaro.Sipas tij, ideja për shkëmbim eventual të territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është diçka e papritur dhe thotë se duhet pasur kujdes ndaj një ideje të tillë.Sipas presidentit të Malit të Zi një ide e tillë mund të shkaktojë precedent dhe efekt domino në rajonin e Ballkanit Perëndimror.Kundër kësaj ideje ka dalë kategorikisht edhe kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel.Edhe faktori politik në Kosovë është unik kundër idesë për prekjen e kufijve të Republikës së Kosovës.

Read More »

Thaҫi takon Macron, a do ta shpalosë idenë e tij për korrigjim të kufijve

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi po qëndron në Francë, ku po qëndrojnë ehe liderë botërorë.Por, a do të shfrytezojë Thaçi këtë vizitë për të marrë përkhraje për idenë e tij për korrigjim kufijsh.Thaçi arriti në “Pallatin Elise” (Élysée Palace) ku është pritur nga presidenti i Francës, Emmanuel Macron.Thaçi po merr pjesë në ceremoninë me rastin e shënimit të 100 vjetorit të armëpushimit të Luftës së Parë Botërore.Këtë e ka bërë të ditur vetë Thaҫi, i cili ka shkruar në Facebook se ky takim është mesazh botëror për rëndësinë e madhe të paqes.“Pallati Elysee në Paris sot është qendër e mikpritjes së liderëve nga mbarë bota. Shënimi i 100 vjetorit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore është mesazh botëror për rëndësinë e madhe të paqes”, ka shkruar Thaҫi.Mediet nuk kanë të drejtë të qëndrojnë afër kësaj ngjarjeje, por zhvillimin e ceremonisë po e përcjellin vetëm përmes sinjalit të televizionit publik francez TF1, FRANCE 2 dhe agjencioni i lajmeve AP.Më shumë se 60 krer..

Read More »