Home / Tag Archives: kuvendit

Tag Archives: kuvendit

Deputetët e LDK-së dhe VV-së bojkotojnë seancën e Kuvendit

Dy partitë me të mëdha opozitare LDK dhe Lëvizja Vetëvendosje nuk po marrin pjesë në punimet e sotshme të Kuvendit të Kosovës.Deputetët e LDK-së nuk janë paraqitur fare në seancë, ndërsa ata të VV-së e kanë lëshuar sallen me të filluar seanca. Në sencën e cila është duke vazhduar edhe në këto memente, pritet të shqyrtohen rreth 23 projektligje.Deputetja Albulena Haxhiu fillimisht kërkoi që seanca të fillojë me votimin e Projektligjit për plotësim-ndryshimin e Kodit të Procedurës Penale të Republikës së Kosovës, por deputetët e PSD-së kërkuan që të vazhdohet aty ku ka mbetur dje në gjysmë, që është pika e 15, që është ndryshimi i projektligjit për hetimet parlamentare, gjë që bëri deputetet e VV-së ta lëshojnë sallën.Aida Dërguti në cilësinë e propozuesit, tha se projektligji synon të rregulloj afatin e grupeve parlamentare për t’i dërguar nominimet për anëtarë të komisioneve, pastaj, ndryshim tjetër është kryesuesi dhe nënkryesuesi i grupeve parlamentare, si dhe numrin e anëtarëv..

Read More »

Lajmi i Fundit: LDK-ja e VV-ja bojkotojnë seancën e Kuvendit

Kryesia e Kuvendit të Kosovës mbajti mbledhjen e radhës me shefat e grupeve parlamentare, e aty u vendos që seanca e radhës të mbahet të enjten, më 18 tetor.Ndërkaq, në orën 10:00, pritet të vazhdojë seanca plenare e Kuvendit, me pikat e mbetura.Në rend dite janë gjithsej 25 pika.Armend Zemaj nga LDK-ja, tha se nuk marrin pjesë në seancën e sotme që është vazhdim i asaj të mbetur në gjysmë, raporton KTV.“Arsyet tashmë janë të ditura. Seanca e thirrjes për të enjten ka ligje më me rëndësi që kanë të bëjnë me shndërrimin e FSK-së në Ushtri. LDK-ja do të marr pjesë në seancën e së enjtes”, tha ai.Ndërkaq, Albulena Haxhiu nga Vetëvendosja, tha se në këtë mbledhje të kryesisë është vendosur që seanca e radhës të mbahet të enjten.“Konfirmojmë qëndrimin e VV-së, do të jemi në seancën e së enjtes që ka të bëjë me FSK-në. Por ne shprehim shqetësimet ku pati kërkesa që kjo pako të shtyhet sepse nuk ka buxhet. Tek tash e kanë kuptuar se nuk kanë buxhet për avancimin e FSK- së, por ne ..

Read More »

Korrigjimi i kufijve mes Fushë-Kosovës dhe Graçanicës në duar të Kuvendit të Kosovës

Korrigjimi i kufijve komunalë ndërmjet Fushë-Kosovës dhe Graçanicës që po cilësohet i jashtëligjshëm e kundërkushtetues, për nënkryetarin e Fushë-Kosovës, Fadil Krasniqi, është një proces krejt normal. Ka thënë se krejt çka po bëhet është kthimi i disa pjesëve të kësaj komune që i janë marrë nga Graçanica me decentralizim.Krejt në fund, sipas tij, i mbetet Kuvendit të Kosovës nëse do ta miratojë këtë ndryshim ose jo. Fadil Krasniqi i ka thënë gazetës se në bazë të vendimit të Kuvendit Komunal të Graçanicës të pasuar nga ai i Fushë-Kosovës pritet që një pjesë e zonës kadastrale të Uglarit dhe një pjesë e Preocit, ku është lagjja “Marigona”, t’i bashkohen kësaj të fundit. Megjithatë, ai nuk e di se cili ka qenë qëllimi i zyrtarëve serbë për t’ia kthyer këto pjesë Fushë-Kosovës, shkruan sot Koha Ditore.“Nuk e di, kanë qenë disa këmbime të shkresave të dy komunave dhe ka ardhur deri te këto vendimi që janë ardhur në dy kuvendet, edhe të Graçanicës, edhe të Fushë-Kosovës”, ka thënë nënk..

Read More »

Referendumi në Maqedoni, duhet edhe vota e Kuvendit

Kur pjesëmarrja e qytetarëve të Maqedonisë në referendumin për çështjen e emrit të këtij shteti nuk ka mbërritur 40 për qind të pjesëmarrjes, çështja do të kalojë për vendimmarrje në Kuvendin e Maqedonisë.Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti, ka mbajtur një konferencë për media me të përfunduar referendumi, ku ka thënë se “me votën tonë në Kuvend ne paracaktojmë të ardhmen tonë, por edhe të ardhmen e rajonit të Evropës Juglindore”.“Sot qytetarët e deleguan këtë të drejtë te deputetët. Maqedonia alternativë tjetër nuk ka. Maqedonia duhet të jetë në BE dhe në NATO. Marrëveshja midis Maqedonisë dhe Greqisë nuk ka alternativë”, ka thënë ai, përcjell Koha.net.Ai ka thënë se “nëse nuk ka guxim opozitë të votojë ndryshimet kushtetuese atëherë shkohet në zgjedhje të parakohshme, por kjo është e diskutueshme”.“Maqedonia ka tjetër agjendë përpara, atë euroatlantike. Zgjedhjet nuk janë në agjendë”, ka thënë ai.Para Ahmetit, një konferencë e ka mbajtur edhe kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev.Z..

Read More »

Kryesia e Kuvendit thërret mbledhje, ja çka pritet të vendoset

Kryesia e Kuvendit të Kosovës mban sot mbledhje, me kërkesë për seancë të jashtëzakonshme për t’i ratifikuar disa marrëveshje me Bashkimin Evropian.Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit do të mbahet në ora 11:00.Kërkesa për mbajtje të seancës së jashtëzakonshme me pikat e rendit të ditës:Votimi i Projektligjit nr. 06/L-090 për Ratifikimin e Marrëveshjes Financiare për IPA 2017, pjesa e parë, ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian, Votimi i Projektligjit nr. 06/L-094 për Ratifikimin e Marrëveshjes ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian mbi pjesëmarrjen e Kosovës në programin “Evropa për qytetarët”, Votimi i Projektligjit nr. 06/L-095 për ratifikimin e Marrëveshjes ndërmjet Komisionit Evropian dhe Kosovës mbi pjesëmarrjen e Kosovës në “ERASMUS +” Programin e Unionit për Arsim, Trajnim, Rini dhe Sport.

Read More »

Tri ‘blloqet’ që e kanë paralizuar punën e Kuvendit

I ndarë në tri grupe të deputetëve, Kuvendi i Kosovës, po rrezikon seriozisht funksionimin. Bllokada e vendimmarrjes në Kuvend ka nisur që nga fillimi i mandatit të këtij institucioni.Por, kohët e fundit, ndasitë duket se kanë paralizuar tej mase organin më të lartë ligjvënës në Kosovë.Partitë në pushtet, llogaritur ato shqiptare dhe pakicave joserbe, përbëjnë një grup prej 49 deputetësh, që nuk paraqet shumicën. Ky fakt, vlerësohet se paraqet një precedent, pasi që koalicioni qeverisës nuk përbën shumicën në Kuvend.Partitë opozitare, në anën tjetër, numërojnë 56 deputetë, që po ashtu nuk paraqet shumicën për ta sfiduar qeverinë. Kurse në mes, qëndron grupi prej 10 deputetësh i Listës Serbe, i cili në Kuvend rreshtohet si opozitë më vete dhe voton vetëm ato ligje e vendime që i sheh se janë në interesin edhe të komunitetit serb.Ndërkohë, 5 deputetë janë pa grup parlamentar.Nisur nga kjo gjendje, as pushteti dhe as opozita nuk mund të funksionojnë qoftë pa një marrëveshje mes ..

Read More »

Anulohet sërish seanca e Kuvendit, vazhdon nesër

Seanca e ndërprerë e Kuvendit të Kosovës do të vazhdojë nesër nga ora 11:00.Pas disa pauzave, kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli njoftoi deputetët e pozitës se seanca do të vazhdojë nesër.Në këtë seancë nuk mori pjesë opozita që kërkonte mbajtjen e seancës së jashtëzakonshme të thirrur prej saj.

Read More »

Deputetja e Kuvendit tregon kohën kur do të lëvizin lirshëm kosovarë

Kryetarja e Komisioni për Integrimet Evropiane të Kuvendit të Kosovës, Blerta Deliu ka thënë se votimi në Parlamentin Evropian pro liberalizimit të viave të kosovarëve paraqet edhe një hap të rëndësishëm procedural drejt përfundimit të procesit të heqjes së vizave.“Tashmë, në aspektin procedural kemi avancuar edhe një hap tutje, pra, kemi vetëm edhe miratimin në Këshillin e Ministrave, ku pas përfundimit të këtij procesi do të sigurohet lëvizje e lirë për qytetarët tanë në vendet e zonës Shengen”, ka shkruar ajo në Facebook.Me 420 vota pro, 186 kundër, dhe 22 abstenime, Parlamenti Evropian ka votuar për heqjen e vizave të kosovarëve.

Read More »

Nesër seanca e Kuvendit, ja çfarë do të diskutohet

Kuvendi i Republikës së Kosovës nesër do të mbajë seancë në orën 10:00.Kuvendi i Kosovës nesër mbanë seanë plenare në orën 10:00. Lajmërimin për mbajtjen e seancës e kanë bërë të ditur nga Zyra e Informimit të Kuvendit, dërguar mediave.Rendi i ditës:1. Koha për deklarime jashtë rendit të ditës,2. Koha për pyetje parlamentare,3. Miratimi i procesverbaleve nga seancat e mëparshme,4. Votimi i Raportit vjetor të Agjencisë për Menaxhimin e Komplekseve Memoriale të Kosovës për vitin 2017,5. Votimi në lexim të dytë i Projektligjit nr. 06/ L-010 për Noterinë,6. Votimi i Propozim-rezolutës nga debati parlamentar për dialogun me Serbinë,7. Votimi i Projektligjit nr. 06/L-090 për Ratifikimin e Marrëveshjes Financiare për IPA 2017, pjesa e parë, ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian,8. Votimi i Projektligjit nr. 06/L-094 për Ratifikimin e Marrëveshjes ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian mbi pjesëmarrjen e Kosovës në programin “Evropa për qytetarët”,9. Votimi i Projektli..

Read More »

Në shkollë kishte plot njësha, por bëhet deputet i Kuvendit të Kosovës (DOKUMENT)

Kuvendi i Kosovës, tashmë do të ketë një deputet që gjatë shkollimit të tij ka pasur sukses të dobët. Rafet Rama, do të ulet përsëri në ulësen e deputetëve si i zgjedhur i Partisë Demokratike të Kosovës, pas dorëheqjes nga kjo pozitë të Nezir Çoçaj.Tashmë deputeti i PDK-së, Rafet Rama, kishte qenë i pasuksesshëm në shkollimin e tij.Kuvendi i Kosovës, tanimë do të ketë deputet një person që në shkollë të mesme, kishte pasur sukses jashtëzakonisht të dobët, shkruan Insajderi.Insajderi kishte siguruar ditarin e shkollës së mesme “Ramiz Sadiku” në Skenderaj për vitin shkollor 1990-1991. Notat flasin për sukses të dobët mësimor të deputetit Rama, i cili një kohë të gjatë kishte qenë këshilltar i lartë i ish-ministrit të Brendshëm, Bajram Rexhepi dhe i ish-ministrit, Zenun Pajaziti. Po ashtu, Rafet Rama, kishte qenë kandidat për president të Kosovës.Rafet Rama dhe Hashim Thaci, kishte ‘sfiduar’ njëri tjetrin në garën për të parin e vendit, ku në fund këtë pozitë e zuri tashmë preside..

Read More »