Home / Tag Archives: lojtare

Tag Archives: lojtare

Pa këta lojtarë, Milan nuk mund të “marrë frymë”

AC Milan mundi Sassuolo dje në San Siro në atë që ishte një performancë disi bindëse. Megjithatë, Rossonerët kanë kaluar Interin në renditjen e Serie A dhe tani janë të 3-të në tabelën përcjell ORAinfo. Qasja e lojtarëve të Milanit nuk ishte shumë e këndshme për atë ditë dhe madje edhe trajneri Gennaro Gattuso pranoi se performanca nuk ishte e mirë në aspektin e cilësisë teknike. Sassuolo kishte momentet e tyre gjatë gjithë ndeshjes, por nuk ishin të aftë të kapitalizonin, gjithashtu për shkak të mbrojtjes solide të Milanit, të udhëhequr nga Alessio Romagnoli dhe Mateo Musacchio. Dy qendër mbrojtësit si dhe Gianluigi Donnarumma në gol, ishin protagonistët e vlerësimeve të lojtarëve në mediat italiane këtë mëngjes. Këtu janë vlerësimet e Milanit nga mediat kryesore: Gazzetta dello Sport: Donnarumma 7; Kalabria 6, Musacchio 6,5, Romagnoli 6, Rodriguez 6; Kessie 6, Bakayoko 5,5, Paqueta 6; Suso 5.5, Piatek 6, Calhanoglu 5.5. Zëvendësimet: Biglia 6 Corriere della Sera: Donnarumma..

Read More »

Galli ‘çmend’ tifozët: Nuk është Piatek, ky lojtarë po shkëlqen të Milan

Pitak po shkëlqen të Milan. Por pavarësisht përformancës mahnitëse, sulmuesi polak nuk po ja mbush syrin ish-yllit të Milanit, Filippo Galli. Galli beson se surprizë e vërtetë e Milanit është një tjetër lojtar. “Është Calabria. Ai nuk ka frikë në fushë, ai e njeh futbollin dhe gjithmonë ofron shfaqje të mëdha”, ka thënë Galli. Madje sipas Gallit, Calabria është edhe me i mirë se Romagnoli në fazën defanzive, shkruan Gazzetta dello Sport. Foto: Calabria Ai ka folur edhe për paraqitjen e Gattusos me Milanin. “Gattuso ka punuar gjithmonë shumë në departamentin mbrojtës, është prioritet i tij sepse ai përfshin të gjithë ekipin në fazën mbrojtëse”, ka thënë Galli. /ORAinfo/

Read More »

Gattuso “çartet” me këta lojtarë pas ndeshjes së mbrëmshme

Tiemoue Bakayoko dhe “Kris” Piatek janë ndër yjet e Milanit që kanë reaguar ndaj barazimit 0-0 të Rossonerëve në Coppa Italia kundër Lazios Ish-futbollsiti i Chelseat, i cili ka ardhur tek AC Milan në verën e kaluar, ka pranuar se bashkëlojtarët e tij dhe ai “nuk kanë pasur natën më të mirë në Romë përcjell ORAinfo. Rino Gattuso gjithashtu pranoi se Rossonerët bënë një hap prapa në Olimpico mbrëmë. Piatek gjithashtu ka përdorur llogarinë e tij të Instagram për të paralajmëruar Biancocelestin për përplasjen e kthimit në San Siro: “Ne do të luajmë me 12 burra”, shkroi ai në llogarinë e tij të mediave sociale./ORAinfo/

Read More »

Gattuso nuk përmbahet, ja çfarë thotë për këta dy lojtarë

Bosi i Milanit Rino Gattuso ka lavdëruar Tiemoue Bakayoko dhe Lucas Biglia. Përpara ndeshjes gjysmëfinales të Coppa Italisë kundër Lazios, Gattuso po fliste me shtypin për dy lojtarë dhe ai ishte plot me lavdërim për ta, përcjell ORAinfo. Ai fillimisht ka folur për Biglian, duke thënë se është një lojtari klasit. “Ai është duke bërë mirë dhe është duke u stërvitur me ne, ai ka pasur një dëmtim të rëndë dhe ai është një lojtar shumë i rëndësishëm për ne, Bakayoko dhe mesfushorët që luajnë po luajnë në mënyrë të pabesueshme”. “Por ai duhet të jetë një vlerë e shtuar: është e rëndësishme që ai të jetë gati, ai duhet të na japë diçka edhe kur të largohet nga stoli, ai është një lider i rëndësishëm”. “Bakayoko më përshkroi si një baba, të gjithë duhet të shkojmë në të njëjtin drejtim, por një fytyrë e gjatë për dikë që mendon të luajë që nga minuta e parë”, ka thënë ai. /ORAinfo/

Read More »

Zidane do t’i ketë rreth 250 milionë euro për të blerë lojtarë te Chelsea

Chelsea sivjet ka ka pasur një sezon dëshpërues nën menaxhimin e italianit Maurizio Sarri. Dhe, klubi anglez tanimë po mendon që për sezonin e ardhshëm të emërojë ish trajnerin e Real MAadrdi, Zinedine Zidane. 261 milionë dollarë, kaq do t’i ketë në dispozicion Zidane për të blerë lojtarë te Chelsea. Sipas asaj që raporton The Sun, nëse Zinedine Zidane merr drejtimin e Chelsea, Roman Abramovich i ka premtuar 200 milionë funte (261m dollarë) investime, transmeton Gazeta Express. Edhe pse Chelsea është dënuar me dy afate të premten nga FIFA, klubi do të apelojë dhe besojnë se do të mund të blejnë lojtarë gjatë verës. Edhe pas dënimit, Zidane vazhdon të përmendet si njeriu i duhur për ta zëvendësuar në Stamford Bridge Maurizio Sarrin, ky i fundit është në prag të shkarkimit.

Read More »