Home / Tag Archives: menjehere

Tag Archives: menjehere

Fryrja e stomakut, lëngu me limon dhe kastravecë e largon këtë problem menjëherë

Fryrja e stomakut është ënjtje me dhimbje në zonën e barkut, e cila mund të shkaktohet kur hani diçka me të cilën nuk pajtohet trupi juaj. Metodat për trajtimin e këtij fenomeni fillojnë nga konsumimi i ushqimeve të caktuara e deri te konsumimi i shumtë i ujit. Por, Jason Vale, i njohur si ekspert i nutricionit, ka këshilluar gjatë një interviste të konsumoni lëng që përbëhet me limon, kastravecë, mollë dhe pjeshkë për ta zvogëluar fryerjen e barkut, shkruan tg. “Limoni dhe kastraveci e pastrojnë sistemin e trupit. Duke shtuar mollë dhe pjeshkë ju e bëni pijen të pasur me fibra të tretshme, të cilat ndihmojnë në funksionimin e duhur të organizmit”, ka thënë ai. Edhe nutriconistja Stephanie Middleberg ka sugjeruar se kastraveci dhe limoni ndihmojnë në zvogëlimin e fryerjes së barkut. “Jo vetëm se merrni vitaminë C nga limoni, por është mënyrë e mahnitshme edhe për të ndihmuar në sistemin e tretjes. Në anën tjetër, kastraveci rekomandohet për shkak se ndihmon në uljen e ënjtjes”. ..

Read More »

Fryrja e stomakut: Lëngu me limon dhe kastravecë e largon këtë problem menjëherë

Fryrja e stomakut është ënjtje me dhimbje në zonën e barkut, e cila mund të shkaktohet kur hani diçka me të cilën nuk pajtohet trupi juaj. Metodat për trajtimin e këtij fenomeni fillojnë nga konsumimi i ushqimeve të caktuara e deri te konsumimi i shumtë i ujit, transmeton Telegrafi. Por, Jason Vale, i njohur si ekspert i nutricionit, ka këshilluar gjatë një interviste të konsumoni lëng që përbëhet me limon, kastravecë, mollë dhe pjeshkë për ta zvogëluar fryerjen e barkut. “Limoni dhe kastraveci e pastrojnë sistemin e trupit. Duke shtuar mollë dhe pjeshkë ju e bëni pijen të pasur me fibra të tretshme, të cilat ndihmojnë në funksionimin e duhur të organizmit”, ka thënë ai. Edhe nutriconistja Stephanie Middleberg ka sugjeruar se kastraveci dhe limoni ndihmojnë në zvogëlimin e fryerjes së barkut. “Jo vetëm se merrni vitaminë C nga limoni, por është mënyrë e mahnitshme edhe për të ndihmuar në sistemin e tretjes. Në anën tjetër, kastraveci rekomandohet për shkak se ndihmon në uljen e ën..

Read More »

Nëse i keni këto simptoma menjëherë shkoni te mjeku, mund të keni kancer në fyt

Kanceri i fytit, ndryshe i njohur si kanceri laringal, është më së shpeshti i zakonshëm te personat mbi moshën 60 vjet. Por, gjëja më e rëndësishme që duhet pasur parasysh rreth këtij kanceri është se simptomat mund të jenë të ngjashme me ato të gripit, transmeton Telegrafi. Ekspertët shëndetësorë thonë se këto janë simptomat e kancerit të fytit, të cilat asnjëherë nuk duhet t’i anashkaloni: – Ndryshimet në zë – Dhimbjet gjatë gëlltitjes apo probleme me gëlltitje – Ënjtje apo gungë në qafë – Koll i cili zgjatë për kohë të gjatë – Fyt i tharë apo dhimbje veshi – Në raste të ndryshme edhe probleme me frymëmarrje Shkaktari i kancerit të fytit nuk dihet saktë, ndonëse ka disa faktorë të stilit të jetesës që jua rrisin rreziqet për ta zhvilluar këtë sëmundje. P.sh., pirja e duhanit, konsumimi i alkoolit, historia familjare me kancer të kokës apo qafës, kequshqyerja, ekspozimi ndaj kimikaleve të caktuara, etj. – të gjitha këto ndikojnë në rritjen e rrezikut për ta pasur këtë sëmund..

Read More »

Dy gjëra që duhet t’i hiqni menjëherë nga profili juaj në Facebook

ditët e sotme jeta e njeriut është shumë e vakët pa rrjetet sociale pasi ata na njohin me botën, miqtë e të afërmit. Por publikimi i disa informatave që në pamje të parë duken të padëmshme, mund të ju shkaktojë dëme. Datën e plotë të lindjes: Shumë njerëz e kanë shprehi që numrat e datës së lindjes t’i përdorin si fjalëkalime për kartelat e bankës apo platforma të tjera pagese. Kështu vetëm se u ndihmoni hakerëve. Numrin e telefonit Asnjëherë mos e publikoni numrin tuaj të telefonit në rrjete sociale, sado që keni menduar se një ditë do të ju kontaktoj dikush i rëndësishëm apo se njerëzit do ta përdorin numrin vetëm nëse u nevojitet. Një gjë e tillë mund t’u sjell probleme. The post Dy gjëra që duhet t’i hiqni menjëherë nga profili juaj në Facebook appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Luanës i shkruajnë në “Instagram”, moderatorja e bën publik menjëherë mesazhin

Moderatorja ose këngëtarja e njohur sapo ka publikuar projektin e saj muzikor, një këngë e ardhur në bashkëpunim me këngëtarin e njohur të muzikës popullore, Bujar Qamilin. Kënga menjëherë bëri buj duke u komentuar në të gjitha mediat dhe rrjetet sociale, të shumtë kanë qenë fansat e këngëtares që e kanë komentuar këngën e fundit. Por mesa duket nuk janë vetëm komentet që shohim ne në rrjetin e saj social “Instagram”, Luana ka treguar se të shumë kanë qenë edhe mesazhet që ka marrë në privat, njësoj si mesazhi i fundit që i është dërguar asaj në “Instadirekt”. Luana e ka parë të arsyeshme që këtë mesazh ta bëjë publik për të gjithë. Në mesazhin e marrë nga një fans i saj, ku Luana e ka publikuar në “Instastoty”, ajo ka shkruar “motiv” sepse ndjekësi i saj tregon se është një nga dashamirësit e saj dhe se i pëlqen çdo gjë që ajo bën. The post Luanës i shkruajnë në “Instagram”, moderatorja e bën publik menjëherë mesazhin appeared first on ABC24.AL.

Read More »

Nëse i keni këto simptoma menjëherë shkoni te mjeku, mund të keni kancer në fyt

Kanceri i fytit, ndryshe i njohur si kanceri laringal, është më së shpeshti i zakonshëm te personat mbi moshën 60 vjet. Por, gjëja më e rëndësishme që duhet pasur parasysh rreth këtij kanceri është se simptomat mund të jenë të ngjashme me ato të gripit, transmeton Telegrafi. Ekspertët shëndetësorë thonë se këto janë simptomat e kancerit të fytit, të cilat asnjëherë nuk duhet t’i anashkaloni: – Ndryshimet në zë – Dhimbjet gjatë gëlltitjes apo probleme me gëlltitje – Ënjtje apo gungë në qafë – Koll i cili zgjatë për kohë të gjatë – Fyt i tharë apo dhimbje veshi – Në raste të ndryshme edhe probleme me frymëmarrje Shkaktari i kancerit të fytit nuk dihet saktë, ndonëse ka disa faktorë të stilit të jetesës që jua rrisin rreziqet për ta zhvilluar këtë sëmundje. P.sh., pirja e duhanit, konsumimi i alkoolit, historia familjare me kancer të kokës apo qafës, kequshqyerja, ekspozimi ndaj kimikaleve të caktuara, etj. – të gjitha këto ndikojnë në rritjen e rrezikut për ta pasur këtë sëmund..

Read More »

Atom Unihertz – telefoni më i vogël 4G në botë, shitet menjëherë!

Atom Unihertz – telefoni më i vogël 4G në botë – ka arritur të godasë një objektivë të financimit në Kickstarter në më pak se 60 sekonda pas fillimit të fushatës më 5 qershor. Ju mund të mos keni dëgjuar për Atomin Unihertz, por bazuar në pritjen që ka marrë fushata, është e drejtë të thuhet se ka një ndjekje të përkushtuar, me Atomin që aktualisht është me vlerën në 586,975 dollarë – mbi njëzetë herë më shumë se qëllimi fillestar prej 50,000 dollarë. Pra, me çfarë janë të gjithë këta njerëz duke u nxitur? Unihertz Atom është një celular i thyer 4G dhe pasuesi i telefonit Unihertz Jelly të vitit të kaluar. Me një trup të vogël 96 x 45 x 18 mm dhe një ekran 2,4 inç, Atom synon të bëhet telefoni i dytë i zgjedhur kur shkon në xhungël, ose një alternativë e aftë për një industri të telefonave që po bëhet gjithnjë e më e madhe. Është e ndërtuar fort me korniza të zeza dhe shumë sipërfaqe, dhe duket sikur mund të mbijetojë edhe nëse bie nga një mal. Unihertz ka mbuluar një sërë specifika..

Read More »

Rita arrin në Tiranë, Erion Veliaj takohet menjëherë me të

Rita Ora ka ndryshuar pamje pak para arritjes në Tiranë, ku ka për të performuar sonte. Por me të arritur në qendër të qytetit, ajo është takuar me të parin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. Veliaj ka përqafuar atë dhe motrën e Ritës, Elënën duke realizuar edhe një fotografi shumë të bukur bashkë. Sigurisht Rita do të ndezë sonte gjithë Tiranën me këngët e saj fantastike. The post Rita arrin në Tiranë, Erion Veliaj takohet menjëherë me të appeared first on ABC24.AL.

Read More »

TopAwards/ Klea Huta publikon projektin e ri dhe futet menjëherë në “The Top List”

Ajo është një vajzë tepër talentuar dhe këtë e ka treguar në prezantim, aktrim dhe së fundmi në muzikë. Bëhet fjalë Klea Hutën, e cila ka vetëm pak ditë që ka publikuar projektin e saj të dytë muzikor, të titulluar “Bla Bla Bla”. Në këtë projekt muzikor, Klea ka ardhur mjaft e ëmbël, e freskët dhe energjike. Me tekst të Fifit dhe muzikë të kompozitorit Elgit Doda, “Bla Bla Bla” është futur që në javën e parë të publikimit, duke u renditur në vendin e 63-të, një pozicion mjaft i rëndësishëm në listën e 100 këngëve më të bukura të muzikës moderne shqiptare. Klea ka marrë mjaft komente pozitive lidhur me këtë projekt muzikor por nga ana tjetër ka patur edhe kritika ku disa komentues e krahasojnë bukuroshen me këngëtaren e famshme Ariana Grande. Në fakt nuk dimë ende se cili është detaji që i bashkon Klean dhe Ariana-n por një gjë është e sigurt, Klea ka rrëmbyer vëmendjen e publikut me “Bla Bla Bla”. The post TopAwards/ Klea Huta publikon projektin e ri dhe futet menjëherë në “The Top ..

Read More »

Fjalëkalimin e ‘iPhone’ ndryshon menjëherë, ja pse

Një kompani e fshehtë ndërkombëtare ka zbuluar një program i cili mund ta ‘thyejë’ çdo fjalëkalim të iPhone brenda pak minutash. Për këtë, përdoruesit e Apple janë duke u lajmëruar për të ndërruar fjalëkalimin e tyre gjashtë shifrorë menjëherë, për të mbrojtur veten për sulmet e ardhshme. Një kompani e panjohur me bazë në Atalanta e quajtur Garyshift thuhet të ketë zhvilluar këtë teknologji. Sipas drejtorit të kompanisë Malwarebytes, kompania Garyshift është themeluar në vitin 2016, dhe ka më pak se 50 punëtorë. Kjo kompani është themeluar nga ish kontraktorë të agjencisë së inteligjencës amerikane dhe një ish-inxhinier i sigurisë në Apple. Kjo kompani është super sekrete, ndërsa edhe në ueb faqen e tyre shkruan “Grayshift nuk është për gjithkënd”. GrayKey është kompania që ka zhvilluar një pajisje të jashtme, e cila mund të thyejë fjalëkalimet e iPhonëve brenda pak minutash. Sipas reklamës së bërë për këtë produkt, ai mund t’i dërgohet policisë private e grupeve të forenzikës. ..

Read More »