Takim Erdogan-Mitsotakis? Qeveria greke: I dobishëm, nëse klima është pozitive

Qeveria e Greqisë e ka mbështetur një takim mes Erdogan dhe Mitsotakis për të ulur tensionet…

Tensioni i ashpër në Mesdhe, Turqia i bën thirrje Greqisë për bisedime: Duhet të zgjidhet përmes negociatave!

Turqia i ka përsëritur Greqisë thirrjen e saj për të zgjidhur mosmarrëveshjet midis dy vendeve në…

Rindizen tensionet, Turqia: Greqi po shkel shelfin tonë kontinental!

Greqia dhe Turqia janë rikthyer të përplasen fort pas një qetësie tre javore për çështjen e…

Turqia mision të ri për anijen ‘Oruç Reis’, kërkime deri më 29 nëntor në Mesdhe. Greqia: Sjellje provokative, tërhiqeni!

Turqia ka ngarkuar me një mision të ri anijen Oruç Reis nga sot deri në mesnatën…

E kërcënoi nga Tirana, Erdogan mesazh paralajmërues ministrit grek

Presidenti i Turqisë, Rexhep Erdogan, i është përgjigjur ministrit të Jashtëm grek, i cili i dërgoi…

Paralajmëron Erdogan: Turqia do t’i japë Greqisë “përgjigjen e merituar”

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan paralajmëroi të mërkurën se Turqia do t’i japë Greqisë “përgjigjen e…

​Gjermania kërkona nga Turqia të shmangë provokimet në Mesdheun Lindor

Ministri i Punëve të Jashtme i Gjermanisë, Heiko Maas i kërkoi sot Turqisë t’i jepte fund…

Greqia: S’ka bisedime me Turqinë pa e tërhequr anijen eksploruese

Zëdhënësi i qeverisë greke, Stelios Petsas, ka thënë se Greqia nuk do të zhvillojë bisedime me…

Shefi i NATO-s Stoltenbergu takon Erdoganin, viziton edhe Greqinë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ndalet sot në Greqi ku pritet të diskutohet për…

​Kurz: BE duhet t’i tregojë Erdoganit “vijat e kuqe” të qarta

Kancelari austriak Sebastian Kurz i bëri thirrje BE të tregojë forcën e saj dhe të kundërshtojë…

Përplasja me Greqinë/ Merkel bisedon sërish me Erdoganin, ja kërkesa e Presidentit për Kancelaren

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka komunikuar online me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan. Sipas CNN Turk,…

Lufta për gazin e detit Mesdhe, pse Franca dhe Italia janë kundër Turqisë

Konflikti deri tani në kuadër të retorikës kërcënuese mes Athinës dhe Ankarasë, ka përfshirë edhe një…