Home / Tag Archives: ministri

Tag Archives: ministri

Ministri Tahiri jep një lajm për të rikthyerit nga Siria

Tahiri ka thënë se viktimat do të rehabilitohen. Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka thënë se shteti e ka për obligim që t’i rehabilitojë fëmijët, por edhe gratë që janë kthyer pas tmerrit që kanë përjetuar atje. “Në anën tjetër nuk duhet të lejojmë që qytetarët tanë të kthehen në …

Read More »

Ministri Ismaili paralajmëron mjekët që vjedhin pacientët

Ismaili ka thënë se në asnjë formë nuk do të lejojnë që spitalet e Kosovës të bëhen streha të korrupsionit. Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, ka paralajmëruar të gjithë peronelin shëndetësor që secili që dyshohet dhe zihet duke bërë vjedhje apo duke marrë ryshfet nga pacientët për tu kryer një …

Read More »

“Po vjen ministri”: Gazetarja detyrohet të largohet me shpejtësi nga pamjet e kamerës (Video)

Ky është momenti komik kur një prezantuese e lajmeve të mediumit të njohur Sky News duhej të “zhdukej para kamerës” jashtë rezidencës së kryeministres së Britanisë së Madhe. Sipas mediave britanike, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për pamje që tregojnë momentin kur Tamara Cohen, një korrespondente politike për kanalin e lajmeve, …

Read More »

Ministri serb i kundërpërgjigjet Haradinajt: Serbia do të jetë aty nëse serbët e Kosovës kanë nevojë

Nebojsha Stefanoviq thotë se Serbia do të jetë aty nëse serbët e Kosovës kanë nevojë. Reagimet e para kanë ardhur nga Serbia për deklaratën e Haradinajt për veriun e vendit. Gjatë ditës së sotme, Haradinaj deklaroi në Deçan se FSK-ja nuk ka pse ta sulmojë Veriun, pasi që sipas tij edhe ajo pjesë i përket Kosovës, raporton lajmi.net. Sipas tij, nëse rrezikohet territori i vendit, Ushtria e Kosovës do të jetë aty. E ndaj së njëjtës deklaratë ka reaguar ministri i Brendshëm serb, Nebojsha Stefanoviq. Madje ai duke folur në një diskurs më të ashpër, ka thënë se Serbia do të jetë aty nëse serbët e Kosovës kanë nevojë. “As Vuçiq dhe asnjëri prej nesh nuk u frikësua nga kërcënimi i Haradinajt. I bëj thirrje mos të flasë për dhunë apo veprime kundër serbëve në Kosovë, sepse do të dijmë sit ë përgjigjemi”, ka thënë Stefanoviq. E deklarata e sotme Haradinajt ishte si përgjigje ndaj atyre të presidentit serb, Aleksander Vuçiq.

Read More »

Ministri Mustafa përplaset ashpër më këshilltarin e tij, ja çka ndodhi

Ministri Ekrem Mustafa përfshihet në një incident. Menjëherë pas rehatimit si ministri i tretë i Brendshëm në këtë mandat qeveritar, Ekrem Mustafës i kanë dalë probleme. I deleguari i deputetit Labinot Tahiri në qeveri, është përfshirë në një incident në ambientet e ministrisë. Burime të shumëfishta i kanë thënë KTV-së se Mustafa është përplasur fizikisht me njërin nga këshilltarët e tij politikë, duke e nxjerrë atë nga zyra. Vetë ministri Mustafa e ka pranuar për KTV-në të ketë ndodhur një incident, por e ka mohuar përplasjen fizike. Ka thënë se ka pasur ngritje toni dhe se “kur është puna te puna, di të jetë i ashpër”. Mustafa thotë se njerëzit e deleguar politikisht vazhdojnë të sjellin telashe në punën e tij. Ka mohuar informacionin që deputeti Labinot Tahiri tash po kërkon shkarkimin e tij. Deputeti Tahiri, i cili bëri çmos për t’u emëruar Ekrem Mustafa në krye të Ministrisë së Brendshme, thotë se ka pasur mospajtime me të, por për momentin nuk e ka kërkuar largimin. Ekre..

Read More »

Ministri Bytyqi uron punëtorët e arsimit të viteve të 90-ta

Kuvendi i Kosovës ka votuar në lexim të dytë Projektligjin për punëtorët e arsimit shqip të viteve të 90-ta. Pro këtij projektligji ishin 71 deputetë të Kuvendin të Kosovës. Me këtë rast ministri Bytyqi ka uruar mësimdhënësit për këtë këtë projekt ligj. Postimi i plotë ministrit Bytyqi Urime të gjithë mësimdhënësve të viteve 1990/99! Projektligji për statusin e punëtorëve të arsimit shqip të Republikës së Kosovës 1990/99, sapo u miratua në Kuvendin e Kosovës. Ky është kurorëzimi i shumë përpjekjeve që kemi bërë për këtë Ligj dhe kjo më bën të lumtur pafund. Kjo është më e pakta që mund të bëjmë për mësimdhënësit tanë, të cilët janë heronjtë e atyre viteve më të vështira për Kosovën. Do të bëjmë edhe shumë më shumë, sepse mësimdhënësit janë, po ashtu, heronjtë e të sotmes dhe të ardhmes tonë!

Read More »

Ministri Bytyqi takon drejtoreshën e Edukimit Botëror, bisedojnë për reformat në arsim

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqyri Bytyqi ka pritur sot takim drejtoreshën e Edukimit Botëror për Regjionin e Evropës (ETUCE), Susan Flocken, e cila njëkohësisht është edhe përfaqësuese e internacionales botërore në EQAR, si dhe anëtare e Këshillit Ekonomik Evropian. Bytyqi dhe Flocken në këtë takim kanë biseduar për angazhimet e përbashkëta të të gjithë akterëve në funksion të përmirësimit të cilësisë në arsim. “Falënderova znj. Flocken për vizitën dhe gatishmërinë e saj që të ofrojë mbështetje, sidomos në këmbimin e përvojave dhe praktikave më të mira të vendeve të zhvilluara. MAShT është e përkushtuar në ngritjen e cilësisë në arsim përmes reformave që po bëhen në segmente të rëndësishme, dhe për këtë theksova nevojën dhe rëndësinë e veçantë të dialogut social të të gjithë akterëve, me qëllim që të arrihen synimet për arsim të zhvilluar”, ka shkruar ministri Bytyq, përcjell ORAinfo. Në këtë takim, ku prezent ishin edhe udhëheqësit e Sindikatave të Arsimit të ..

Read More »

Policisë së Kosovës po i druhet edhe vetë ministri i Punëve të Brendshme

Ministri i Brendshëm pandeh policët për cenim sigurie. Policisë së Kosovës është duke iu druajtur edhe vetë ministri i Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa. Ai i ka pandehur për cenim sigurie disa pjesëtarë të këtij institucioni. Brengën për këtë ia ka shprehur muajin e shkuar drejtorit të përgjithshëm të Policisë, Rashit Qalaj. E ka bërë këtë nëpërmjet një shkrese, shkruan sot “Koha Ditore”. Dhe shkak ka marrë nga një eksperiencë që e ka pasur në Ferizaj, tek po lëvizte me automjet zyrtar. Ministri vozitet me një veturë “Audi Q7” të Ministrisë së Punëve të Brendshme. Ajo ka targat “01-251-DS”. Natën e ndërrimit të moteve, kjo veturë ishte ndalur në dy raste nga patrulla e Policisë. “Në rastin e parë, patrulla ka ndalur automjetin e lartcekur në momentin kur në të është gjendur vetëm vozitësi, i cili ishte nisur për të më marrë. Në rastin e dytë, pasi që tani në automjet gjendesha edhe unë, patrulla e policisë ka ndalur automjetin sërish dhe ka kërkuar nga përcjellësit e mi që të hap..

Read More »