Home / Tag Archives: ministri

Tag Archives: ministri

Ajri i ndotur në Prishtinë, ministri do të raportojë sot

Problemi për ajr të ndotur po përsëritet edhe këtë vit.Komisioni për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor sot do të mbajë mbledhje.Rendi i ditës:Miratimi i rendit të ditës,Miratimi i Procesverbalit të komisionit nga mbledhja 6.11.2018;Shqyrtimi i raportit vjetor për gjendjen e mjedisit në Kosovë për vitin 2017, i ftuar Ministri i MMPH,Shqyrtimi i Projektligjit për Produktet Biocide,Shqyrtimi i Projektligjit për Odën e Arkitektëve dhe Odën e Inxhinierëve në fushën e ndërtimit.

Read More »

Ministri i ri i Punëve të Brendshme me aktakuzë

Është emëruar ministri i ri i Punëve të Brendshme, e ai është Ekrem Mustafa për të cilin edhe u festua.Kështu, armatës së ministrave të qeverisë së Kosovës që kanë aktakuza i është bashkuar edhe ministri më i ri i saj, ai i Punëve të Brendshme, për emërimin e të cilit kishte festuar Ferizaji. Vetë Ekrem Mustafa thotë që i është i pafajshëm dhe se një pjesë e ekspertizës së këtij aksidenti i është montuar.Emërimi i Ekrem Mustafës në pozitën e ministrit të Punëve të Brendshme ishte shndërruar në një festë të vogël për qytetarët e Ferizajt, dhe në një gallatë të madhe për pjesën tjetër të Kosovës.Kjo ishte ndoshta hera e parë në historinë politike të Kosovës, që një deputet, në këtë rast Labinot Tahiri, kishte arritur që qeverisë t’ia impononte një ministër, veç pse ai ishte nga Ferizaji, e që sipas Labit ky qytet duhej ta kishte një të tillë. Kualifikimet profesionale në këtë rast ishin triviale. E si duket askush nuk e kishte pyetur as nëse kishte problem me ligjin.Nënkryetari i..

Read More »

Ministri Bytyqi pret në takim intelektual nga Tirana

Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi, ka pritur sot një grup të intelektualëve, përfshirë udhëheqës të shkollave, profesorë dhe pedagogë të shkollave të Tiranës, të cilët po qëndrojnë për vizitë në Kosovë.Kjo vizitë po realizohet në kuadër të aktiviteteve gjithëkombëtare për shënimin e 550 vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit – Skënderbeut, njëherësh për të shënuar edhe 12 vjetorin e bashkëpunimit dhe binjakëzimit mes shkollave të Kosovës me ato të Shqipërisë.“Është shumë i rëndësishëm bashkëpunimi mes institucioneve tona në të gjitha nivelet e arsimit, përfshirë zhvillimin e aktiviteteve të përbashkëta me mësimdhënës dhe nxënës dhe këmbimin e vizitave reciproke”, ka vlerësuar ministri Bytyqi.“Ne do të përhrahim çdo iniciativë që qon drejt thellimit të bashkëpunimit reciprok në arsim në mes dy vendeve dhe që fuqizon rrugëtimin e përbashkët integrues në proceset edukative dhe arsimore”, ka shtuar ministri.Në këtë takim diskutuam edhe për përvojat e deritashme të bashkëpunimit ..

Read More »

Dorëzohet ministri serb: Zor të ndalohet anëtarësimi i Kosovës në INTERPOL

Kosova pritet qe gjatë këtij viti të anëtarësohet në INTERPOL.Ministri i Brendshëm serb, Nebojsha Stefanoviq tha sot duke folur për kërkesën e Kosovës për pranim në Interpol, se Beogradi nuk është duke luftuar vetëm institucionet e Prishtinës, por që rivalët janë vende të mëdha perëndimore që kanë njohur pavarësinë e Kosovës dhe po lobojnë për pranimin e saj në Interpol. Stefanoviq ka thënë për RTS-në se detyra e Beogradit është të kontaktojë ministrat e brendshëm të shteteve tjera që janë anëtarë në Asamblenë e Interpolit dhe të paraqesin argumente kundër pranimit të Kosovës.Ai kujtoi Rezolutën 1244 dhe se sipas tij pozita e Asamblesë së Përgjithshme të Interpolit ishte që vetëm shtetet anëtare dhe vëzhguesit e OKB-s mund të ishin anëtarë të këtyre organizatave.Stefanoviq gjithashtu theksoi se Prishtina tashmë ka kontakt me Interpolin përmes UNMIK-ut dhe se kërkesa e tyre për anëtarësim është një përpjekje për të treguar ndikim, së bashku me aleatë të fuqishëm dhe për të ndërma..

Read More »

Ministri Endrit Shala dështon në zbatimin e vendimit për ndalimin shitjes së cigareve për të miturit

Ministri i tregtisë dhe Industrisë (MTI), e cila udhëhiqet nga Endrit Shala qysh në ditët e para ka dështuar të respektoj vendimin për ndalimin e shitjes së cigareve dhe alkoolit për fëmijët nën 18 vjeçNë dyqanet afër shkollave, nxënësit blejnë cigare pa ndonjë telasheNjë ditë pasi ministri i Tregtisë e Industrisë lëshoi urdhëresë që të ndalohet shitja e cigareve dhe alkoolit për fëmijët nën 18 vjeç, në praktikë jo në të gjitha dyqanet ka filluar të respektohet. Kjo pasi, sidomos në dyqanet afër shkollave, nxënësit sot patën mundësi që, si zakonisht, të blejnë produkte të tilla.Edhe pse janë të mitur, shumë nxënës të shkollave të mesme në Prishtinë janë konsumues të duhanit. Në hapësirat pranë shkollave, shumë të rinj konsumojnë cigare, e shumica prej tyre, nën moshën 18 vjeçe. Madje, ata edhe mund të blejnë duhan pa asnjë problem, në disa markete e kioska të kryeqytetit, raporton televizioni publik.Edhe vetë nxënësit tregojnë se në disa markete të caktuara mund të blejnë leht..

Read More »

A ishte Abelard Tahiri në SHBA për Gjykatën Speciale? Sqaron ministri i Drejtësisë

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri ka qëndruar për vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.Por, ai ka mohuar se vizita e tij ka pas të bëjë me vizitën e fundit në Kosovë të Jack Smith, Prokurorit të Specializuar për Gjykatën Speciale. Ministri Tahiri thotë se ai ka udhëtuar për në SHBA ku temë kryesore ka pasur reformat në drejtësinë në Kosovë.”Vizita ime në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka qenë e planifikuar kohë më parë dhe s’ka të bëjë asgjë në lidhje me vizitën e Jack Smith në Kosovë”.”E kam theksuar edhe më herët që Republika e Kosovës është një shembull i mirë për ndërkombëtarët”.”Sa i përket punës së prokurorisë dhe mandatit për ngritje të aktakuzave të Gjykatës Speciale, nuk ka qenë pjesë e bisedave mes meje edhe Jack Smith”.”Ai ka qenë në vizitë fillestare dhe nuk ka pas diçka diskutime përtej asaj që kemi publikuar në komunikatë”, ka thënë ai.

Read More »

Paralajmëron ministri Lluka: Nëse dështon Termocentrali ‘Kosova e Re’, Kosova i humbë 19 milionë

Ndërtimi i Termocentralit ‘Kosova e Re’ po shkon drejt dështimit. Por ministri i Zhvillimit Ekonomik në Kosovë, Valdrin Lluka ka paralajmëruar sot se nëse dështon ky projekti, atëherë Kosova rrezikon të humbas 19.7 milionë euro.Përgjatë raportimit të tij në Komisionin për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal, Lluka ka sqaruar se projekti është duke u realizuar në bazë të planit.Sipas Llukës edhe pse Banka Botërore nuk e përkrah këtë projekt, termocentrali i ri do të ndërtohet.

Read More »

Ministri Pacolli kërkon sugjerime për INTERPOL, deputetët i thotë se tani është vonë

Kosova është duket pritur qe gjatë këtij viti të anëtarsohet në Interpol.Në këtë vi, ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli ka kërkuar nga Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike rekomandime sa i përket lobimit për anëtarësim në INTERPOL.Kryetarja e komisionit Vjosa Osmani tha se komisioni po insiston vazhdimisht për raportim të ministrit të Jashtëm kur është votimi në Interpol, mirëpo edhe përkundër insistimit ky i fundit nuk ka ardhur në raportim.Osmani thotë se veç përmes një e-maili janë pyetur nga ministri në lidhje me rekomandimet e deputetëve, por që sipas saj, çdo veprim tash është vonë.“Ne po insistojmë që ta kemi ministrin e Punëve të Jashtme në komision sidomos tash kur Serbia është angazhuar për tërheqje të njohjeve të Kosovës. Tash pak ditë para se me u votuar në Interpol na ka dërguar një e-mail ku thotë se cilat janë rekomandimet e juaja, tash është vonë për shkak se deri tash është dashtë me u kryer lobimi dhe nuk ka më kohë”, t..

Read More »

Dje u takua me kryeprokurorin e Gjykatës Speciale, ministri Tahiri niset për Amerikë

Kryeprokurori amerikan i Gjykatës Speciale, Jack Smith ka qendruar të hënën në Kosovë. Ai gjatë kësaj vizite është takuar vetëm me ministrin e Drejtësisë Abelard Tahirin.Ndërsa sot Ministria e Drejtësisë përmes një komunikate ka njoftuar se ministri Abelard Tahiri do të udhëroj për vizitë zyrtare në Amerikë.Sipas komunikatës, Tahiri gjatë kësaj vizite do të takohet me krerët më të lartë të sistemit të drejtësisë në SHBA.“Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka udhëtuar sot në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, për një vizitë zyrtare. Ministri Tahiri do të takohet me krerët më të lartë të sistemit të drejtësisë, si dhe përfaqësues nga Departamenti i Shtetit”, thuhet në komunikatë.Përveç kësaj ai do të jetë edhe panelist në një organizim të quajtur “Java për drejtësi dhe zhvillim”, e organizuar nga Banka Botërore.Ndryshe, kryeprokurori amerikan i Gjykatës Speciale gjatë qëndrimit të tij në Kosovë nuk ka takuar asnjërin prej krerëve të shtetit.Në komunikatën e lëshuar dje th..

Read More »

A e ka menduar ndonjëherë dorëheqjen ministri me aktakuzë Besim Beqaj?

Ministri i Inovacionit, Besim Beqaj nuk ka menduar asnjëherë të jap dorëheqje, pavarësisht se tashmë ka një aktakuzë të ngritur kundër tij.Beqaj nuk është aspak i penduar. Ai thotë se asnjëherë nuk e ka menduar dorëheqjen, dhe ndonëse janë publikuar përgjimet “Pronto”, Beqaj i cili është një nga të akuzuarit e kësaj afere, thotë se nuk ka asgjë për të thënë rreth akuzave. Ministri i Inovacionit, Besim Beqaj, ka folur në emisionin Frontal të Televizionit 7 pas shumë kohe të heshtjes së tij rreth aktakuzës “Pronto”. Beqaj thotë se nuk ka bërë asnjë veprim të kundërligjshëm.“Asnjë veprim ligjor e as po9litiik nuk e kam në kundërshtim me ligjin. Të tjerat le t’i vërtetojë gjykata”, ka thënë Beqaj.Ndërsa, ai ka refuzuar të komentojë nëse ka provuar ta shtyjë kryeprokurorin e shtetit, Aleksander Lumezin, që të mos lejojë ngritjen e aktakuzës për aferën Pronto.“Për të gjitha këto do të flas aty ku duhet të flas…në gjykatë”, ka thënë ministri, të cilit i është përmendur emri në një let..

Read More »