Home / Tag Archives: ministri (page 2)

Tag Archives: ministri

LDK e quan manipulues ministri Uran Ismajlin: Shëndetësia është në kolaps

Partia më e madhe opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), konsideron se ministri i Shëndetësisë, Urani Ismajli po manipulon me qytetarët pasi që sipas tyre, shëndetësia është në kolaps. Grupi i Parlamentar i LDK-së në një konferencë për medie ka folur për parregullësit në sistemin shëndetësor. Doktor Haxhi Avdyli nga LDK ka thënë se ligjet më të rëndësishme ende nuk janë në agjendë legjislative të MSH. “Në agjenden legjislative për vitin 2019 do të vije vetëm ligji për shëndetësi dhe jo ligji për sigurime shëndetësore. Kjo tregon se kjo Ministri është jo serioze. Vet ardhja e ligjit për shëndetësi e jo për sigurime shëndetësore tregon më së miri se si ligjet më të rëndësishme nuk vijnë në fillim. Ministri i Shëndetësisë manipulon me projekte që janë kryer gjatë vitit të kaluar por nuk e thotë që janë nisur shumë më herët. Po ashtu nuk tregon se si ndodhi që projekti i madh i Qendrës Emergjente nuk filloi gjatë vitit 2018 me asnjë investim të vetëm, ndërsa këtë vit është thënë ..

Read More »

Ministri Mustafa thotë se e ka menduar dorëheqjen pas rastit të vajzës nga Drenasi

Ministri i Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa ka thënë se ka menduar të jap dorëheqje pas rastit të vajzës nga Drenasi. Mustafa, thotë se ka menduar të dorëhiqet nga detyra e ministrit pas publikimit të rastit të vajzës së mitur nga Drenasi që është keqtrajtuar së pari nga mësuesi e më pastaj edhe nga një zyrtar policor. Ai ka dhënë një arsye se pse nuk e ka bërë këtë, duke thënë se është më mirë që të vazhdohet zgjidhja e rastit. “Po sidoqoftë unë e kam menduar që është një pozicion që unë të marr masa edhe ndaj vetvetes, por momenti kur e kam marrë detyrën rasti veç ka qenë në zhvillim e sipër. Është e mira e së mirës që ne të vazhdojmë në atë mënyrë që rasti të zgjidhet pa marrë parasysh a do të jap unë dorëheqje a jo. Por, sidoqoftë nuk do të jetë vakum institucional edhe nëse largohem unë nga kjo detyrë. Më ka shkuar mendja që rastin ta trajtojmë në atë mënyrë që të marrë një epilog të merituar, sepse është rasti mjaft i ndjeshëm dhe mjaft prekës për dikasterin të cilin unë e u..

Read More »

Ministri i Arsimit takoi ambasadoren e Kroacisë në Kosovë, ja ҫfarë diskutuan

Ministi i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, sot ka takuar ambasadoren e Kroacisë në Kosovë, Marija Kapitanovic. Në këtë takim, ata biseduan për mundësi të bashkëpunimit mes Kosovës dhe Kroacisë, në sektorin e arsimit, shkruan ORAinfo. Ministri gjithashtu diskutoi për nevojën e hartimin të një Memorandumi të Bashkëpunimit në mes dy vendeve. “Theksova nevojën e hartimit të një Memorandumi të Bashkëpunimit në mes dy vendeve, sidomos sa i përket shkëmbimit të studentëve dhe profesorëve”- ka shkruar Ministri Bytyqi. Ndër të tjera, Bytyqi falenderoi ambasadoren Kapitanovic për mbështetjen që shteti kroat i ka dhënë Kosovës./ORAinfo/ Më poshtë mund të lexoni të plotë shkrimin e tij: Sot prita në takim ambasadoren e Kroacisë në Kosovë, znj. Marija Kapitanovic, me të cilën bisedova për mundësitë e thellimit të bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve në sektorin e arsimit. Falënderova ambasadoren Kapitanovic për mbështetjen që shteti kroat i ka dhënë Kosovës, si dhe për intere..

Read More »

Ministri Bytyqi reagon ashpër ndaj rastit të abuzimit të nxënëses 16 vjeçare nga mësimdhënësi

Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi ka reagur ndaj rastit të abuzimit të nxënëses 16 vjeçare nga mësimdhënësi i saj në komunën e Drenasit, përcjell ORAinfo. Përmes një postimi në Facebook, ministri Bytyqi ka shkruar se ngjarjet e tilla janë të shëmtuara dhe të papranueshme në shoqëritë e zhvilluara, ku për të miturit garantohet siguri e mirëqenie me konventa dhe ligje. Ja postimi i plotë i ministrit: Si ministër i Arsimit dhe në emër të MAShT, dënoj ashpër rastin e abuzimit të nxënëses 16 vjeçare nga mësimdhënësi i saj në komunën e Drenasit. Ngjarje të tilla janë të shëmtuara dhe të papranueshme në shoqëritë e zhvilluara, ku për të miturit garantohet siguri e mirëqenie me konventa dhe ligje. Prandaj, shpreh shqetësim dhe indinjatë në lidhje me këtë histori të dhembshme të një nxënësje të mitur, aq më tepër kur abuzimi me të ndodhë pikërisht nga ata që janë të thirrur të kujdesen për sigurinë e saj dhe të gjithë fëmijëve të Kosovës. Gjithashtu, në emër të MAShT i jap përkrahje Dr..

Read More »

Shpërthen ministri italian: Gattuso gaboi në ndeshjen kundër Romës

Roma dhe Milani mbrëmë janë ndarë me barazim me rezultat 1:1. Por, gjatë kësaj ndeshje zëvnëskryeministri italian Matteo Salvini që është tifoz i flakët i Milanit duket të jetë bërë nervoz me trajnerin e rosonerëve Genaro Gattuso. Ministri i Brendshëm i Italisë dhe Zëvendës Kryeministri ka thanë disa fjalë në shtyp pas ndeshjes. “Këto janë dy pikë të humbura sonte, por unë nuk dua të them asgjë tjetër që mos të ofendohet Gattuso. Nuk e kuptoj se si mund të largoheni nga Calhanoglu në fushë për 90 minuta”, ka thënë ai. Ndryshe, Milan është ndalur me barazim kundër Romës në Olipmico. /ORAinfo/

Read More »

Ky pritet të jetë ministri i ri i Bujqësisë

Boban Stankoviq pritet të jetë ministër i ri i Bujqësisë. Ministër i ri i Bujqësisë pritet të jetë Boban Stankoviq nga Partia e Pavarur Liberale e Sllobodan Petroviqit. Kështu merr vesh Klan Kosova nga burime të saj brenda kësaj partie. Stankoviq aktualisht është zëvendësministër i Kulturës në Qeverinë e Kosovës. Në fillim të këtij viti, ai ishte ndaluar nga autoritetet serbe në Merdare. Emërimi i Stankoviqit në këtë post do të vije pas lirimit nga detyra të Nenad Rikallos nga kjo ministri gjatë ditës së sotme me vendim të kryeministrit, Ramush Haradinaj. Ky vendim erdhi pas kushtit të PSD-së që ai të lirohet nga detyra me kusht që ky subjekt politik ta votojë buxhetin për këtë vit që pritet të hidhet në votim gjatë seancës së sotme parlamentare. Në shtator të vitit 2008, Boban Stankoviq, ishte shkarkuar nga pozita e ministrit për Kthim e Komunitete nga kryeministri i atëhershëm Hashim Thaçi. I njëjti person më vonë është emëruar zëvendësministër i Punës dhe Mirëqenies Sociale.

Read More »

Ministri i Financave tregon çka ndodh nëse nuk votohet sot Buxheti

Kuvendi i Kosovës pritet të votojë sot për Buxhetin e vitit 2019. Ministri i Financave, Bedri Hamza ka bërë thirrje që të votohet buxheti. Ministri është i bindur se kjo gjë do të ndodhë pasi që sipas tij, në të kundërten do të bllkohet shteti. “Unë besoj që do votohet. Është më se e nevojshme që të votohet. Nuk ka fuqi për të bërë pagesa, vendi duhet ta ketë buxhetin. Shteti duhet të funksionojë. Du me i falënderu deputetët e gjitha partive që kanë pjesë e komisionit për buxhet e financa” ka thënë Hamza. Ai ka shtuar se Ligji i pagave do të duhej të ishte miratuar edhe më herët. Shefi i kuletës së shtetit ka thënë se deputetët dhe Qeveria duhet të angazhohen për të përmirësuar ambientin për sektorin privat. “Duhet ta kemi në fokus sektorin privat”, ka thënë Hamza.

Read More »

Ministri ka një kërkesë për qeverinë

Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi, është shprehur se as ai nuk e di kur do të përfundojë greva e mësimdhënësve dhe se kur do të mund të kthehen nxënësit në shkolla. Në “Puls” të KTV-së, Bytyqi ka thënë se preferon që ligji për pagat të shtyhet deri sa mësimdhënësit dhe të gjithë sektorët tjerë që paguhen nga shteti të pajtohen me propozimin e qeverisë. “Greva aktualisht është pjesa më shqetësuese në sistemin arsimor. Ne vazhdimisht kemi bërë përpjekje që me SBASHK-un të gjejmë zgjidhje të dalim nga kjo situatë. Renditja e koeficienteve s’u është dhënë në vendin e merituar, aq më shumë kur po pretendojmë ta kemi prioritet të qeverisë. Ne kemi dhënë propozime, por s’jemi ne si ministri vendimmarrëse. Kur ne kemi bërë kërkesë, është bërë ngritje, por jo aq sa kemi kërkuar. Ka pas lëvizje të koeficienteve e edhe pas miratimit kemi pas takim që të kemi një grup punues bashkë e të shohim sa mund të lëvizim. Pas futjes në grevë, për të cilën kemi qenë gjithmonë kundër, është kaos që na t..

Read More »

Ministri Bytyqi ngushëllon familjen e Nexhat Dacit

Djali i politikanit të njohur kosovar, Nexhat Dacit, Arian ka humbur jetën sot në Brezovicë. Aran Daci ishte edhe zëvendësministër i Diasporës në Qeverinë Haradinaj. Kjo ngjarje e ka pikëlluar edhe ministrin e arsimit, Shyqiri Bytiqin. Ai përmes një postimi në faqën e tij zyrtare në facebook, i ka shprehur ngushëllime familjes Daci për humbjen e djalit. /ORAinfo/ Me poshtë postimi i plotë i ministrit Bytyqi: Na pikëlloi pa masë vdekja tragjike e zëvendësministrit të Diasporës, Arian Daci. Vdekje si kjo të lënë pa fjalë! Ngushëllime të sinqerta akademik Nexhat Daci dhe gjithë familja Daci për humbjen e më të dashurit tuaj. Ngushëllime miqve, bashkëpunëtorëve dhe të gjithë atyre që e kanë njohur Arian Dacin!

Read More »

Ministri Lluka me mesazh prekës për vdekjen e Arian Dacit

Dajli i Nexhat Dacit ka humbur jetën sot nga oretku i borës në Brezovicë. Ministi i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, është shprehur i pikëlluar me rastin e humbjes së jetës së Arian Dacit, të birit të politikanit Nexhat Daci, i cili ishte në detyrën e zëvendësministrit të Diasporës. Lluka e kujtuar Dacin si një person i cili ka punuar shumë për promovimin e Kosovës, dhe për përmirësimin e raporteve me diasporën. “Shumë i pikëlluar me humbjen e mikut dhe zv. Ministrit të diasporës, Arian Daci, gjatë një orteku sot në Brezovicë.Ariani ishte shumë i përkushtuar në promovimin e vendit, në zhvillimin e raporteve me diasporën dhe fliste me pasion rreth politikave ambicioze për zhvillim të Kosovës përmes diasporës”, ka shkruar Lluka. Ministri u ka shprehur ngushëllime familjes Daci dhe të gjithë atyre që kishin punuar me Arinain në ministri të Diasporës. “Familjes Daci, miqve të Arianit, kabinetit qeveritar dhe stafit të Ministrisë së Diasporës i shprehu ngushëllimet më të sinqerta. ..

Read More »