Gjenevë/ OKB paralajmëron: Po shkojmë drejt një ngrohjeje globale të rëndë

Bota po shkon drejt një ngrohjeje globale katastrofike në shekullin XXI, pas një viti rekord 2020…

Zbulimi i ujit në Hënë mund të rikthejë kërkimet për alienët

Ndërsa uji është zbuluar në hënë, disa njerëz spekulojnë se mikrobet e huaj mund të jetojnë…

​NASA: Zbulimi i ri emocionues mbi Hënën do të dalë së shpejti

NASA do të lëshojë “një zbulim të ri emocionues rreth Hënës” të hënën, më 26 tetor.…

NASA dhe Nokia do të instalojnë rrjet 4G në Hënë

Në kohën kur konkurrenca mes ofruesve të shërbimeve të telekomunikacionit në Tokë është me ashpër se…

Satelitët po ‘numërojnë’ çdo pemë në botë. Çdo të thotë kjo për klimën

Shkencëtarët kanë hartuar 1.8 miliardë kulme individuale të pemëve nëpër miliona kilometra të rajoneve Sahel dhe…

​Asnjëherë më afër: Marsi do të jetë më i ndritshëm këtë javë, shkencëtarët kanë një shpjegim

Marsi do të jetë më afër Tokës këtë muaj në pesëmbëdhjetë vjetët e fundit pasi arrin…

NASA nis testimin e tualetit 23 milionë dollarësh për shfrytëzim në hapësirë

NASA po përgatitet të nisë testimet e një tualeti me gravitet zero në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor,…

Njerëzit në rrezik? Një asteroid sa një autobus do të fluturojë shumë pranë Tokës

Një asteroid me madhësinë e një autobusi do fluturojë në afërsi të Tokës më 24 shtator.…

NASA shpalos planin për rikthimin në Hënë

Agjencia amerikane e Hapësirës (NASA) shpalosi zyrtarisht planin e saj për t’u kthyer në Hënë në…

​NASA blen gurët e Hënës nga njerëzit në të gjithë botën, por ka një kusht të vetëm

NASA dëshiron të blejë gurë nga Hëna dhe po kërkon kompani që do të shkojnë në…

Alarmon NASA, thotë se një asteroid është nisur drejt Tokës

Një asteroid po vjen drejt Tokës, thotë NASA. NASA ka raportuar se ai do t’i afrohet…

Planeti i kuq, publikohen pamje magjike të tij nga NASA

NASA publikon pamjet magjike nga planeti i kuq. Pamje spektakolare vijnë nga Marsi, të cilat janë…