Home / Tag Archives: ndeshja

Tag Archives: ndeshja

Milan – Juventus, ndeshja përfundon me këtë rezultat

Derbi i javës së 12-të në Serie A, mes Milanit dhe Juventusit i ka takuar ‘Zonjës së Vjetër’. Juventus ka arritur ta mposht Milanin me rezultat 2:0 në ‘San Siro’.Zonja e Vjetër ishte më e mirë dhe kjo ishte një fitore e merituar për kampionat aktualit të Italisë.Ndeshja filloi me një koreografi fantastike të tifozëve të Milanit, Curva Sud, e cila ishte në nder të 50 vjetorit të themelimit të ultrasve kuqezi.Goli i parë në takim erdhi nga Mario Mandzukic në minutën e tetë pas asistimit nga Alex Sandro.Sulmuesi kroat kishte edhe një shans në minutën e 11-të, por nuk e arriti topin me kokë.Në minutën e 41-të Milani kishte rast të barazojë rezultatin, por Gonzalo Higuain dështoi të shënojë nga pika e bardhë.Paulo Dybala në minutën e 57-të ishte afër të shënojë nga gjuajta e lirë, por topi përfundoi afër shtyllës së djathtë dhe jo në rrjetë.Në minutën e 81-të goli i qetësisë u shënua nga Cristiano Ronaldo, i cili nuk gaboi nga afër.Në minutën e 84 me karton të kuq u përjash..

Read More »

Boca Juniors – River Plate, ndeshja e parë e finales mbyllet me rezultat befasues

Ndeshja e parë e finales të Copa Libertadores mes Boca Juniors dhe River Plate është mbyllur pa fitues me rezultat të barabart, 2:2.Boca ka shënuar golin e parë me anë të Ramon Abila në minutën e 34’, raporton “lajmi.net”.Por, River Plate ka reaguar shpejtë, duke e barazuar rezultatin me anë të Lucas Pratto (36’).Boca Juniors nuk u ndal me kaq, pasi në fund të pjesës së parë arriti që ta rikthej epërsinë në 2 me 1, me golin e shënuar nga Dario Benedetto (45’).River Plate u rikthye në lojë me anë të autogolit nga Izquierdoz (61’), duke bërë që ndeshja të përfundoi, 2:2.Boca Juniors dhe River Plate, do ta kenë përballjen e tyre të dytë në fundjavën e ardhshme, për të përcaktuar fituesin e ‘Copa Libertadores’.

Read More »

Manchester City – Manchester United, ndeshja përfundon me rezultat befasues

Derbi në PremierLigë i ka takuar Manchester Cityt.Skuadra e Pep Guardiolës ia doli me sukses ta ruajë ecurinë e skuadrës së pamposhtur edhe pas 12 javëve në edicionin e ri të ligës elitare angleze, duke i mundur 2-1 “Djajtë e kuq” të Jose Mourinhos.Pak para një çereku lojë, David Silva i kaloi vendasit në epërsi pas një super kombinimi me Silvën tjetër, Bernardon.Një pjesë e parë e dominuar plotësisht nga djelmoshat e Pep Guardiolës, u mbyll me zero goditje në portë nga lojtarët e Jose Mourinhos, raporton Express.Një goditje të papritur Unitedi e mori qysh në minutat e para të pjesës së dytë, kur Kun Aguero e bombardoi portën e David De Geas, me Ryiad Mahrez që i asistoi.Një fije shprese për mysafirët e dha Anthony Martial kur realizoi golin e vetëm pas një orë loje, pasi Romelu Lukaku e kishte fituar një penallti nga prekja e parë e topit pasi u fut në lojë si zëvendësues momente më herët.Por, rreth pesë minuta para fundit, mesfushori Ilkay Gundogan e vulosi fitoren e Cit..

Read More »

E gjithë bota sytë nga ndeshja e sontme, kjo sfidë pritej tash e 58 vite

Sonte në mbrëmje do të zhvillohet ndeshja më e madhe në botë sa i përket rivalitetit mes dy skuadrave.Bëhet fjalë për ndeshjen mes Boca Juniors dhe River Plates, sfidë kjo e vlefshme për finalen e Copa LIbertadores.Dy skuadra të një qyteti,por me histori dhe tradita të ndryshme, shkruan ORAinfo.Ndeshja mes këtyre ekipeve do të luhet pa tifozë në mënyrë që ti shmangin incidentet mes tyre. Boca Juniors cilësohet si “klasa punëtore” e qytetit ndërsa River Plate si shtresa e lartë e popullësisë.Kujtojmë se në kuadër të Copa Libertadores ndeshjet do të jenë kthyese dhe se ndeshja e parë luhet sonte ndërsa ajo e kthimit pas dy javësh.Ndonëse ballafaqimi mes Real-Barcelona cilësohet si “El Clasico”, por dueli mes Boca Juniors dhe River Plate konsiderohet si “Super El Classico”.Ditën e sotme do të ketë edhe ndeshje të tjera në kampionatet respektove evropiane, por që vëmendjën më të madhe e ka marrë kjo sfidë, pasi dihet rivaliteti mes skuadrave, shkruan ORAinfo.Ajo që vlenë ..

Read More »

Arsenal – Sporting, ndeshja përfundon me rezultat të papritur a

Arsenali dhe Sporting janë ndarë baraz 0:0 në kuadër të Europa League.Ekipi i Unai Emery ka vazhduar serinë pa humbje që nga muaji shtator derisa sonte e priti Sportingun në Emirates Stadium për ndeshjen e katër të Europa Ligë në kuadër te Grupit E. Sportingu në këtë ndeshje luajti shumë ashpër saqë lëndoi dy lojtarë të Arsenalit, (Welbeck dhe Liststenier) dhe një lojtar u ndëshkua me të kuq, ish mbrojtësi i Barcelonës, Matthiue.Pjesa e parë ishte një pjesë shumë e mirë për Arsenalin të cilët e dominuan atë që nga fillimi i saj.Por, kjo ndeshje u karakterizua edhe më shumë ndërhyrje, sidomos nga lojtarët e Sportingut.Në minutën e 29’të, Danny Welbeck detyrohet që të del nga ndeshja për shkak të një lëndimi të tmerrshëm që mori.Ky lëndim i demoralizoi në njëfarë forme lojtarët e Arsenalit, edhe pse Aubameyang pati disa raste të mira për shënim gjatë kësaj pjese sidomos në fund të pjesës së parë.Në pjesën e dytë Arsenali prapë vazhdoi që të sulmoi.Raste për të shënuar gol ..

Read More »

Ndeshja Juventus-Manchester United, publikohen formacionet zyrtare

Sonte do të zhvillohet ndeshja Juventus-Manchester United.Në ndeshjen e parë në Old Traford, italianët fituan me rezultat 0-1.Kjo ndeshje mund të përcaktoj zyrtarisht Juven në pozitën e parë.Këto janë formacionet zyrtare:Juventus: Szczesny; De Sciglio, Chiellini, Bonucci, Alex Sandro; Khedira, Pjanic, Bentancur; Dybala, Cristiano Ronaldo, CuadradoManchester United: De Gea; Young, Smalling, Lindelof, Shaë; Herrera, Matic, Pogba; Lingard, Alexis, Martial

Read More »

Ndeshja Liverpool-Crvena Zvezda, a do të luajë Shaqiri?

Liverpooli do të ndeshet sërish nesër me Crvena Zvezdën.Xherdan Shaqiri mund të mungojë në ndeshjen e ardhshme.Liverpooli do të përballet me Crvena Zvezdën, andaj Xherdan Shaqiri mund të mos ftohet për shkak të tensioneve politike që kanë Kosova me Serbinë dhe shqiponja e tij në Rusi.Jurgen Klopp mund mos ta ftojë anësori kosovar, në mënyrë që t’i ikë rrezikut të mundshëm, përcjell “lajmi.net”.Shaqiri kishte deklaruar se ai nuk do ta kishte problem që të luante në Serbi, pasi ai luan futboll dhe nuk do të merakosej se çfarë bëjnë tifozët.Crvena Zvezda dhe Liverpool, do të përballen nesër (e martë) në ora 18:55, e që do të jetë një ndeshje e lehtë për anglezët.

Read More »

Ndeshja Milan – Juventus, vjen lajmi i dhimbshëm nga Higuain

Sulmuesi i Milanit Gonzalo Higuain ka pësuar një lëndim të rëndë në shpinë në ndeshjen kundër Udinese në kuadër të Serie A.“El Pipita” u detyrua të largohej nga fusha e lojës në ndeshjen që Milani luajti si mysafirë ndaj Udineses, pas një dëmtimi që mori në shpinë në minutën e 35-të.Mediat në Itali raportojnë se Higuain ka pësuar lëndim të rëndë dhe pritet të mungojë disa javë.Sipas “Sportmediaset” lojtari argjentinas ka një dëmtim që mund ta mbajë jashtë supersfidës që Milani do të luajë javën tjetër me Juventusin.Megjithatë, nesër klubi do të dal me komunikatë zytare për lëndimin e Higuain. /ORAinfo/

Read More »

Chelsea – Crystal Palace, ndeshja përfundon me rezultat befasues

Chelseat ka arritur të mposhtë Crystal Palace me rezultatin 3-1 në kuadër të xhiros së 11-të në Premier Ligë.Ekipi i drejtuar nga Maurizio Sarri arriti që të zhbllokonte shifrat me Alvaro Moratën, duke e mbyllur në avantazh 1-0 pjesën e parë.Me fillimin e pjesës së dytë, miqtë e Crystal Palac arritën që të barazonin me Taunsend.Por, ishte përsëri Morata ai i cili i jep për herë të dytë avantazhin skuadrës së Chelseat, të cilët këtë herë arritën ta menaxhonin më mirë, madje duke shënuar edhe të tretin me Pedro Rodrigez.Me këtë fitore skuadra e Sarrit ngjitet në vendin e dytë me pikë të barabarta me Liverpoolin, por me një golavarazh më të mirë, (+19 e ka golavarazhin Chelsea, ndërsa Liverpooli +16).

Read More »