Misioni i ODIHR fillon punën për zgjedhjet e 25 prillit, takime me partitë kryesore në vend

Misioni i ODIHR ka mbërritur në Shqipëri, qëllimi i të cilit është vlerësimi i nevojave për…

Zgjedhjet/ Zëri i Amerikës: Kritika të forta të Venecias për mënyrën e ndryshimeve Kushtetuese në Shqipëri

Komisioni i Venecias shprehu kritika të forta ndaj shumicës për mënyrën se si u veprua me…

Gjiknuri në takim online me ftesë të ODIHR: Klima e duhur dhe pranimi i rezultatit janë elementi më i rëndësishëm për besimin tek procesi zgjedhor

Ish-kryetari i Komisionit Parlamentar për Reformë Zgjedhor dhe anëtar i Këshillit Politik, Damian Gjiknuri me ftesë…

“O me demokracinë o me djalin e Kristaqit”- Spiropali reagon pas deklaratës së fortë të Metës: Çjerrjet për mbrojtje të rendit kushtetues me pushkë, nuk kanë asnjë lidhje me…

Ministrja e Shtetit për marrëdhënien me Parlamentin, Elisa Spiropali në fjalën e mbajtur në Kuvend, iu…

“Nuk e vutë ujin në zjarr”, Gjuzi i revoltuar: PS të tërhiqet nga votimi për Kodin Zgjedhor, nuk na morët parasysh

Deputeti Kujtim Gjuzi është shprehur sot kundër votimit që pritet të ndodhë për ndryshimet kushtetuese të…

S’ka kompromis/ PS kalon koalicionet me listë unike: Opozita e re bojkoton mbledhjen

Nuk ka konsensus as me opozitën parlamentare për listat e hapura dhe koalicionet. Komisioni i Ligjeve…

Murrizi lë mbledhjen e Këshillit Politik: Po zihen për një letër që do i çojnë ODIHR, 20 minuta u diskutua, Gjiknuri pishman për…

Përfaqësuesi i opozitës parlamentare, Myslim Murrizi ka lënë mbledhjen e Këshillit Politik pasi thotë se Gjiknuri…

Gjiknuri: Nëse PD gjen një vend me koalicionet si tonat, i dërgojmë propozimet në ODIHR

Përfaqësuesi i mazhorancës në tryezën për Reformën Zgjedhore Damian Gjiknuri ka sfiduar Partinë Demokratike të gjejë…

Asnjë dakordësi/ Bylykbashi: Ne ngulëm këmbë që t’i drejtohemi ODIHR, por PS ka frikë nga…

Në përfundim të mbledhjes së Këshillit Politik, ku palët nuk gjetur akoma dakordësi, përfaqësuesi i opozitës…

Bylykbashi: PS refuzon t’i drejtohet ODIHR. Ja çfarë rrezikohet nga qëndrimi i mazhorancë

Përfaqësuesi i PD në këshillin politik thotë se PS po dëmton konsensusin. Në një deklaratë për…

“Kërkoni sebep për të mos gjetur kompromis”, Gjiknuri në Këshillin Politik: Kërkesa për ODIHR vetëm për të zvarritur proçesin, ja oferta jonë

“BalkanWeb” zbardh detaje nga mbledhja në Këshillin politik, nisur vetëm pak caste më patë. Përfaqësuesi i…

“Koalicionet të ruhen siç janë sot, listat 100% të hapura”, Bylykbashi sqaron propozimin e opozitës së Bashkuar për ndryshimet kushtetuese në Kodin Zgjedhor

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi i ftuar në rubrikën “Opinion” në studion e lajmeve në…