Vijojnë tensionet në Mesdheun Lindor, Turqia nuk ndalet, njofton kërkime dhe në jug të Kretës

Turqia do të vijojë kërkimet në Mesdheun Lindor, kësaj radhe në jug të Kretës. Duket se…

Erë lufte në Mesdheun Lindor, Turqia i afrohet ‘vijës së kuqe’, Greqia ngre ‘murin’ mbrojtës

Lufta në Mesdheun Lindor duket më afër se kurrë teksa Turqia po vijon kërkimet kësaj radhë…

Erdogan vijon me deklaratat kërcënuese: Greqisë do i japim përgjigjen që meriton

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan ka paralajmëruar dhe kërcënuar Greqinë se do i japë përgjigjen…

Paralajmëron Erdogan: Turqia do t’i japë Greqisë “përgjigjen e merituar”

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan paralajmëroi të mërkurën se Turqia do t’i japë Greqisë “përgjigjen e…

Greqia: S’ka bisedime me Turqinë pa e tërhequr anijen eksploruese

Zëdhënësi i qeverisë greke, Stelios Petsas, ka thënë se Greqia nuk do të zhvillojë bisedime me…

Konflikti në Mesdhe/ Dukej se gjërat po qetësoheshin, por Turqia rrit sërish tensionet me këtë veprim

Dukej sikur gjërat po shkonin drejt qetësimit sa i përket konfliktit Greqi-Turqi për Mesdheun, por veprimi…

“Turqia dhe Greqia të fillojnë sa më shpejt bisedimet”! Pompeo jep mesazhin e prerë pas takimit me Mitsotakis

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, u kërkoi aleatëve të NATO-s, Greqisë dhe Turqisë, të fillojnë…

SHBA: Konflikti me Greqinë të zgjidhet me dialog

Mëngjesin e së dielës anija kërkimore turke Oruc Reis është larguar nga ujërat pranë ishullit grek…

NATO futet në konfliktin Turqi-Greqi, ja lëvizja e aleancës që ‘bashkon’ armiqtë

Në kuadër të përpjekjeve për zbutjen e tensioneve mes Greqisë dhe Turqisë në Mesdheun Lindor, Ministri…

Greqia me stërvitje ushtarake ‘pranë vendit të naftës dhe gazit’, vjen përgjigja e Erdogan – reagon Gjermania

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan akuzoi Greqinë për rrezikimin e sigurisë pasi njoftoi stërvitjet ushtarake dhe…

Vazhdon rritja e tensioneve Greqi-Turqi, luftanija amerikane në Kretë. Analisti: Rritja e pranisë ushtarake nuk do të ketë ndikim te…

Anija me gjatësi 230 metra, ishte më herët në Napoli, për një ndalesë logjistike rutinë para…

Turqia kërkon paqe me Greqinë: Duam zgjidhje paqësore për eksplorimin në det

Ministri turk i Mbrojtjes Hulusi Akar tha të mërkurën se Turqia dëshiron zgjidhje përmes dialogut të…