“Pandemia vazhdon të përhapet”/ Papa, thirrje vendeve të shpejtojnë shpërndarjen e vaksinave

Në mesazhin me rastin e Pashkëve, Papa Françesku u bëri thirrje vendeve të shpejtojnë shpërndarjen e…

Udhëtimi historik në Irak, Papa Françesku takohet me klerikun shiit. Ja për çfarë diskutuan

Papa Françesku është takuar me një klerik të lartë shiit, në kuadër të një udhëtimi historik…

“Ata që nuk vaksinohen humbasin vendin e punës”/ Ky është vendi europian që mori vendimin e papritur

Nëse refuzojnë të vaksinohen kundër Covid-19 pa arsye serioze shëndetësore, ata rrezikojnë të humbin punën e…

Papa Françesku vaksinohet kundër koronavirusit

Papa Françesku ka marrë dozën e parë të vaksinës kundër Covid-19. Lajmi u bë me dije…

Mjeku i tij personal vdiq nga COVID, Papa Françesku gati të marrë vaksinën kundër COVID

Papa Françesku do të marrë vaksinën kundër COVID këtë javë, disa ditë pasi mjeku i tij…

Papa Françesku bën ndryshimet thelbësore lidhur me fuqinë e grave në Kishën Katolike

Papa Françesku u ka dhënë grave më shumë të drejta, duke bërë kështu ndryshime thelbësore në…

Papa Françesku reagon për sulmet në Kongres, thirrje amerikanëve të tregojnë “ndjenjën e përgjegjësisë”

Papa Françesku të dielën u bëri thirrje amerikanëve të tregonin “ndjenjën e tyre të përgjegjësisë” dhe…

Vatikani pritet të nisë vaksinimin ndaj COVID-19, me Pfizer/ BioNTech në gjysmën e dytë të janarit

Vatikani pritet të nisë vaksinimin ndaj COVID-19 për 450 banorët rezidentë që jetojnë aty, përfshirë Papa…

Papa dhuron për Krishtlindje 4 mijë tamponë për të pastrehët në Romë

Me rastin e Krishtlindjes, Papa Françesku i ka dhuruar Romës 4 mijë tamponë për të pastrehët.…

Papa Françesku: Asnjë pandemi, asnjë krizë nuk mund ta fikë dritën e Krishtlindjes

Papa Françesku lëshoi sot një mesazh shprese dhe qëndrueshmërie për kohën e Krishtlindjeve, ndërsa bota lufton…

Papa apel para Krishtlindjes: Nuk është momenti të festojmë si çdo vit

Në këtë fazë të pandemisë ku dhe Organizata e Kombeve të Bashkuara bëri thirrje për më…

Vatikani: Komentet e Papës për martesat civile të të njëjtit seks u nxorrën nga konteksti

Vatikani është përpjekur të sqarojë komentet e Papa Françeskut në mbështetje të martesave civile të të…