Të hapet apo jo? Debat i nxehtë mes shkencëtarëve për shishen më të vjetër të verës në botë

Për disa vite tashmë, historianët bashkëkohorë kanë debatuar për të ardhmen e shishes më të vjetër…

Revista “Time” fshin vitin 2020: Më i keqi i të gjitha kohërave

Revista e famshme “Time” i vë kryqin vitit që po mbyllet, i shënjuar nga makthi i…

”Tokë e djegur”, para tërheqjes, familjet armene etnike në rajonin e Kalbajar shkrumbojnë banesat e tyre

Marrëveshja e paqes mes Armenisë e Azerbajxhanit është arritur dhe tashmë shtetet po përgatiten të rivendosin…

Ka përjetuar gripin spanjoll, luftërat botërore dhe tani coronavirusin: Mendon se Perëndia e ka harruar 108-vjeçaren italiane

Gjashtë muaj më parë, Italia ishte në qendër të një pandemie dhe një prej vendeve më…

Befason Erdogan: Jeruzalemi është qyteti ynë!

Sesionin parlamentar, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan e çeli me një fjalim të gjatë, në të…

Befason Erdogan: Jeruzalemi është qyteti ynë ka gjurmë të rezistencës osmane

Sesionin parlamentar, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan e çeli me një fjalim të gjatë, në të…

Ngjashmëria e Trump me ish-presidentin i cili injoroi pandeminë dhe pastaj u sëmurë rëndë

Edhe një president i SHBA nuk mund të shmangte një pandemi që përfshiu botën dhe infektoi…

Grabitqarët më të mëdhenj të botës, por dhe njerëzit mund të kthehen në pre. Si virusi e shkundi botën

Vetëdija unike e njerëzimit, e veshur me viruse, hap rrugë të reja për ta mbajtur nën…

75 vjet nga fundi i Luftës së Dytë Botërore

Data 2 shtator 1945 konsiderohet si fundi i Luftës së Dytë Botërore pas dorëzimit të trupave…

VOA: Mosmarrëveshjet detare Turqi-Greqi dhe rreziku i një lufte. Çfarë mund ta bindte Presidentin turk të…

Kanë kaluar shumë vite nga përplasja ushtarake e grekëve me pushtuesit e tyre, turqit, e para…

Gripi spanjoll: Si dukej bota pas pandemisë së vitit 1918

Nëse nuk keni dëgjuar për pandeminë e gripit spanjoll, kriza e koronavirusit ndoshta ka tërhequr vëmendjen…

Mijëra vetë nënshkruajnë një peticion që Franca të marrë nën kontroll Libanin

Më shumë se 40,000 vetë nënshkruan një peticion dhe kërkojnë që Franca të vërë nën kontroll…