Raporti/ Ndikimi i pandemisë në turizmin botëror mund të rezultojë me 4 trilionë dollarë humbje në PBB

Humbjet ekonomike janë duke u rritur në shtetet në zhvillim, për shkak të mungesës së vaksinave…

Presidenti Meta nuk ndal akuzat ndaj qeverisë për pandeminë: “Covid nuk luftohet me propagandë”

Presidenti Ilir Meta ka vijuar me kritikat ndaj qeverisë mbi përballimin e situatës së pandemisë, ku…

Shqipëria, më dobët se vendet e Ballkanit për të arritur nivelin e Gjermanisë

Të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor bënë hapa para në ngushtimin e hendekut ekonomik me standardet…

Shqipëria me borxhin më të lartë në rajon në T III, e dhjeta në Europë

Në fund të tremujorit të tretë të 2020-s, Shqipëria u rendit e dhjeta në Europë për…

Nga COVID, Brexit tek India/ Ku do të fokusohet presidenca portugeze e BE?

Kryeministri portugez, António Costa dëshiron të fillojë sa më shpejt livrimi i fondeve kundër Coronës. Edhe…

Buxheti 2021/ Meta i përgjigjet Ramës me shifra: 49.8% e PBB shkon për koncesione, 0.86% për luftën e Covid

Ndërsa kryeministri Rama me ministrat e Financave e Rindërtimit në krah e cilësuan buxhetin e vitit…

Meta: Mbështetja buxhetore kundër pandemisë COVID-19 në Shqipëri, më e ulëta në rajon

Presidenti Ilir Meta, me anë të një statusi në “Facebook” shkruan se mbështetje buxhetore kundër pandemisë…

Nga trajtimi spitalor te biznesi e papunësia nga Covid-19/ Panariti: Arsyet madhore pse Presidenti ktheu buxhetin e 2021-shit

Drejtor i Kabinetit të Presidentit Ilir Meta, Edmond Panariti, renditi disa nga arsyet kryesore, që sipas…

Nga borxhi publik, tek PPP dhe përballja me Covid/ Ja arsyet pse Meta ktheu buxhetin e vitit 2021

Presidenca publikon arsyet e plota të kthimit nga Presidenti Ilir Meta të ligjit nr. 137/2020 “për…

Seancë tek ‘Siguria’, Xhaçka prezanton projekt-buxhetin e 2021 për Mbrojtjen: 11.8% më i lartë se një vit më parë

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka ka prezantuar projekt-buxhetin e vitit 2021 tek Komisioni i Sigurisë për…

Rama flet për ekonominë dhe rindërtimin: Deri një ditë para 26 nëntorit projeksionet shumë pozitive, nëse s’do kishim dy “tërmetet”…

Kryeministri Edi Rama ka dalë sot para mediave për të folur për situatën ekonomike dhe programin…

Rritet ekonomia britanike, më pak se çfarë pritej

Ekonomia e Britanisë së Madhe gjatë korrikut u rrit për të tretin muaj radhazi, por ende…