Home / Tag Archives: pergatituni

Tag Archives: pergatituni

Përgatituni,po ndodh shkëmbimi i madh

Icardi mund të përfundojë në Premire League. Interi është gati të ofrojë argjentinasin Mauro Icardi në një marrëveshje shkëmbimi për sulmuesin e Manchester Unitedit, Romelu Lukaku. Klubi italian është duke u përpjekur të largojë sulmuesin Icardi pas komenteve kontestuese të bëra nga gruaja dhe agjentja e tij, Wanda Nara, rreth një marrëveshjeje të re. Icardit i është larguar shiriti i kapitenit dhe nuk ka luajtur për gati një muaj me ekipit dhe Interi dëshiron ta largojë atë në verë. Largimi i mundshëm Icardit ka bërë që drejtuesit të shikojnë qysh tani alternativat për zëvendësimin e argjentinasit. Sipas mediumit The Mirror, Nerazzurrët janë të interesuar të shkëmbëjnë Icardin me belgun e Unitedit, Lukaku. Gjigantët italianë janë vendosur të shtojnë përpjekjet e tyre për të nënshkruar me yllin e Djajve të Kuq, i cili është një prej objektivave të tyre afatgjatë. Italianët do të preferonin që Icardi të lëviz në një klub të Ligës Premier, më shumë se në një nga rivalët e tyre ita..

Read More »

Përgatituni, po ndodh shkëmbimi më i madh në histori

Në Inter janë të zemëruar, dhe marrëdhënia me ish-kapitenin Mauro Icardi tani duket të jetë përtej riparimit. Në fakt, drejtori sportiv Piero Ausilio tashmë po punon për të gjetur një zëvendësim në treg, siç raportohet nga Gazeta përcjell ORAinfo. Megjithatë, shitja e sulmuesit do të duhet të sjellë shumën e duhur për të ndihmuar me fitimet buxhetore dhe për të blerë zëvendësimin. Lojtari i parë që nerazzurrët kanë vënë në dukje është Paulo Dybala i Juventusit. Icardi, në anën tjetër, dëshiron të bashkohet me Napoli ose Juventus, pasi ai dëshiron të qëndrojë në Itali. Prandaj, siç është shtuar nga Corriere Della Sera, të dyja palët po konsiderojnë një shkëmbim Icardi-Dybala./ORAinfo/

Read More »

Përgatituni! Iu pret mot befasues në ditët e ardhshme

Keni bërë plane për ditët e ardhshme. Ja ҫfarë moti do të mbretërojë. Ditëve në vijim më butë dhe intervale më të gjata me diell, në fundjavë reshje të dobëta shiu. 27.02.2019 – Ditëve të ardhshme vendi ynë do të jetë nën ndikimin e fushave të presionit të lartë, si dhe masave të ngrohta ajrore që do të shtrihen mbi rajonin tonë nga Evropa qendrore. Nën këto kushte pritet të mbajë mot më i butë dhe me intervale më të gjata me diell.Në fundjavë një front i ftohtë nga veriu i kontinentit do të kaloj mbi vendin tonë duke sjell mundësi për reshje shiu gjatë ditës së shtunë dhe rënie të lehtë të temperaturave. Sipas parashikimeve të fundit, në fillim të javës së ardhshme rryma të ngrohta ajrore nga Mesdheu do të favorizojnë rritje të temperaturave lartë mbi vlera mesatare. Në ditët në vijim, vlerat e indeksit të kualitetit të ajrit kryesisht do të luhaten rreth vlerave normale, gjatë ditës, e në orët e mbrëmjes mund të rriten edhe në të pashëndetshme. 28.02 – Më butë, kryesisht kthje..

Read More »

Përgatituni mirë! Iu pret një mot me temperatura befasuese

Keni bërë ndonjë plan për ditën e sotme!? Së pari bëni mirë të shikoni motin që do të mbretërojë. Në fillim të javës nga Atlantiku verior një vorbull ciklonike me masa të ftohta ajrore pritet të depërtojë mbi rajon, që do të sjellë vranësira, me erëra të fuqishme si dhe të reshura shiu, që më pas do të shndërrohen në borë. Në fundjavë nuk parashihet të keq qarkullim të mjaftueshëm ajror, ndaj vlerat e kualitetit të ajrit do të jenë në vlera të normales, e në mbrëmje do të kalojnë në të pashëndetshme. Në fillim të javës me erërat që parashihet të fryjnë pritet përmirësim i cilësisë së ajrit. 10.02 – Paradite kryesisht kthjellët dhe me diell. Në mëngjes në vise të ulëta mundësi për mjegull. Pasdite dhe në mbrëmje vranësira kalimtare. 11.02 – Në mëngjes pjesërisht vranët. Ditën vranësirat do të shtohen, e në mbrëmje reshje shiu, që më vonë do të shndërrohen edhe në borë. 12.02-13.02 – Mot më i ftohtë dhe me erë. Të martën kryesisht me vranësira, kohëpaskohe mundësi për reshje të dob..

Read More »

Përgatituni mirë, iu pret një mot me plot befasi gjatë ditës së sotme

Keni bërë plane për ditën e sotme. Së pari bëni mirë të shikoni motin që do të mbretërojë. Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se sot do të mbajë mot i ndryshueshëm. Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 3-5 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 10-13 gradë Celsius. “Do të mbajë mot i ndryshueshëm por pa reshje. Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 3-5 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 10-13 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga drejtimi i juglindjes dhe jugperëndimit me shpejtësi 1-7 m/s”.

Read More »

Përgatituni, ndyshon terësisht moti, këto janë temperaturat për nesër

Institutit Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se nesër do të mbajë mot i ndryshueshëm. Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 3-5 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 10-13 gradë Celsius, përcjell ORAinfo. “Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 3-5 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 10-13 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga drejtimi i juglindjes dhe jugperëndimit me shpejtësi 1-7 m/s”, thuhet në njoftimin. /ORAinfo/

Read More »

Përgatituni mirë për këtë vikend, iu pret një mot befasues

Keni bërë plane për këtë vikend? Së pari bëni mirë që të shikoni motin që do të mbretërojë. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, masat e ajrit të ardhura nga pjesa juglindore e kontinentit do të mbesin prezent edhe për gjatë dy ditëve të vikendit. Në njoftim i IHMK’së, tutje thuhet se në këto kushte do të mbajë mot kryesisht me diell dhe vranësira të shpërndara. Në pjesën perëndimore priten riga të izoluara shiu, ndërsa pjesa më e madhe e territorit mbetet nën ndikimin e vranësirave kalimtare. “Në fushat termike dhe barike sërish pritet të ketë ngritje, duke bërë që merkuri në termometër të shënoj vlera dyshifrore në shumë pjesë të vendit. Minimalet parashihen të lëvizin ndërmjet 2-3 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 9-14 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga drejtimi i juglindjes dhe jugperëndimit me shpejtësi 1-8m/s”, thuhet në njoftimin e IHMK’së.

Read More »

Përgatituni për mot befasues sot, iu presin këto temperatura

Keni bërë plane për ditën e sotme? Së pari bëni mirë të shihni temperaturat që do të mbretërojnë gjatë ditës. Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 0-1 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 4-5 gradë Celsius. “Vendi ynë do të vazhdoj të mbetet nën ndikimin e masave të ajrit me presion të ulët atmosferik. Në këtë situatë meteorologjike do të mbajë mot i vranët dhe me intervale kohore me diell. Vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu dhe bore të intensitetit të dobët deri mesatar, kryesisht në perëndim dhe veriperëndim të vendit, ndërsa në pjesët tjera do të ketë riga të dobëta shiu. Në mëngjes në shumë territore parashihet të ketë mjegull, kryesisht nëpër ultësira. Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet 0-1 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 4-5 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes dhe veriperëndimit..

Read More »

Acar i vërtetë në Kosovë, përgatituni për këto temperatura sot

Keni bërë plane për ditën e sotme? Së pari bëni mirë të shihni temperaturat që do të mbretërojnë. Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se nesër në vendin tonë temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -8 deri -5 gradë Celsius. “Do të mbajë mot i vranët dhe me kthjellime. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -8 deri -5 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 1-3 gradë Celsius. Shtypja atmosferike vazhdon të jetë në rritje. Do të fryjë erë nga juglindja e lehtë deri mesatare. Sasitë e reshjeve të borës së fundit kanë shënuar këto vlera: Prishtinë 11 cm, Pejë 16 cm, Podujevë 34 cm, Mitrovicë 13 cm, Ferizaj 24 cm. Ndërsa në viset malore sasitë e reshjeve kanë lëvizur ndërmjet 40-60 cm”, njofton IHMK.

Read More »

Përgatituni, nesër na pret një acar i madh

Në vendin tonë pritet të ndryshojë moti. Nesër në vendin tonë do të mbajë mot i vranët dhe me kthjellime. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -8 deri -gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 1-3 gradë Celsius. Shtypja atmosferike vazhdon të jetë në rritje. Do të fryjë erë nga juglindja e lehtë deri mesatare. Sasitë e reshjeve të borës së fundit kanë shënuar këto vlera: Prishtinë 11 cm Pejë 16 cm Podujevë 34 cm Mitrovicë 13 cm Ferizaj 24 cm Ndërsa në viset malore sasitë e reshjeve kanë lëvizur ndërmjet 40-60 cm.

Read More »