Home / Tag Archives: presidenti

Tag Archives: presidenti

U paralajmërua largimi i Bondsteel-it, Presidenti Thaҫi ka diҫka për të thënë

Ditë më parë u paralajmërua se nëse taksa nuk hiqe, atëherë mund të ndodh largimi i Bondsteel-it. Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, ka folur pas këtyre paralajmërimeve. Thaçi dje në Tiranë për Top Channel ka siguruar gjithë qytetarët e Kosovës se një gjë e tillë nuk do të ndodh dhe se asnjë agjendë ditore politike nuk mund ta cënojë raportin me SHBA’në. ‘’Unë nuk kam pasur dëshirë kurrë në jetë të jetoj kohën kur do të kishim një mesazh të tillë. Po realisht duhet të jemi shumë të kujdesshëm dhe tunë siguroj qytetarët e Republikës së Kosovës dhe kombit shqiptar se diçka e tillë nuk do të vjen në atë situatë që SHBA të marrë vendim të tillë. Prandaj e theksoj që shumë më lehtë është evitimi i pengesave dhe shumë më i madh është vullneti i liderëve politikë të Kosovës. Asnjë agjendë ditore nuk do të mund ta cënojë raportin me SHBA’të’’, ka thënë Thaçi. Tutje ai ka thënë se duhet t’i bindemi Amerikës. ‘’Përfaqësuesit e shtetit të Amerikës kanë kërkuar që Kosova të jetë korrekte dhe ..

Read More »

Kryeministri Haradinaj porosit presidenti Thaçit: Mos mendo që e mashtron më popullin për territor

Kryeministri Ramush Harardinaj thellon akuzat kundër presidentit Hashim Thaçit, duke thënë që mos të mendojë që e mashtron më popullin për territor. Nga bastioni i tij, kryeministri Ramush Haradinaj i ka bërë thirrje direkte Presidentit Thaçi që të mos tentojë të mashtrojë popullin me “korrigjime të lehta” sepse, sipas tij, nuk guxon të preken kufijtë. Në Kuvendin Zgjedhor të AAK’së në Decan, Haradinaj ka zgjedhur të flasë për tema nacionale. Ai i ka dërguar mesazhe direkte presidentit Thaçi, duke i thënë se nuk mund ta mashtrojë popullin për prekjen e kufijve, me emërime si “korrigjim, demarkim”, shkruan Gazeta Express. “Po juu garantojë se kufijtë e 17 shkurtit ju sigurojë s’mund kërkush me i prekë”, ka thënë Haradinaj. “Ia kem pa hajrin demarkimit me Malin e Zi Nuk mundet kërkush me na lujtë lojën as në emërime të korrigjimit, as në emër të demarkimit, as shkëmbimit të territoreve e as të ndarjes”, ka thënë Haradinaj. Tutje, ai i ka thënë presidentit të mos tentojë të mashtrojë..

Read More »

Presidenti Thaçi tregon për ndërtimin e shtëpisë, ja çka thotë për darkën me Ramen e Haradinajn

Hashim Thaçi ka folur për shtëpinë e re. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, javë më parë i ftoi për një darkë në shtëpinë e tij të re, në periferi të Prishtinës, udhëheqësit e koalicionit qeverisës të vendit, dhe kryeministrin e Shqipërisë. Takimin te Thaçi bëri publik i biri i presidentit, i cili publikoi një fotografi nga ndeja. Shtëpia e Thaçit, në Çagllavicë, është bërë objekt diskutimesh dhe akuzash në Kosovë. Por sa ka kushtuar shtëpia e Presidentit të Kosovës? Presidenti ka dhënë një përgjigje për Report Tv, në Shqipëri, por s’është se ka treguar shumë. “Realisht, pas 20 viteve të angazhimeve të pasluftës, duhej që ta kisha një adresë, kështu që gjithçka është e raportuar në Agjencinë e Antikorrupsionit”, ka thënë fillimisht ai. “Gjithçka është transparente dhe mund të verifikohet”, ka shtuar Thaçi. “Është një angazhim modest për familjen nga burimet e mia familjare”, është shprehur Thaçi. Ai ka folur edhe për ndejën në shtëpinë e tij. “Ishim dakordësuar edhe me kry..

Read More »

Nënshkrimi i Ligjit të Pagave nga Presidenti, ja kur është afati i fundit

Afati ligjor për nënshkrimin e Ligjit të Pagave nga ana e Hashim Thaҫit përfundon pas pak orësh. Sekretari i Kuvendit, Ismet Krasniqi ka konfirmuar për KTV-në se afati ligjor për nënshkrimin e këtij ligji përfundon në mesnate, dhe se deri në përfundim të orarit nuk kanë marrë asnjë shkresë nga Presidenti Thaçi. Përkundër insistimit disa orësh, zyrtarët për media të Zyrës së Presidentit, Adil Behrami e Artan Behrami nuk i janë përgjigjur interesimit për veprimin e Presidentit. Kushtetuta e Kosovës parasheh që ligji hyn në fuqi, nëse Presidenti as nuk e kthen e as nuk e nënshkruan. Kjo ndodhë pas publikimit të tij në Gazetën Zyrtare. Kushtetuta e Kosovës, Neni 80 – Miratimi i Ligjeve ndër të tjera thotë se “Nëse Presidenti i Republikës së Kosovës, brenda tetë (8) ditësh pas marrjes së ligjit, nuk merr asnjë vendim për shpalljen ose kthimin e tij, ligji konsiderohet i shpallur, pa nënshkrimin e saj/tij dhe publikohet në Gazetën Zyrtare”. Ligji është paraparë të hyjë në fuqi 9 muaj pa..

Read More »

Icardi tek Juve? Flet presidenti i Inter

Icardi ka ngecur në bisedimet me skuadrën e tij. Presidenti i Inter, Steven Zhang ka hedhur poshtë të gjitha mundësitë që Icardi të kalojë tek Juventus. Sot kanë qarkulluar disa zëra se sulmuesi argjentinas i Inter mund të kalojë tek rivalët e Serie A, Juventus. Lojtari ka ngecur në bisedimet me skuadrën e tij dhe nuk është paraqitur në dy ndeshjet e fundit me ta. Por, presidenti i Inter, Zhang, ka thënë se nuk ekziston ndonjë mundësi që Icardi të kalojë tek kampionët e Serie A. “Në futboll kurrë s’mund të thuash kurrë në biznesin me Juventus. Por, në këtë rast specifik, nuk ka ndonjë shans që Icardi të shkojë tek Juve” ka thënë Zhang, transmeton lajmi.net. “Ne kemi folur shumë javën e kaluar. Ne po negociojmë për rinovimin e kontratës” ka thënë tutje presidenti. Edhe menaxherja dhe gruaja e Icardi, Wanda Nara ka bërë të ditur se dëshira e tyre është të qëndrojnë tek Inter.

Read More »

Presidenti i Lyonit ia bën këtë gjë Lionel Messit, para ndeshjes

Së shpejti do të zhvillohet ndeshja mes Lyionit dhe Barcelonës. Jean-Michel Aulas nuk i frikësohet Messit para përballjes mes Lyonit e Barcelonës në Champions League. Presidenti i Lyonit, Jean-Michel Aulas, nuk i frikësohet aspak Lionel Messit, kundër të cilit skuadra e tij do të ndeshet të martën në Champions League. Sipas Aulas, Leo nuk ka shkëlqyer kurrë në përballjet direkte mes Lyonit e Barcelonës. Në një intervistë të publikuar nga revista “Le Figaro” dhe i cituar nga “AS”, Aulas deklaroi se kundërshtari më mbresëlënës që është përballur ekipi i tij, është ish i Real Madridit, tani sulmuesi i Juventusit, Cristiano Ronaldo, teksa shpreson në ecurinë negative të Messit përballë Lyonit. Ndër të tjera, Aulas, që do të mbushë 70 vjeç në mars, tha se do të dëshironte që të fitojë trofeun e Champions League për meshkuj para se të dalë në penzion, pasi që tashmë numëron 5 trofe të Ligës së Kampionëve për femra. Ndeshja mes Lyonit dhe Barcelonës do të zhvillohet të martën në stadium..

Read More »

Presidenti kërkon që të hiqet taksa ndaj Serbisë

Taksa prej 100% për produktet serbe vazhdon të mbetët temë shumë e diskutuar. Presidenti Hashim Thaçi, në prag të 11 vjetorit të Kosovës në një intervistë ka thënë se liria dhe pavarësia e shtetit tonë janë produkt i SHBA-së dhe rezistencës së zhvilluar në Kosovë. Ai ka shtuar se çdo herë që Kosova ka qenë e koordinuar me SHBA-në dhe BE-në ka dalur fituese duke shtuar se “ padyshim do ti respektojmë këshillat nga ta”. Këtu duke kërkuar pezullimin e taksës së vendosur ndaj produkteve serbe dhe boshnjake, e vendosur në nëntor të vitit të kaluar nga qeveria “Haradinaj”. “Kosova është me fat që e kemi popullin më proamerikan në botë, nuk duhet të lejojmë të kemi qasje të gabuar me rapoertin me SHBA-të”, tha Thaçi. Edhe pas presionit të Amerikës dhe BE-së nuk dihet nëse taksa do të pezullohet. Kryeministri Ramush Haradinaj ka thënë se taksa nuk do të hiqet derisa Serbia ta njohë Kosovën.

Read More »

Presidenti Thaçi falënderon kryeministren e Norvegjisë për mbështetjen ndaj Kosovës

Kreu i shtetit Hashim Thaçi ka takuar kryeministren e Norvegjisë, Erna Solberg ku i është shprehur mirënjohje për mbështetjen ndaj Kosovës. Thaçi e ka falënderuar kryeministren Solberg për mbështetjen që Norvegjia i ka dhënë Kosovës në periudhën e lirisë, pavarësisë, forcimit të subjektivitetit ndërkombëtar dhe zhvillimit ekonomik. “Nesër shënojmë 11 Vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. Falë mbështetjes së Norvegjisë dhe partnerëve tjerë strategjikë, ne kemi arritur të fitojmë lirinë dhe pavarësinë. Do jemi gjithmonë mirënjohës për mbështetjen që keni dhënë edhe në periudhën e shtetndërtimit”, ka thënë presidenti Thaçi. Në anën tjetër, Kryeministrja e Norvegjisë, Erna Solberg, ka uruar Kosovën për 11 Vjetorin e Pavarësisë, duke ofruar vazhdimin e mbështetjes së Norvegjisë. Në këtë takim është diskutuar edhe për domosdoshmërinë e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, përmes arritjes së një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht të obligueshme. Presidenti ..

Read More »

Ish-Presidenti tregon se kur kanë dashur ta shpallin Pavarësinë, jo me 17 shkurt 2008

Fatmir Sejdiu ka thënë se kanë menduar ta shpallim Pavarësinë me 28 nëntor të vitit 2007 ​ Ish-presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu ka thënë se alternativë për shpalljen e Pavarësisë së Kosovës ishte dhe 28 nëntori i vitit 2007. Sejdiu në një intervistë në RTV Dukagjini ka thënë nuk ishin punët për t’u shpallur Pavarësia me 28 nëntor dhe nevojiteshin edhe disa konsultime shtesë me partnerët ndërkombëtarë”. “Vizita në Shtetet e Bashkuara në atë kohë ishte shumë domethënëse. Kemi pasur takime edhe në Mbretërinë e Bashkuar, Gjermani, Francë dhe Itali, duke kompletuar kështu kompozicionin e ngjarjeve që do të ndodhnin me 17 shkurt”. Presidenti i parë pas shpalljes së Pavarësisë, thotë se kërkesa për të shpallur pavarësinë me 28 nëntor 2007, ishte më shumë kërkesë e disa institucioneve të kulturës, por ne kishim kujdes nga një reagim i mundshëm i serbëve të veriut. Duke folur për korrigjimet e mundshme të territorit, Sejdiu ka thënë se mbështet sovranitetin e Kosovës në kufijtë që është ..

Read More »

Presidenti Thaçi ndan medalje edhe për Sabri Fejzullahun

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka dekoruar sot me medalje presidenciale këngëtarin e njohur kosovar, Sabri Fejzullahun. Ndarjen e kësaj medalje, Thaçi e ka arsyetuar se këngëtari “gjatë gjithë jetës na ka argëtuar me këngën dhe humorin e tij”, përcjell ORAinfo. Ja postimi i plotë i Thaçit pa ndërhyrje: Me Medaljen Presidenciale të Meritave, sot e dekorova një prej këngëtarëve më të pëlqyer të publikun tonë për më shumë se gjysmëshekulli. Gati tërë jetën e tij Sabriu na ka argëtuar me këngën dhe humorin e tij. Na ka treguar bukuritë e jetës, por edhe na ka bërë të mendojmë për detyrat dhe obligimet për shoqërinë tonë. HTH

Read More »