Home / Tag Archives: presidenti

Tag Archives: presidenti

A do të bëhet baba edhe njëherë Presidenti Thaҫi, përgjigjet vet ai

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaҫi ka bërë një intervistë më ndryshe se që jemi mësuar.I ftuar në emisionin “Oxygen” me Besim Dinën ai foli për shumë gjëra edhe jashtë ҫështjeve politike, shkruan ORAinfo.Presidenti ndër të tjera foli edhe për familjen e tij e konkretisht edhe për djalin, Endritin.I pyetur nga moderatori se nëse do të bëhet baba edhe njëherë ai nuk dha ndonjë përgjigje konkrete, duke thënë se Endriti po vazhdon rrugën mirë dhe është një djalë për së mbari./ORAinfo/

Read More »

Presidenti Thaçi i gëzohet ndryshimit të emrit të Maqedonisë

Me shumicë votash, Kuvendit i Maqedonisë ka vendosur për ndryshimin e emrit të këtij shteti. 80 deputet i kanë thënë ‘PO’ emrit të ri të Maqedonisë.E këtë votim e ka përshëndetur edhe presidenti i vendit, Hashim Thaçi.Ai përmes një postimi në faqen e tij zyrtare në Facebook iu ka gëzuar votimit të mbrëmshëm në Kuvendin e Maqedonisë për ndryshimin e emrit, duke thënë se shteti fqinj e zgjodhi rrugën e integrimeve euroatlantike dhe bëri një hap të madh për forcimin e paqes në tërë rajonin.Sipas Thaçit, Kuvendi i Maqedonisë mbrëmë ka dhënë shembullin e bashkimit të të gjitha partive për të mirën e qytetarëve dhe shtetit të tyre.“Maqedonia e zgjodhi rrugën e integrimeve euroatlantike dhe bëri një hap të madh për forcimin e paqes në tërë rajonin tonë. Kuvendi i Maqedonisë mbrëmë dha shembullin e bashkimit të të gjitha partive për të mirën e qytetarëve dhe shtetit të tyre. Shteti forcohet dhe integrohet kur të zgjedhurit e popullit marrin vendimet e duhura dhe tejkalojnë interesat ..

Read More »

Presidenti i FFK-së ka ditëlindjen, ja si e urojnë Infantino e Ceferin

Sot ishte ditëlindja e presidentit të FFK-së, Agim Ademi.Ai mbushi 57 vite, e me këtë rast mori urime të shumta, ndër të cilat ishin edhe ato të presidentit të FIFA-s, z. Gianni Infantino dhe atij të UEFA-s, z. Aleksander Ceferin.Dita e sotme ishte një ditë e veçantë për presidentin e FFK-së, z. Agim Ademi, i cili feston ditëlindjen e tij të 57-të.Ata me urimet e tyre edhe njëherë dëshmuan e konfirmuan respektin dhe miqësinë që kanë për FFK-në dhe për presidentin Ademi.“I dashur President, i dashur AgimNë këtë ditë speciale, më lejoni që të ju uroj shumë fat, lumturi, shëndet të mirë dhe sukses.Shpresoj që do të gjeni kohë për ta kaluar një ditë të mrekullueshme me familjen dhe miqtë tu”.Shkruan në telegramin e Infantinos me rastin e ditëlindjes së presidentit Ademi.

Read More »

Presidenti Thaçi zbut qëndrimin ndaj kryeministri Haradinaj

Ideja për korrigjim të kufijeve mes Kosovës dhe Serbisë, ka nxitur që një kohë një përplasje të ashpër mes presidentit Hashim Thaçit dhe kryeministrit Ramush Haradinaj.Kjo përplasje po vazhdon ende, megjithatë, ndryshe nga konferenca e para dy jave, ku Presidenti thoshte se kryeministri duhet të korrigjohet në të kundërten mund të largohet nga posti, tash Thaçi është shprehur më butë.Haradinaj tha sot se energjia e shpenzuar për idenë e korrigjimit, do të ishte më mirë të adresohej te njohjet nga pesë shtetet e BE-së që nuk e kanë njohur Kosovën.Mirëpo, Thaçi nuk ka dashur të komentojë këtë deklarim të Haradinajt, por vetëm ka thënë se “edhe kryeministri e do dhe e respekton Luginën”.Kështu Thaçi u shpreh pas takimit me përfaqësues të Shoqatës së Gazetarëve dhe përfaqësuesit e shoqërisë civile të Luginës së Preshevës.“Edhe kryeministri (Haradinaj), kam biseduar, ju donë dhe ju respekton, kështu që nuk është ndonjë shqetësim në këtë drejtim, Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc. P..

Read More »

Ish presidenti për korrigjimin e kufijve: Cila është esenca, po marrim diçka e s’po japim asgjë

Ish presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu ka kërkuar që të respektohet kushtetuta e vendin në rastin e marrëveshjes eventuale me Serbinë.Ai ka thënë se është e pa logjikshme të kërkohet korrigjim ku merr vetëm njëra anë territor, “Cila është esenca e asaj ideje qe po korrigjojmë territore? Po marrim diçka e s’po japim asgjë”, deklaroi Sejdiu, përcjell ORAinfo.Ai këto komente i ka bërë në tryezën e diskutimit të organizuar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike, ku ka folur rreth ngjarjeve të fundit, me theks të veçantë për marrëveshjet Kosovë-Serbi.“Nuk mund të mos respektohet kushtetua, e me vonë të shohim se a është në rregull marrëveshja apo jo. Është problem i madh. Pa mendimin e organeve më të larta kushtetuese nuk bën të vazhdohet tutje”.Rreth kësaj foli edhe nënkryetari i PDK-së, Hajredin Kuçi, i cili u shpreh se asnjë marrëveshje s’duhet të bëhet pa një konsensus, pra pa një unitet pozitë-opozitë. /ORAinfo/

Read More »

Presidenti shkon në Rubikon, kësaj here befason me veshjen

Në përgjithësi Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi shfaqe i veshur me mjaft gusto nëpër paraqitjet televizive. Përjashto raste kur del për shetitje, veshja e tij gjithmonë është serioze.Por e tillë nuk ka qenë edhe sonte në emisionin Rubikon të Adriatik Kelmendit.Kur bëhet fjalë për shkëmbim të territoreve apo korrigjim të kufijve , presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është i gatshëm çdo herë të flas. Ai tashmë nuk po i jep shumë rëndësi edhe dukjes së jashtme. Po del në TV e konferenca “ashtu siç po qëllon”. Herë me kollare e herë me ‘farmerka’. Kjo është paraqitja që po e bënë kohëve të fundit presidenti të Kosovës, Hashim Thaçi.Ai më nuk po e ka fort gajle se si duket. Rëndësi tash po ka veç krijimi i hapësirave për të folur për kufijtë.Edhe sonte presidenti i Kosovës është duke folur nga studiot e Rubikonit me një pamje më ndryshme. Ai këtë here ka vendosur që për kufijtë e shteti të flas i veshur me “farmerka”.

Read More »

Deklaratë e papritur nga presidenti: Me Hashima, Ramusha e Behgjeta nuk na pranon NATO e BE-ja

Presidenti i Kosovës quhet Hashim, kryeministri Ramush e kryediplomati Behgjet.Me këta emra zor se i pranon NATO e Bashkimi Europian.Këtë pengesë që e kanë kosovarët për tu integruar në Europë e tregoi vetë presidenti Hashim Thaçi në emisionin Oxygen të Besim Dinës.Kronika në vazhdim tregon disa detaje nga ky emision që nis sezonin e ri të shtunën.

Read More »

Pak para nisjes së ndeshjes, Presidenti me fjalë emocionuese për Kosovën

Ndonëse po qëndron zyrtarisht në Jerevan të Armenisë, në Samitin e 17-të të Frankofonisë, ku sot Kosova e avancoi edhe statusin e saj si pjesë e Organizatës Ndërkombëtare të Frankofonisë, Thaçi nuk e ka harruar lojën ndërmjet Kosovës dhe Maltës, e cila do të nisë së shpejti.Përmes një statusi në llogarinë e tij në Facebook, Thaçi ka thënë se me zemër është në stadiumin “Fadil Vokrri”, në mbështetje të futbollistëve dhe tifozëve tanë të mrekullueshëm.“Edhe pse gjendem në Armeni, me zemër jam në stadiumin “Fadil Vokrri”, në mbështetje të futbollistëve dhe tifozëve tanë të mrekullueshëm. Sonte e presim fitoren e radhës së përfaqësueses sonë ndaj Maltës. Forca Kosova!”, ka shkruar Thaçi.

Read More »

Nuk mund të kthehet në pikën zero procesi i veteranëve nga Presidenti

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, nuk ka kompetenca që procesin e veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ta kthejë në pikën zero. Një kërkesë e tillë, e cila është bërë nga përfaqësuesit e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së për ndërhyrjen e Thaçit në këtë proces nuk mund të realizohet.Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë ditës së martë pas një takimi që pati me përfaqësuesit e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, bëri të ditur se i kanë kërkuar ta ushtrojë autoritetin e tij që i tërë procesi për listat e veteranëve të kthehet në pikën zero, duke e konsideruar këtë si të vetmen mundësi për tejkalimin e parregullsive të shumta.Mirëpo sipas njohësve të çështjeve të drejtësisë, presidenti i vendit nuk ka kompetenca për ta bërë një gjë të tillë.Ata vlerësojnë se e vetmja formë përmes së cilës presidenti i vendit mund të ndikojë në këtë proces është përmes inicimit për plotësim-ndryshimin e Ligjit lidhur me Veteranët e Luftës, s..

Read More »

Presidenti Thaçi do të intervistohet për “gylenistët”

Komisioni Hetimor parlamentar për Gylenistët, do të intervistojë sot Kryeshefen e Inspektoriatit Policor, Miradije Kelmendin, lidhur me deportimin e gjashtë gylënistëve. Kryetari i këtij Komisioni ka thënë për Express se do të intervistohen edhe 20 persona të tjerë që janë në krye të institucioneve të Kosovës, duke përfshirë këtu edhe Presidentin Hashim Thaçi.Mbledhja e Komisionit Hetimor parlamentar për Gylenistës, fillon sot në orën 13:00, ku do të nis me intervistimin e kryeshefes së Inspektoriatit Policor, Miradije Kelmendi.Këtë e ka bërë të ditur Kryetari i Komisionit, Xhelal Sveçla.“Intervistimet fillestare përfshijnë 20 persona, përfshirë këtu edhe Presidentin Hashim ThaçI për rastin e deportimit të gjashtë gylenistëve”, ka thënë Sveçla.Ndërsa, kryeshefja e IPK’së do të raportojë sot në Komision për të gjitha informatat që ka në lidhje me deportimin e gjashtë gylenistëve nga Kosovë për në Turqi, që ndodhi para 6 muajve.Por, para gjashtë muajve, në krye të Inspektoriati..

Read More »