Home / Tag Archives: prishtinë

Tag Archives: prishtinë

Një këmbësorë bëhet për spital në Prishtinë, e godet vetura

Vetura e ka goditur një këmbësor në Prishtinë, ku e ka bë për spital.Një aksident trafiku ka ndodhur para pak minutash në Prishtinë, ku vetura ka goditur një këmbësor Ngjarja ka ndodhur në lagjen “Ulpiana” në Prishtinë, ku vetura e tipit BMË ka goditur 37-vjeçarin V.K.Lajmin për Express e ka konfirmuar edhe Zëdhënësja e Policisë së Kosovës për Rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti, e cila ka thënë se si pasojë e këtij aksidenti viktima ka marrë lëndime të lehta trupore.“Rreth orës 16:30 kemi marrë informatën për një aksident trafiku në rrugën “Bulevardi i Dëshmorëve” në lagjen Ulpiana, ku një veturë në lëvizje e ka goditur një këmbësor. Si pasojë e aksidentit V.K 37 vjeç, ka marrë lëndime të lehta trupore dhe është dërguar për tretman mjekësor në QKUK. Me rastin po merren njësitë relevante të policisë”, ka thënë Ahmeti.

Read More »

Një grua ndërron jetë në Prishtinë

Një vdekje e dyshimt ka ndodhur në Prishtinë.Një grua ka ndërruar jetë gjatë trajtimit mjekësor në Prishtinë.Një person ka njoftuar se bashkëshortja e tij kishte ndërruar jetë gjatë trajtimit mjekësorë.Siç njofton policia, trupi i pajetë është dërguar në Institutin e Mjekësisë Ligjore për obduksion“Ankuesi mashkull K/Shqiptar ka deklaruar se bashkëshortja e tij, gjatë trajtimit mjekësor kishte ndërruar jetë. Në lidhje me rastin është njoftuar prokurori kompetent dhe me urdhër të tij, trupi i pajetë është dërguar në Institutin e Mjekësisë Ligjore për obduksion”.

Read More »

Gjashtë persona përleshen në rrugën Prishtinë-Mitrovicë

Një përleshje e papritur ka ndodhur në magjistralën Prishtinë-Mitrovicë.Gjashtë persona janë rrahur mes veti në rrugën Prishtinë Mitrovicë.Zëdhënësja e Policisë së Kosovës për Rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti ka treguar se çfarë ndodhi në këtë përleshje.“Në ora 14:20 kemi pranuar informatën për një përleshje fizike mes 6 personave në rrugën Prishtinë – Mitrovicë. Ku dyshohet se fillimisht është shkaktuar një aksident i qëllimshem mes palëve për shkak të një mosmarrëveshje që palet kanë pasur më herët mes vete”, tha Ahmeti.Sipas saj, menjëherë kanë reaguar ekipet e NJSO -së të cilat ishin në vendin e ngjarjes , dhe kanë arritur që të ndalojnë gjashtë personat e përfshirë në këtë mosmarrëveshje, të njëjtit janë shoqëruar në stacion policor për intervistim.

Read More »

U tha se mori flakë aeroplani Stuttgart-Prishtinë, pasagjeri kosovar rrëfen ngjarjen e plotë

Gjatë ditës së sotme, u raportua se aeroplani i linjës Sttutgart-Prishtinë, u përfshi nga zjarri dhe pas kësaj, ateroi në Slloveni.Por, duket se një lajm i tillë nuk ishte i vërtetë, shkruan ORAinfo.Ngjarjen se si ndodhi, e rrëfeu Arton Fazliu, njëri nga pasagjerët e këtij udhëtimi, duke u shprehur i revoltuar me mediat të cilat shpërndan një lajm të tillë, që sipas tij, sjelli frikë dhe shqetësim.E vërteta e vetme në këtë lajm ishte se aeroplani nuk arriti në Prishtinë në kohën e paraparë. Por, kjo ndodhi për shkak të një defekti teknik dhe për ҫështje sigurie aeroplani u kthye sërish në Stuttgart, pra jo në Slloveni ashtu siҫ u raportua, shkruan ORAinfo.Pasi janë marrë masat e duhura për të ofruar siguri, pas një ore është bërë zëvëndësimi i aeroplanit me një aeroplan tjetër dhe rreth orës 17:00, aeroplani me pasagjerë ka arritur shëndoshë e mirë në Prishtinë.“Në këto momente, të gjithë pasagjerët sigurisht se janë në mesin e familjarëve të tyre”- tha ndër të tjera Fazliu./..

Read More »

Aeroplani i linjes Shtuttgard-Prishtinë me plot kosovarë merrë flakë, kjo është gjendja

Një areoplan i linjes Shtuttgard-Prishtinë është përfshirë nga flaka sot.Areoplani i linjes Shtuttgard-Prishtinë që kishte brenda plot kosovarë ka marrë flakë gjatë fluturimit.Më pas është ndaluar në Slloveni, Gazeta Express merr vesh se lëndime ka marrë vetëm piloti.Ndërkaq nga Aeroporti “Adem Jashari” kanë thënë se nuk mund të prononcohen pasi rasti nuk ka ndodhur në Kosovë.“Përderisa tek ne s’ka ndodhur, ne s’mund të japim prononcim për ndonjë kompani ajrore”, ka thënë për Express Unidon Krasniqi, zyrtar për Informim në Aeroportin e Prishtinës.

Read More »

Areoplani i linjes Shtuttgard-Prishtinë me plot kosovarë merrë flakë, kjo është gjendja

Një areoplan i linjes Shtuttgard-Prishtinë është përfshirë nga flaka sot.Areoplani i linjes Shtuttgard-Prishtinë që kishte brenda plot kosovarë ka marrë flakë gjatë fluturimit. Më pas është ndaluar në Slloveni, Gazeta Express merr vesh se lëndime ka marrë vetëm piloti.Ndërkaq nga Aeroporti “Adem Jashari” kanë thënë se nuk mund të prononcohen pasi rasti nuk ka ndodhur në Kosovë.“Përderisa tek ne s’ka ndodhur, ne s’mund të japim prononcim për ndonjë kompani ajrore”, ka thënë për Express Unidon Krasniqi, zyrtar për Informim në Aeroportin e Prishtinës.

Read More »

Mundohuni të mos dilni jashtë, ajër shumë i rrezikshëm në Prishtinë

Kryeqyteti i Kosovës vazhdon të përballet me problemin e shkallës së lartë të ndotjes së ajrit.Sipas matësve të ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, indeksi i cilësisë së ajrit për momentin në Prishtinë është i rrezikshëm, që në shifra shkon në 356.Kohët e fundit, bora dhe temperaturat shumë të ulëta kanë ndikuar që edhe ajri të jetë më i mirë.Por, sonte përsëri ajri është shumë i rëndë.Kujtojmë se gjatë vitit 2018, Kosova u përball me ndotje të lartë të ajrit dhe tejkalim të normave të ndotjes të lejuara nga Bashkimi Evropian.Më së shumti ndotja e lartë e ajrit u vërejt në kryeqytet.

Read More »

Qeni ‘ngrinë’ nga i ftohti në parkun e qytetit në Prishtinë

Reshjet e borës kanë përshkuar gjithë territorin e Kosovës.Këto reshje kanë krijuar vështirës në komunikacion, por edhe në lëvizjen e lirë të qytetarëve për shkak të trashësisë së madhe të borës.E me të prekurit duket se kanë qenë qentë endacak. Ata gati po ngrijnë nga te ftohtit në këto temperatura minus.Në një foto të bërë nga gazetari i ORAinfo, shihet një qenë duke u ‘ngrirë’ në parkun e qytetit të Prishtinës.Ai ‘strehë’ ka gjetur në mes të borës e cila ka arritur trashësinë deri 30 centimentra. /ORAinfo/

Read More »

Magjistralja Prishtinë – Ferizaj bëhet e pakalueshme nga bora

Bora ka vështirëduar qarkullimin në rrugët e Kosovës.Në magjistralen Prishtinë – Ferizaj, qytetarët kanë xhiruar rrugët e papastruara nga bora dhe vështirësitë që po kanë në vozitjen e automjeteve.Gjatë 24 orëve të fundit janë denoncuar nga i gjithë vendi rrugët e papastruara, që po vështirësojnë qarkullimin e trafikun.Këtë javë temperaturat minimale kanë arritur deri në -15 gradë, ndërsa reshjet e borës nuk janë ndaluar gjatë 24 orëve të fundit.https://www.televizioni.tv/upload/videos/2019/01/7mbZcz7KeJJUvxmm9qgT_10_e775d9632d773273aa865a0e106d795f_video_240p_converted.mp4 https://www.televizioni.tv/upload/videos/2019/01/PfHlXXMqxL4btKjxmKXU_10_8e1310e4346d2bc5ed98fc3f17b4b1ff_video_240p_converted.mp4

Read More »