Home / Tag Archives: prishtines

Tag Archives: prishtines

Shitësit ilegal në shesh, Komuna e Prishtinës merr këtë vendim

Sheshi kryesor i Prishtinës është i mbushur me shitës të ndryshëm. Mjafton një shëtitje dhe aty gjen gjithçka për të blerë. Ata që kanë nevojë për një telefon e kanë mundësinë ta blejnë në shesh. Por edhe ata që duan syze dielli, mund të bëjnë pazar aty. Njëjtë mund të veprojnë edhe duhan-gjinjtë, adhuruesit e farave dhe ata që duan lodra për fëmijët e tyre. E në fakt, leje për të shitur në këtë pjesë të qytetit kanë vetëm librashitësit. Të tjerët janë ilegalë të cilët thonë se këtë punë po e bëjnë nga zori ngase nuk kanë zgjidhje tjetër. Komuna e Prishtinës, ka vendosur që t’i largojë të gjithë shitësit ambulantë.

Read More »

Aksident i rëndë në Shkabaj të Prishtinës, mbesin të lënduar tre persona

Një aksident i rëndë trafiku ka ndodhur sot në fshatin Shkabaj të Prishtinës, ku kanë mbetur të lënduar tre persona. Këtë e ka bërë të ditur edhe zëdhënësi i Policisë për Rajonin e Prishtinës, Bajram Krasniqi. Ai ka thënë se një vetura ka goditur barrierat e rrugës dhe pas goditjes është kthyer në kahun e kundër të lëvizjes. “Aksidenti ka ndodhur në Shkabaj të Prishtinës. Të lënduar kanë mbetur tre persona. Vetura nuk ka qenë duke lëvizur në kahun e kundërt të korsisë, por pas goditjes së barrierës ajo është kthyer në atë formë”, ka bërë të ditur ai.

Read More »

Shpendi e bën ‘lëmsh’ Komunën e Prishtinës

Punët në Komunën e Prishtinës janë bërë ‘lëmsh’. Së fundmi kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka shkarkuar drejtorin e Drejtorisë së Arsimit Januz Salihajn, pasi kështu ka kërkuar partneri i koalicionit Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, pjesë e së cilës është edhe Salihaj. Salihaj u shkarkua pasi AAK-ja nuk ishte e kënaqur me performancën e tij në krye të kësaj Drejtorie, përderisa vetë Salihaj ka theksuar se është shkarkuar për shkak se nuk ka pranuar të bëhet instrument i interesave të grupeve të caktuara. Shpend Ahmeti, i cili nënshkroi shkarkimin e Salihajt, u shpreh se nuk ka pasur mospajtime me të, por për shkak të marrëveshjeve me AAK-në ai është dashur të lirohet nga detyra. “Shkarkimi i Jonuz Salihajt është bërë me kërkesën e AAK-së, të cilën kërkesë e kanë dorëzuar në nëntor të vitit të kaluar sepse supozohet që kanë pasur mospajtime dhe mund të them se më nuk është drejtor i Arsimit dhe nuk mund ta konsideroj atë si drejtor të Aleancës sepse nuk pajtohen me punën ose..

Read More »

AAK-ja tregon pse u shkarkuar drejtori i saj në komunën e Prishtinës

Januz Salihaj u shkarkua nga pozita e drejtorit të Drejtorisë së Arsimit në Komunën e Prishtinës, për shkak të performancës së tij të dobët, thotë Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës. Kryesia e Degës dhe Këshilli Drejtues i Degës së AAK-së në Prishtinë thotë se ka përcjellë në vazhdimësi punën dhe performancën e të gjithë drejtorëve të emëruar nga AAK-ja në Prishtinë. “Pas shumë ankesave të qytetarëve në adresë të z. Jonuz Salihut për mospërgjigje, për mospërfillje, për anashkalime dhe injorim, gjithashtu në bazë të analizës së ekspertëve tanë të arsimit, niveli i tij i performancës profesionale nuk ka qenë i kënaqshëm”, thuhet në reagimin e degës së AAK-së në Prishtinë. Sipas të njëjtit, “Këshilli Drejtues i Degës së AAK-së në Prishtinë me votim unanim ka kërkuar nga Shpend Ahmeti largimin nga detyra e Drejtorit te Arsimit, z.Januz Salihaj”. Në reagimin që mban firmën e kryetarit të degës së AAK-së në Prishtinë, Brahim Mehmeti, është e pavërtetë se Januzaj u shkarkua sepse “nuk prano..

Read More »

Edhe William Walker në sheshin e Prishtinës, ja ҫfarë bën

Sot ka festë në Republikën e Kosovës, me rastin e përvjetorit të Pavarësisë. Ambasadori William Walker ka uruar qytetarët e Kosovës, për 11 vjetorin e pavarësisë së Kosovës. Me rastin e kësaj feste, Ëalker ka dalë në sheshet kryesore të Prishtinës, për të parë paraklimin e FSK-së si ushtri. Ai është parë teksa i përshëndet qytetarët e Kosovës. Sot është hera e parë që parakalon Ushtria e Kosovës.

Read More »

Klubi i striptizit në qendër të Prishtinës, ja çfarë ka ndodhur

Refuzohet leja për një klub striptizi në hapsirat e Hotel Grand. Një klub striptizi ishte paralajmëruar të fillojë veprimtarinë brenda Hotelit Grand. Dy ditë më herët në ambientet ku kishin filluar përgatitjet edhe mund të shihej se çka po planifikohet të hapet në qendër të kryeqytetit. Por nuk shkoi gjatë e dyert e këtij lokali u mbyllen, ende pa u hapur për klientë. Agjensioni Kosovar i Privatizimit pezulloi qiradhënien e kësaj hapësire. Përmes një e-maili nga ky institucion kanë treguar për T7 edhe arsyen e pezullimit. Ky biznes i cili ka shtrirë rrjetin e tij në Kosovë, pasi si treg të parë kanë Shqipërinë, është i njohur edhe për Agjencinë Tatimore të Kosovës. Sipas burimeve brenda këtij institucioni, për klubin “Shqiponjat” ka pasur hetim pasi që këta të fundit i kanë ikur obligimeve tatimore. Të vetmen procedurë ligjore që ky biznes ka respektuar është regjistrimi i biznesit në ARBK. Madje nga ministria që udhëheq me këtë agjenci kanë dhënë edhe shpjegim për “Shqiponj..

Read More »

Rikthehet normaliteti në Aeroportin e Prishtinës, Kontrollorët e Trafikut Ajror pezullojnë grevën

Kontrollorët e Trafikut Ajror kanë marrtë vendim që të pezullojnë grevën. Nuk do të ketë grevë nesër dhe të hënën në Aeroportin Ndërkombëtar të Kosovës “Adem Jashari”. Artan Hasani, kryetari i Sindikatës së Kontrollorëve Ajror, ka konfirmuar për KTV-në se pezullimi i grevës është bërë që t’u jepet kohë institucioneve që të analizojnë kërkesat. E gjithashtu është bërë për shkak të diasporës, të cilët kanë kërkuar të mos ketë grevë për shkak të festave. “Ky pezullim është bërë që t’u jepet kohë institucioneve për t’i analizuar kërkesat. Gjithuashtu është anuluar greva edhe si shkak i kërkesave të mëdha të bashkatdhetarëve me rastin e festave”, ka thënë Hasani. Ai ka thënë se institucioneve u është dhënë afat që deri të premten, sot një javë, të dalin me përgjigje për këto kërkesa. Dhe në rast se nuk plotësohen kërkesat e kontrollorëve ajrorë atëherë do të hyjnë në grevë të premten, të shtunën dhe të dielën nga 12 orë.

Read More »

Flamuri i Kosovës në Kanada do të ngritet nga djemtë e Hysen Prishtinës

Djemtë e Hysen Prishtinës do ta ngrisin flamurin e Kosovës në Kanada. Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Kosovës për herë të parë do të organizojë në Toronto ceremoninë e shënimit të Ditës së Flamurit këtë të diel, më 17 shkurt 2019. E veçanta e kësaj ceremonie është se flamurin tonë do ta ngrisin dy djemtë e patriotit Hysen Prishtinës dhe nipat e Xhemajl Beg Prishtinës, shkruan albinfo.ch. Ata janë Fatosi e Fisniku. Fatosi kur ishte dy vjeç ka ikur me familje nga Kosova, e Fisniku ka lindur në Avellino të Italisë. Asnjëri, asnjëherë nuk kane qenë në Kosovë, edhe pse tashme Fatosi i ka kaluar të ’70-at e Fisniku është afër për t’i mbushur shtatë dekada. Ndërkaq janë ndër emigrantët më të vjetër nga Kosova që kanë ardhur në Kanada. Njëherësh janë sipërmarrës shumë të suksesshëm dhe filantrop të mëdhenj. Në vitin 1941, babai i tyre, Hyseni kur e mori detyrën e prefektit të Prishtinës, me datë 28 nëntor urdhëroi me një dekret të gjitha institucionet dhe dyqanet në Prishtinë t..

Read More »

Greva sot do t’i bllokoj 8 orë fluturimet nga Aeroporti i Prishtinës

Vazhdon greva e kontrollorëve ajrorë, sot bllokohen 8 orë fluturimet nga Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës. Kontrollorët e trafikut ajror po vazhdojnë edhe sot grevën. Kjo po ndodh pavarësisht thirrjeve për ndërprerjen ose pezullimin e saj. Nga sindikata është njoftuar se greva do të jetë tetorëshe, duke filluar që nga ora 08:00 e mëngjesit. Ndryshe, gjatë ditës së djeshme është bërë thirrje që të pezullohet greva e kontrollorëve ajrorë. Kjo në bazë të kërkesës që të realizohet të paktën minimumi i punës në mënyrë që të mos rrezikohet aviacioni.

Read More »

Kaos në Aeroportin e Prishtinës, nga e hëna pritet të mos realizohet asnjë fluturim

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës do të futët në kolaps total nga dita e hënë e javës së ardhshme. Aty pritet që të mos realizohet asnjë fluturim për shkak se punëtorët e Kontrollorëve të Trafikut Ajror kanë paralajmëruar grevë 24 orëshe nga dita e hënë, shkruna ORAinfo. Ata edhe ditën e sotme ka mbajtur grevë njëorëshe për të kundërshtuar përfshirjen e Agjencisë së Shërbimeve të Navigacionit Ajror në ligjin për pagat. Ndërkohë, ditën e nesërme kanë paralajmëruar se do të mbajnë grevë 4 orë, për të vazhduar ditën e premte me grevë nga ora 8-16, derisa të shtunën në grevë do të jenë nga ora 08:00 – 20.00. Greva do të pezullohet vetëm ditën e diel për nder të shënimit të Ditës së Pavarësisë së Kosovës, dhe do të vazhdojë ditën e hënë me grevë 24-orëshe. Nëse edhe pas këtyre grevave nuk do të merret diçka sindikatat thonë se do të vazhdojnë me greva të tjera. Kryetari i Shoqatës Sindikale të Punëtorëve të Kontrollit Ajror, Kushtrim Fazliu ka thënë për ORAinfo se beson se kërkesa ..

Read More »