Home / Tag Archives: qeveria

Tag Archives: qeveria

Flet për dorëheqjen e Haradinajt, e quan vendim të ngutshëm

Flet për dorëheqjen e Haradinajt, e quan vendim të ngutshëm

Jakup Krasniqi ka folur për dorëheqjen e Ramush Haradinajt. Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës Socialdemokrate, Jakup Krasniqi ka deklaruar se kryeministri në dorëheqje, Ramush Haradinaj është ngutur kur ka dhënë dorëheqje nga detyra e kreut të qeverisë. “Unë mendoj që është një ngutje e kryeministrit Haradinaj, tani në detyrë” …

Read More »

Qeverinë Haradinaj: Nuk e përmbushi misionin

Qeverinë Haradinaj: Nuk e përmbushi misionin

Enver Hoxhaj ka thënë se Qeveria Haradinaj nuk e përmbushi misionin. Partia Demokratike e Kosovës (PDK) është deklaruar e gatshme për zgjedhje të reja. Por kjo parti ka vendosur që programin e saj mos ta përziej me askënd, madje shprehen të bindur se mundësia e koalicionit parazgjedhor me partitë e …

Read More »

Një muaj nga kriza e inskenuar humanitare në veri

Një muaj nga kriza e inskenuar humanitare në veri

Një muaj nga kriza e inskenuar humanitare në veri – dyqanet plot mallra. Rreth një muaj më parë në veri të Kosovës është inskenuar një krizë humanitare nga Qeveria e Serbisë. Kjo zhurmë nuk zgjati shumë. Qeveria e Kosovës hetoi planin i cili sipas tyre është gatuar në Beograd për …

Read More »

Shtetësi dhe pasaportë të Shqipërisë për të gjithë shqiptarët kudo që janë, ja vendimi i Qeverisë

Shtetësi dhe pasaportë të Shqipërisë për të gjithë shqiptarët kudo që janë, ja vendimi i Qeverisë

Qeveria shqiptare në mbledhjen e fundit ka miratuar projekt –ligjin e ri “Për Shtetësinë”. Në projektligjin që do i dorëzohet Parlamentit ka disa ndryshime thelbësore, siç është Neni 6 ku parashikohet “Fitimi i shtetësisë me origjinë”. Me këtë mundësohet që shqiptarët që jetojnë jashtë territorit të shtetit shqiptar, si në …

Read More »

Kërkon nga Thaçi shpalljen e zgjedhjeve

Kërkon nga Thaçi shpalljen e zgjedhjeve

Duket se vendi ynë do të shkojë drejt zgjedhjeve. Kryeministri në dorëheqje i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ashtu siç deklaroi në mbledhjen e qeverisë të premten, sot ka dorëzuar në Gjykatën Kushtetuese kërkesën për interpretim të aktit të dorëheqjes së tij nga posti i kryeministrit të vendit dhe definimin …

Read More »

Kosova pa kryeministër, ministritë vazhdojnë punën

Kosova pa kryeministër, ministritë vazhdojnë punën

Dorëheqja e Ramush Haradinajt nga pozita e të parit të Qeverisë, i zuri shumë ministri në befasi. Por, pavarësisht kësaj këto ministri po vazhdojnë punën e tyre. Madje, Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit, Pal Lekaj mendon se kjo situatë nuk do të ndikojë në punën e kësaj ministrie. Lekaj theksoi …

Read More »