Home / Tag Archives: reagimi

Tag Archives: reagimi

Largimi i pjesëtarëve serb nga FSK, vjen reagimi zyrtar

Gjatë ditës u raportua se disa pjesëtarë të FSK-së, nga komuniteti serbë e kanë braktisur ushtrinë, pas votimit në Kuvend të Projektligjeve të cilat e shndërrojnë FSK-në në ushtri.Në Ministrinë e Forcës dhe Sigurisë së Kosovës nuk është pranuar asnjë kërkesë për largim nga FSK-ja nga asnjë pjesëtarë. Gjatë ditës së sotme në media u raportua se disa pjesëtarë të komunitetit serbë janë larguar nga FSK-ja.Mirëpo, për lajmi.net zëdhënësi i MFSK-së, Ali Uka, ka thënë se deri në këto momente nuk është bërë asnjë kërkesë zyrtare dhe nuk është raportuar se ka pasur largim të ndonjë pjesëtari të FSK-së.“Në takimin e rregullt të mëngjesit nuk ka pasur asnjë raportim, nuk ka pasur shqetësim të tillë. Zyrtarisht nuk kemi një kërkesë të tillë. Askush nuk ka raportuar për një gjë të tillë as ministri, as komandanti sepse, këto kërkesa janë shumë shqetësuese për neve, mirëpo zyrtarisht nuk kemi pasur asnjë kërkesë të tillë dhe nuk është raportuar për këtë në takimin e mëngjesit”, ka deklaruar U..

Read More »

Skandali me djalin e shefit të AKI-së Shpend Maxhuni, vjen reagimi i presidentit Thaçi

Ditë me parë djali i shefit të AKI-së u ndaluar nga policia dhe në veturën e tij u gjenden lëndë narkontike.E ndaj kësaj ka reaguar edhe residenti i Kosovës, Hashim Thaçi. Ky i fundit nuk e ka qartësuar nëse do të ndërmarrë masa ndaj Drejtorit të Agjencionit Kosovar për Inteligjencë, Shpend Maxhuni, tri ditë pasi në publik doli lajmi se në veturën e familjarëve të tij, Policia ka gjetur narkotikë.I pyetur për këtë rast, Presidenti Thaçi tha të hënën se po pret nga ‘autoritetet përkatëse’ të shikojnë se çka ka ndodhur.“I përcjell të gjitha zhvillimet edhe politike, edhe në aspektin e sigurisë në Republikën e Kosovës. Pres që të gjitha autoritetet përkatëse që kanë përgjegjësi, të shikojnë në hollësi të gjitha zhvillimet dhe ndërkohë ne do të jemi këtu”, tha Thaçi.

Read More »

Sulmi ndaj pelegrinëve serbë, vjen reagimi i kryeministrit Haradinaj

Policia e Kosovë e ka konfirmuar më herët sulmin ndaj dy autobusëve me pelegrinë serbë në Istog. I menjehërshëm ka qenë reagimi i kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj.Kryeministri Ramush Haradinaj ka dënuar sulmin ndaj pelegrinëve serbë në fshatin Studenicë të Istogut. I pari i ekzekutivit ka kërkuar që rasti të dalë para drejtësisë, derisa sulmin e ka quajtur të pa pranueshëm dhe goditje ndaj vlerave europiane.Reagimi i plotë i Haradinajt në Facebook:Sulmi në Istog, ndaj dy autobusëve me pelegrinë serbë që po e vizitonin një tempull fetar, është i papranueshëm dhe i dënueshëm, pa marrë parasyshë kryersit apo motivet. Kosova dhe institucionet e saj janë të përkushtuara për paqe dhe stabilitet dhe çfarëdo sulmi mbi qytetarët është atak ndaj vlerave të përbashkëta europiane, dhe si i tillë është në dëm të Republikës sonë! Kërkoj nga mekanizmat e zbatimit të ligjit që sulmuesit të identifikohen dhe të sillen para drejtësisë.RHGjatë ditës së sotme në fshatin Studenicë të Ist..

Read More »

Besi e bën ‘horë’ Xhensilën duke i zbuluar një sekret të madh, ja reagimi i saj

Xhensila dhe Besi janë ndër ҫiftet më të dashura për publikun.Ata gjithmonë shfaqen shumë të dashuruar, edhe tani pas lindjes së vajzës, shkruan ORAinfo.E pas një pauze Xhensila ka vendosur të iu rikthehet koncerteve të saj, e për këtë gjë duket se është mërzitur shumë që do e lë vajzën vetëm.Ajo publikoi një foto në të cilën shihej bashkë me Besin në aeroplan dhe kishte sytë e enjtur.Ishte Besi ai që i zbuloi sekretin se Xhensila kishte tre ditë që qante se do linte vajzën vetëm.“Ata sy të enjtur që ka tre ditë që qajnë se do lesh vajzën vetëm. Fshije komentin po deshe. M’ke plas veshët”- i ka komentuar Besi, Xhensilës.Ndërsa Xhensila nuk është marrë fare me të duke mos ia kthyer komentin./ORAinfo/

Read More »

Djali i Maxhunit i përfshirë në drogë e armë, cili është reagimi i Haradinajt dhe Thaçit

Djali i Shpend Maxhunit u kap nga Policia e Kosovës me armë pa leje e drogë.Maxhuni, këshilltar i presidentit e kryeministrit, e për këtë ata nuk kanë dhënë ndonjë koment, as nuk ka pasur ndonjë reagim.Djali 20-vjeçar i njeriu kryesor i sigurisë së vendit, Shpend Maxhunit, këshilltar i Presidentit Hashim Thaçi dhe Kryeministrit Ramush Haradinaj, është kapur të premten e javës së kaluar me armë pa leje, thikë dhe drogë, shkruan Gazeta Express. Shpetim Maxhuni, 20-vjeçar, në orët e mbrëmjes së datës 12 tetor të këtij viti, derisa po e voziste një veturë e cila është pronë e gjyshit të tij, Enverit, u zë nga policia e Kosovës.Deri tani, as Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi e as Kryeministri Ramush Haradinaj, nuk kanë thënë asnjë fjalë rreth kësaj ngjarje. Sipas detyrës zyrtare që ka Maxhuni, si drejtor i AKI’së, ai shërben si këshilltar i Presidentit dhe Kryeministrit për çështje të inteligjencës që kanë të bëjnë me sigurinë e Kosovës. Këtë e thotë Ligji nr.03/L-063 për Agjencinë e ..

Read More »

Teuta bashkë me babin në emision, reagimi i saj iu lë gojë hapur

Teuta Krasniqi është ndër aktoret më të suksesshme në Kosovë.Ajo vazhdon të jetë pjesë e projekteve të shumta të cilat gjithmonë i realizon me shumë sukses, shkruan ORAinfo.Ndryshe ajo është edhe vajza e profesorit Universitar, Milazim Krasniqi të cilët së bashku kanë qenë të ftuar në një emision.E duket se kjo gjë e ka emocionuar Teutën.“Kënaqesi e vecantë me qenë në studio bashkë me babin”- ka shkruar Teuta në postimin e saj./ORAinfo/

Read More »

Gazetarja kosovare me pyetjen e saj vë në siklet Vuçiqin, reagimi i tij i papritur

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq është vënë në siklet në mes të Beogradit nga gazetarja e Agjencisë së Lajmeve KosovaPress, Nerënxa Jakupi kur e ka pyetur se “çfarë kushtesh ka Serbia për njohjen e Kosovës si shtet?”.Kjo ndodhi në një konferencë për media të mbajtur pas një paneli të Forumit të Sigurisë në Beograd, në të cilin ishte panelist edhe vet ai. Vuçiq përpiqej që të tregohej i ftohtë ndaj gazetares shqiptare, por nuk ia doli. Megjithatë, pavarësisht tendosjes në të cilën është ndodhur, Vuçiq është përgjigjur.Përkundër tendosjes, ai përsëriti qëndrimin tashmë të njohur se dëshiron kompromis me shqiptarët ku të dyja palët do të ndjenin dhembje.Menjëherë pas kësaj, kur ai po merrte një pyetje nga një gazetar tjetër, presidenti serb po fshinte djersët duke dëshmuar se nuk ishte i koncentruar në pyetjen që po i bëhej. Ndonëse pyetja iu bë në gjuhën angleze, ai është përgjigjur në serbisht, por gjatë konferencës është përgjigjur edhe në gjuhën angleze.

Read More »

Kuvendi voton PRO ndyshimit të emrit të Maqedonisë, vjen reagimi i kryeministri grek Cipras

Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë, mbrëmë me shumicë votash kanë ndyshuar emrin këtij shtetit. Nga tani Maqedonia do të quhet Maqedonia veriore.Pas këtij votimi ka reaguar kryeministri grek Aleksis Cipras.Ai e ka uruar kryeministrin Zaev për hapjen e rrugës së ndryshimeve kushtetuese ku parashihet zgjidhja e kontestit shumë vjeçarë mes Greqisë dhe Maqedonisë./alsat/“Urime miku im Zoran Zaev ! Vota e sontme është një hap i madh drejt suksesit tonë të përbashkët. Një hap shumë i rëndësishëm drejt të ardhmes paqësore dhe prosperuese për qytetarët tanë”- ka shkruar Cipras në Twitter.

Read More »

Formimi i ushtrisë së Kosovës, ky është reagimi i ashpër nga Vuçiq

Politikanët në Serbi asesi të pranojnë faktin se Kosova po e formon ushtrinë e saj.Kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiq është takuar sot me zëvendësndihmësin e Sekretarit amerikan të Shtetit Matthew Palmer.Me këtë rast, ata më së shumti kanë biseduar për Kosovën, rreth të cilës kanë mospajtime, pasi, ka thënë Vuçiqi, SHBA-ja e njeh pavarësinë e saj tash e 10 vjet, ndërsa Serbia jo, transmeton Koha.net.“Jemi të kënaqur që amerikanët po i dëgjojnë mendimet tona për Kosovën edhe pse ata nuk pajtohen me ne rreth kësaj çështje”, citon blic i Beogradit të ketë thënë Vuçiqi.Një pjesë e madhe e bisedës i është kushtuar Ushtrisë së Kosovës.“I kam thënë se formimi i Ushtrisë së Kosovës, nëse ndodh, do të na mbështesë për muri prej nga nuk do të kishim shtegdalje”, ka thënë Vuçiqi dhe ka shtuar se amerikanët kur flasin për këtë Kosova ka të drejtë në formimin Ushtrisë pasi është shtet i pavarur dhe sovran.Për takimin me Vuçiqin ka folur edhe zyrtari i lartë amerikan:” Kosova ka të drej..

Read More »

Tragjedia e Vasfije Krasniqit, vjen reagimi emocionues nga vëllai i saj

Pas daljes publikisht të Vasfije Krasniqit lidhur me dhunimin që e kishte përjetuar gjatë luftës nga forcat serbe, ka ardh reagimi edhe i vëllait të Vasfijes.Nafi Krasniqi, vëllai i Vasfije Krasniqit, ka thënë që motra e tij e ka pasur gjithmonë mbështetjen e familjes pas rastit të rëndë që i ka ndodhur.Vasfije Krasniqi e mbijetuar e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë theu heshtjen duke folur hapur për përvojën e saj të hidhur si pasojë e krimit që është kryer mbi të.Vasfija në moshën 16 vjeçare u dhunua seksualisht nga forcat paramilitare serbe gjatë luftës në Kosovë.“Ne si familje kemi qenë gjithmonë të gatshëm për t’u ballafaquar por kanë qenë rrethanat ato që kanë ndikuar që ne të mos mund të shprehemi”.“Sa i përket Vasfijes të cilën ne e thërrasim Buqe ajo ka pasur gjithmonë mbështetjen e familjes dhe e kemi ditur se një ditë do flasë për shkak se nuk ja ka vlejtë me mbulu krimin që ka ndodhur”, tha ai për Klan Kosovën.Krasniqi ka thënë që pas këtij rrëfimi ka pasu..

Read More »