Home / Tag Archives: semundje

Tag Archives: semundje

E dhimbshme: Pas një sëmundje, ndahet nga jeta aktorja e njohur

A ajo e ka fituar shtatë herë çmimin Emmy. Aktorja hollivudiane, Katherine Helmond, ka ndërruar jetë në moshë 89 vjeçare – bëjnë të ditur mediat amerikane. Zëdhënësi i saj ka treguar se fituesja e dyfishtë e Golden Globe ka humbur jetën në shtëpinë e saj në Los Angeles, ndërsa vuante nga sëmundja Alzheimer. Për rolet fantastike në komedinë televizive “Ëho’s the Boss?” dhe në serialin “Soap”, ajo e ka fituar çmimin dy herë çmimin Golden Globe. Njëherësh, ajo e ka fituar shtatë herë çmimin Emmy për rolet e saja në disa filma dhe seriale, duke përfshirë edhe rolin e saj në serialin e popullarizuar komik, “Everybody Loves Raymond”. Krahas angazhimeve të mëdha televizive dhe filmike, aktorja nga Teksasi ka arritur sukses të madh edhe në skenën teatrore. Në vitin 1973, ajo ishte nominuar për çmimin Tony për performancën më të mirë në shfaqjen “The Great God Broën”.

Read More »

Lajm Tronditës: Ylli i Milanit po vuan nga në sëmundje e rëndë

Suso luajti për Milanin dje mbrëma në barazimin 0-0 të klubit me Lazion në ndeshjen e parë të gjysmëfinales së Kupës së Italisë në Stadio Olimpico. Megjithatë, Suso nuk arriti të bënte përshtypje dhe, nga një pikëpamje teknike, ishte një nga interpretuesit më të këqij në ekipin e Gattusos përcjell ORAinfo. Përkundër kësaj, mund të ketë një shpjegim më logjik; Suso ka luftuar nga pubalgia, një tendosje e cila, nëse rritet më e rëndë, mund të kthehet në një çështje serioze. Pubalgjia e tij i shkakton probleme në fushë, ndërkohë që mund të ndikojë edhe në gjendjen dhe qëndrimet e tij mendore. Suso nuk ka shënuar në pesë ndeshje që nga ndeshja kundër Genoa në janar dhe mospërputhja e spanjollit po vë në dyshim aftësitë e tij për të luajtur në një nivel të lartë – sidomos duke pasur parasysh që përpara ishte i lidhur me klubet më të mira si Real Madrid, Chelsea dhe Spurs transferimi i fundit dritare./ORAinfo/

Read More »

Pas një sëmundje, ndërron jetë ikona e modës

Ka ndërruar jetë ikona e modës në moshën 85 vjeçare, Karl Lagerfeld. Ndërroi jetë kona e modës dhe njëherësh kreatori i markës “Chanel”, Karl Lagerfel”, shkruan Sky News, transmeton lajmi net. Sipas medieve franceze, drejtori i “Chanel” ndërroi jetë të martën në mëngjes, në spitalin e amerikan në Paris. Njoftimin e bëri faqja e modës “Pure People”, ndërsa vdekja e tij erdhi një muaj pasi ai nuk arriti ta përshëndeste audiencën pas shfaqjes së modës së “Chanel” në Paris, pasi nuk ishte mirë me shëndet.

Read More »

Vuan nga kjo sëmundje, djali i ish-ushtarit të UÇK-së në gjendje të keqe, ka nevojë për ndihmë

Djali i Myrtez Gashi, ish-ushtari i UÇK-së ka nevojë për ndihmë financiare. Aron Gashi, djali i ish-ushtarit të UÇK-së, Murtez Gashi, nga Sfërka e Komunës së Klinës ka nevojë për ndihmë që të shërohet pasi ka gjakderdhje në tru. Për shkak të gjendjes ekonomike jo të mirë, Aroni nuk i ka kushtet për tu shëruar jashtë vendit. Duke u gjendur në këtë situatë, familja po kërkon ndihmën e gjithë atyre që mund të kontribuojnë. Për shkak të shumës prej 15 mijë euro të cilën familja e ka të pamundur t’i përballojë, të gjithë ata që dëshirojnë t’ia kthejnë jetën djalit të vogël mund të ndihmojnë duke e kontaktuar prindin e tij, Murtez Gashi.

Read More »

Vuan nga kjo sëmundje, djali i ish-ushtarit të UÇK-së në gjendje të keqe, ka nevoj për ndihmë

Djali i Myrtez Gashi, ish-ushtari i UÇK-së ka nevojë për ndihmë financiare. Aron Gashi, djali i ish-ushtarit të UÇK-së, Murtez Gashi, nga Sfërka e Komunës së Klinës ka nevojë për ndihmë që të shërohet pasi ka gjakderdhje në tru. Për shkak të gjendjes ekonomike jo të mirë, Aroni nuk i ka kushtet për tu shëruar jashtë vendit. Duke u gjendur në këtë situatë, familja po kërkon ndihmën e gjithë atyre që mund të kontribuojnë. Për shkak të shumës prej 15 mijë euro të cilën familja e ka të pamundur t’i përballojë, të gjithë ata që dëshirojnë t’ia kthejnë jetën djalit të vogël mund të ndihmojnë duke e kontaktuar prindin e tij, Murtez Gashi.

Read More »

Ndërron jetë aktori i njohur, vuante nga një sëmundje e rëndë

Ka ndërruar jetë aktori që e luajti rolin e Hitlerit, Bruno Ganz. Ai ishte një ndër aktorët më të njohur në botë. Është ndarë nga jeta në moshën 77-vjeçare aktori Bruno Ganz. Ai e ka luajtur rolin e Hitlerit në filmin “Downfall” të vitit 2004. Ganz vdiq në shtëpinë e tij në Cyrih mbrëmjen e kaluar. Aktori zviceran ishte shumë i njohur në kinemanë dhe teatrin zviceran. Ai ka luajtur role edhe në filmat “The Reader” dhe “The Manchurian Candidate”. Megjithatë, roli i tij më i famshëm ishte ai i Adold Hitlerit në filmin “Doënfall”. Një skenë e këtij filmi, ku Hitleri paraqitej i zemëruar, është përdorur shumë në rrjetet sociale për të portretizuar situata tjera. Në filmin “Doënfalls”, i cili në quhen gjermane titullohet “Der Untergang”, paraqitet jeta e Hitlerit në ditët e tij të fundit në një bunker të Berlinit. Nga shfaqja e këtij filmi në kinematë botërore ishin mbledhur 92 milionë dollarë. Në vitin 2005, Ganz kishte treguar se ka bërë përgatitje për katër muaj me radhë që të p..

Read More »

Këto lloje të ndjenjave mund të shkaktojnë sëmundje serioze!

Këto lloje të ndjenjave mund të shkaktojnë sëmundje serioze!

Nëse keni menduar se ndjenjat tona janë helmuar përkohësisht, dhe është diçka që tejkalohet me kohën, atëherë keni menduar gabim. Nuk është vetëm çështje poetike, por edhe shëndetësore. Emocionet ndikojnë në organet e caktuara, dhe janë të lidhura ngushtë me trupin. 1. Zemërimi Kur jemi të zemëruar, vjen deri tek …

Read More »

Pas një sëmundje të rëndë, ndërron jetë aktorja e njohur

Ka ndërruar jetë aktorja turke me prejardhje shqiptare. Pas një sëmundje të rëndë ka ndërruar jetë aktorja turke me prejardhje shqiptere, Aysen Gruda. Aktorja e cila ka lindur më 22 gusht 1944 në Stamboll nga një familje shqiptare, është konsideruar si ikona e filmave dhe serialeve të Turqisë, transmeton lajmi net. Aysen ka ndërruar jetë në moshën 74 vjeçare, pasi nuk mundi ta përballojë sëmundjen e kancerit në pankreas. E ndjera njihet për rolet e saj në shumë filma, konkretisht mbi 100, duke përfshirë kështu ata si: Tosun Pasha, Sut Kardesler, Gulen Gozler, Sabanoglu Saban, Hababam Sınıfı dhe Neseli Gunler.

Read More »

Pas një sëmundje të rëndë, humb jetën aktori i njohur

Pas një sëmundje të rëndë humb jetën aktori i njohur indian. Aktori i Bollywoodit, Kader Khan, ka humbur jetën në moshën 81 vjeçare, pas një sëmundjeje në një spital në Kanada, tha familja e tij. Khan, gjithashtu një skenarist, u pranua në një spital në Toronto ku u trajtua për sëmundjet e që lidhën me moshën shtyrë duke përfshirë sëmundjen e frymëmarrjes, njoftoi të martën All-India. Ritet e fundit të Khan do të kryhen në Kanada, pasi familja e tij është e vendosur atje, djali i tij Sarfaraz tha për mediat indiane, njofton Klan Kosova. Për humbjen e tij ngushëlluan kryeministri Narendra Modi dhe personalitetet më të mira të Bollyëood-it.

Read More »