Home / Tag Archives: semundje

Tag Archives: semundje

Pas një sëmundje të rëndë, humb jetën aktori i njohur

Pas një sëmundje të rëndë humb jetën aktori i njohur indian.Aktori i Bollywoodit, Kader Khan, ka humbur jetën në moshën 81 vjeçare, pas një sëmundjeje në një spital në Kanada, tha familja e tij.Khan, gjithashtu një skenarist, u pranua në një spital në Toronto ku u trajtua për sëmundjet e që lidhën me moshën shtyrë duke përfshirë sëmundjen e frymëmarrjes, njoftoi të martën All-India.Ritet e fundit të Khan do të kryhen në Kanada, pasi familja e tij është e vendosur atje, djali i tij Sarfaraz tha për mediat indiane, njofton Klan Kosova.Për humbjen e tij ngushëlluan kryeministri Narendra Modi dhe personalitetet më të mira të Bollyëood-it.

Read More »

Tha se po vuan nga një sëmundje e rëndë, kjo është gjendja e aktores së njohur

Para pak muajve u bë e ditur se aktorja e njohur turke, Nebahat Çehre u diagnostikua me Alzheimer dhe se gjendja e saj ishte e rëndë.Aktorja e cila u bë e njohur prej serialit “Diamante dhe Dashuri”, u fotografua një ditë më parë në një qendër tregtare e cila foli me mirësjelle para gazetarëve turk: “Miqtë e mi jam me nxitim”, shkruan lajmi.net.Ajo u shfaq mjaft elegante dhe dukej se ishte në gjendje të mirë shëndetësore.

Read More »

Ish-luftëtari po përballet me një sëmundje të rëndë, ja ҫfarë bëri Haradinaj për të

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj nuk po i ndal aktivitet e tij.Sot ai ka vizituar ish-luftëtarin Avni Hyseni, i cili prej një kohe të gjatë gjendet i shtrirë në QKU.Haradinaj tha se duke shpresuar për shërimin e tij të shpejtë, ka falënderuar po ashtu stafin e QKUK-së për kujdesin ndaj tij dhe gjithë pacientëve të tjerë.Ndryshe familjarët e Avniut janë duke kërkuar ndihmë financiare për shërimin e tij jashtë vendit.Postimi i Haradinajt:Sot vizitova mikun tim dhe luftëtarin e lirisë, Avni Hysenin, i cili po përballet me një sëmundje të rëndë. Duke shpresuar për shërimin e tij të shpejtë, falënderova stafin e QKUK-së për kujdesin ndaj tij dhe gjithë pacientëve tjerë.

Read More »

A e keni ditur? Arra parandalon këto sëmundje

Arra ka edhe veti shëruese të sëmundjeve.Shumë studime kanë studiuar dobitë shëndetësore të arrave, ku si rezultate kanë pasur përmirësimin e pjellorisë së meshkujve, ndihmë në reduktimin e rrezikut të kancerit të gjirit, zorrës së trashë dhe të prostatës.Po ashtu arra mund të parandalojë shumë sëmundje të gjirit, mbipeshën, diabetin dhe problemet me zemër, njofton Klan Kosova.“Sipas studimeve të ndryshme dhe studimeve njerëzore të bëra në 11 vende nga rreth 60 universitete, përfshirja e arra në ushqim mund të sigurojë marrjen e mjaftueshme të proteinave, sidomos në mesin e vegjetarianëve, pasi përmban vitamina dhe minerale të shumta duke përfshirë proteina, yndyra të pangopura, magnez, fosfor dhe alfa- (ALA) – forma bazë e Omega-3, e domosdoshme për mirëqenien e përgjithshme “, tha Drejtori i Kërkimeve të Shëndetit të Karolinës, Carol Berg Sloan.Një studim tjetër nga Universiteti Yale zbuloi se përfshirja e arrave në një dietë të zakonshme, me ose pa këshillim dietik për të r..

Read More »

A e keni ditur se kafeja mund t’i shërojë këto sëmundje

Një studimi i ri tregon se kafeja mund t’i shërojë disa sëmundje.Kafeja mund të luftojë edhe sëmundjen e Parkinsonit së bashku me demencën, sugjeron hulumtimi. Dy komponimet, duke përfshirë edhe kafeinën, së bashku parandalojnë akumulimin e një proteine toksike në trurin e minjve, transmeton lajmi net.Kjo proteinë, e njohur si alfa-sinuklein, është e lidhur me Parkinsonin dhe me demencën me trupa të mëdhenj (DLB).Testimet mbi brejtësit gjenetikisht në rrezik të të dy sëmundjeve treguan se kombinimi i kafeinës dhe kompleksit EHT parandalonte alfa-sinukleinë nga ndërtimi pas vetëm gjashtë muajsh.Shkencëtarët tani shpresojnë se kafeina dhe EHT mund të kombinohen në një ilaç për të ndihmuar në trajtimin e Parkinsonit dhe demencinë tek njerëzit, të cilat janë të pashërueshme.

Read More »

Adrian Maraj nga Istogu vuan nga një sëmundje e rëndë, kërkohet ndihma juaj

27 vjeçari, Adrian Maraj nga Vrella e Istogut, vuan nga Dg NEURALGIA PERSTENSPARETIS THORACIS secravich pp.pectus excavatum.Pas dy operacione, Adriani duhet operuar urgjent jashtë vendit për të tretën herë, pasi që operacioni itretë është i rrezikshëm, dhe duhet të kryhet në spitalin “Medicana Hospital”,në Turqi.Për operimin e tij në Turqi nevojitet shuma prej 30.000 euro, dhe të ardhurat për familjen e Adrianit janë të pa përballueshme.Nga ana tjetër, jetae tij çdo ditë e më shumë po përkeqësohet, andaj jeta e tij varet edhe nga njerëzit vullnet mirë.Kërkojmë ndihmën tuaj, t’ia kthejmë buzëqeshjen Adrianit që të jetojë me të gjithë si ne!Nr. i xhirollogarisëACCOUNT NUMBER1506001005293811SWIFT CODE RBKOXKPRXXX IBAN NUMBER XKO51506001005293811Ardian Maraj Nr.kontakues +38344407425

Read More »

Edhe bronkiti, edhe inflamacioni i mushkërive janë sëmundje të rrugëve të poshtme të frymëmarrjes

Edhe bronkiti, edhe inflamacioni i mushkërive janë sëmundje të rrugëve të poshtme të frymëmarrjes, mirëpo edhe simptomat janë të ngjashme. Prandaj është shumë e vështirë të diagnostikoni drejt këto sëmundje. – Nuk ka kufij të qartë midis bronkitit dhe inflamacionit të mushkërive, mirëpo shërimi i këtyre dy sëmundjeve është i …

Read More »

Cilat sëmundje mund të barten me anë të transfuzionit?

Cilat sëmundje mund të barten me anë të transfuzionit?

Gjak për transfuzion japin vetëm personat e shëndoshë. Edhe pse personi i cili jep gjak duket i shëndoshë dhe ndihet mirë, mund të jetë i infektuar me ndonjë mikroorganizëm (virus, bakter, parazit). Sëmundja nuk mund të vërehet gjithherë. Me anë të transfuzionit të gjakut personi në pamje të parë që …

Read More »