Home / Tag Archives: shqiptar

Tag Archives: shqiptar

Ndahet çifti i njohur shqiptar?

Dj i njohur, Sardi, ka qenë në një lidhje prej tre vjetësh me balerinën e Klan, Jora Hodo. Lidhja e dashurisë mes çiftit , u bë publike në fillim të 2018, por mesa duket romanca e tyre nuk zgjati shumë.Burime për dritare.net konfirmojnë se çifti janë ndarë, dhe shkak ka qenë karriera e Jorës, e cila ka fituar një kontratë pune në Amerikën LatineHistoria e tyre e dashurisë nisi në spektaklin e kërcimit “Dance With Me”, ku ata dashuruan njëri-tjetrin.Dj Sardi ka qenë gjithmonë i rezervuar sa i takon jetës private, dhe nuk e ka pranuar lidhjen me balerinën asnjëherë në media, pavarësisht se ka postuar foto të sajat.Çifti tani janë ndarë, dhe si duket balerina zgjodhi karrierën përpara dashurisë./dritare net

Read More »

Sot bëhen 4 vite nga momenti kur flamuri shqiptar u ngrit me dron në Beograd

Janë bërë sot katër vite nga momenti kur droni me flamurin shqiptar valoi midis stadiumit të Beogradit.Më 14 tetor të vitit 2014, në orën 21: 27 u ndërprerë ndeshja Serbi-Shqipëri që luhej në kuadër të kualifikimeve për kampionatin Evropian France 2016.Ndeshja filloi me vështirësi për shqiptarët, pasi atyre nuk iu kishte lejuar pjesëmarrja e tifozëve në stadium, dhe kështu ende pa filluar ndeshja kishte fishkëllima e britma në momentin kur filloi Himni Kombëtar Shqiptar.Gjyqtari britanik Martin Atkinson nuk e kishte të lehtë të ndante gjyqësinë që, sidomos nga lojtarët, tifozët, por edhe zyrtarë serbë që gjendeshin aty, konsiderohej betejë lufte.Në minutën e 42’ loja u ndal, dhe nga qielli i Beogradit, sipër tifozëve, afrohej droni dhe flamuri me hartën e viseve etnike shqiptare, me portretet e Ismail Qemalit e të Isa Boletinit dhe me mbishkrimin “AUTOCHTHONOUS”.Pastaj një futbollist serb e mori në hapësirë, pa rënë në tokë, flamurin me simbole shqiptare e lojtarët e kombëtar..

Read More »

Idlir Shyti/ Një yll shqiptar në ngjitje ndërkombëtare si violonçelist

Vaso Tole* – Të mësuar me tingëllimin e emrave të mëdhenj të interpretimit muzikor ndërkombëtar me origjinë shqiptare si këngëtarët lirikë Ermonela Jaho, Saimir Pirgu, Enkelejda Shkoza; të violinistëve Tedi Paparavi, Kristi Gjezi, Klajdi Sahati apo të pianistëve aktiv si Dhurata Lazo, Desar Sulejmani, Marsida Koni, Maniola Camuset-Trebicka, Ida Dili, Elida Dakoli, Redi Llupa etj., ndoshta ju ka shpëtuar emri i Idlir Shytit, violonelistit të talentuar shqiptar që zhvillon aktivitetin e tij artistik në Londër, i cili me siguri, do të përfshihet shumë shpejt në yllësinë e krenarisë sonë artistike me njohje ndërkombëtare.Po cili është dhe çfarë e bën kaq të veçantë Idlirin? Lindi në Elbasan më 26 mars 1991 në një familje me origjinë nga Kora. Kreu tetëvjeçaren për violonçel në shkollën artistike ONUFRI dhe dy vite në Liceun Artistik “Jordan Misja” në Tiranë nën drejtimin e pedagogut Astrit Selita. Zotëron një formim solid si muziktar ku ndër të tjera përmendim se në prill të vitit 2018 u..

Read More »

Portieri shqiptar i Man Cityt pritet t’i bashkohet “Dardanëve”, ja ҫfarë ka bërë

Portieri shqiptar, Arijanet Muriqi, i klubit anglez, sot ka aplikuar për pasaportën e Republikës së Kosovës.19-vjeçari pritet t’i bashkohet Kombëtares së Kosovës, e cila po kalon një formë të shkëlqyer, dhe me ardhjen e talentit në skuadër, do të sigurohej edhe më shumë porta e “Dardanëve”.Muriqi ka lindur në Zvicër, mirëpo prejardhjen e ka nga Rozhaja e Malit të Zi.Procedura e aplikim është bërë gjatë ditës së sotme në Zurich të Zvicrës.

Read More »

LAJMI I FUNDIT: Ndërron jetë shkrimtari i njohur shqiptar

Është ndarë nga jeta në moshën 89-vjeçare shkrimtari Fatos Arapi.Ai lindi në vitin 1929 në Vlorë, ku kreu shkollën e mesme. Ndërsa studimet e larta i ndoqi në Bullgari (Sofje) në fakultetin e Matematikës dhe të Ekonomisë. Ka punuar shumë vjet gazetar dhe pedagog në Fakultetin Histori Filologji të Tiranës.Disa herë ka fituar çmime kombëtare e ndërkombëtare për poezi. Në vitin 2008, ai fitoi ‘Kurorën e artë’ në manifestimin poetik Mbrëmjet e poezisë strugane dhe është i pari poet shqiptar që e ka fituar këtë shpërblim.Vepra e Fatos Arapit është e pasur në llojet e zhanret e ndryshme që ai shkroi. Përveç poezisë ku ai qëndron në rreshtat e parë, F. Arapi ka shkruar disa novela: ‘Patat e egra’, 1969; ‘Cipa e borës’, 1985; ‘Gjeniu pa kokë’, 1999 etj; disa romane: ‘Dhjetori i shqetësuar’, 1970; ‘Shokët’, 1977; ‘Deti në mes’, 1986; disa drama: ‘Partizani pa emër’, 1962; ‘Qezari dhe ushtari i mirë Shvejk’, ‘Në front diku’, 1995;Po ashtu, Arapi ka bërë disa përkthime si: ‘Këngë për njer..

Read More »

Pasardhësi i Ronaldos është një shqiptar, shikojeni çfarë talenti është ai

Nëse keni menduar se Ronaldo është i pazëvendësueshëm, e keni gabim. Talenti i shqiptarit nga Kumanova, Gentian Ameti, do t’ju bëjë të mendoni të kundërtën.Për Ametin, shkruajnë edhe mediat franceze. Kumanovari aktualisht luan për KF të Skarbekut në Bruksel. Klubi i Ametit tani është në krye të tabelës me 12 pikë nga katër ndeshje dhe 16 gola të shënuara, pra katër gola në çdo ndeshje.Në fotografi shihet Gentian Ameti, i cili është ndër të rrallët si talent që vjen nga Kumanova. Ai për “Infomagazin” tha se do të jetë sezoni e tij dhe nuk do të ndalet me gola, teksa deri tani ka shënuar tre herë.Aktualisht janë duke e ndjekur agjentë të klubeve të mëdha, siç është ai i Real Madridit.Gentiani është sulmues me shpejtësi të hatashme, i cili erdhi këtë sezon si përforcim në këtë klub.

Read More »

Njihuni me çiftin më të ri i showbizit shqiptar

Prej kohësh përfliten se janë në një romancë, por deri më tani nuk kanë dashur ta pohojnë për publikun. Bëhet fjalë për fituesin e ‘Masterchef’, Alfio Rotani dhe moderatoren Fatma Methasani. “Po, lumturia është tek gjërat e…Prej kohësh përfliten se janë në një romancë, por deri më tani nuk kanë dashur ta pohojnë për publikun. Bëhet fjalë për fituesin e ‘Masterchef’, Alfio Rotani dhe moderatoren Fatma Methasani.“Po, lumturia është tek gjërat e vogla”, – shkruan shefi i kuzhinës krah fotos mjaft romantike me Fatmën.Tashmë askush nuk ka më të voglin dyshim për romancën me stë rinjve.

Read More »

Beniada Nishani: Ja me kë shqiptar dua të fejohem

Pamela Aliaj – Aktore në filmin italian për Oscar, rrëfehet aktorja: Jeta ime e sakrificav. Pjesë e kopertinës “Play-Babes”. “Pas çdo suksesi ka vite sakrificash që personat nuk i shohin”. E qeshur, sensuale dhe tepër konfidente në vetvete na është shfaqur mbesa e ish-presidentit të Shqipërisë, Beniada Nishani. Pas gjithë këtyre sukseseve të saj të vogla apo të mëdha, do të thosha për moshën e saj, askush nuk e di çfarë qëndron pas. Në një rrëfim ekskluzivisht për “Bluetooth” të “Gazeta Shqiptare” Benny na tregon vitet e sakrificave, ëndrrat e kapshme të të ardhmes së afërt si dhe projektet që i sollën sukses. “Kam ardhur në Itali si klandestine. Kur isha 3 vjeçe haja falë ndihmësve të kishës. Nuk kisha veshje apo lodra të bukura, por tani jam këtu. Pas çdo suksesi ka vite sakrificash që personat nuk i shohin. Unë jam akoma në rrugën e sakrificave, por e rëndësishme është të mos dorëzohesh”,- thotë ndër të tjera modelja shqiptare.Për më tepër, ndiqni intervistën frymëzuese të modeles..

Read More »

Baba për herë të dytë? Cana zbulon emrin shqiptar të fëmijës

Ai është baba i një djali 3 vjeç dhe së bashku me bashkëshorten dëshirojnë që të zgjerojnë familjen dhe me një tjetër anëtar.Fjala është për futbollistin shqiptar Lorik Cana, i cili gjatë një interviste për emisionin “Wake Up”, pranoi se në planet e familjes së tij është edhe një tjetër fëmijë.Madje çifti ka menduar edhe për emrin, për të cilin preferojnë që të jetë shqiptar.“Dua që Bojken të ketë një vëlla ose një motër. Në fakt, Monica do vajzë dhe ia ka gjetur emrin që tani. Dëshiron që ta quajë Enkelejda”, u shpreh Lorik Cana.The post Baba për herë të dytë? Cana zbulon emrin shqiptar të fëmijës appeared first on Gazeta Shqiptare Online.

Read More »