Home / Tag Archives: shteteve

Tag Archives: shteteve

“Vrasjet nëpër shkollat e Shteteve të Bashkuara”, dënohet loja që nxit akte dhune

Një lojë ku qëllohet me armë në shkollë është hequr nga dyqani online i Steam para se të dalë në treg. Titulli ishte kritikuar nga prindërit e viktimave që kanë humbur jetën nga të shtënat në shkolla dhe u ngrit një peticion online që kundërshtonte krijimin e lojës dhe tërhoqi më shumë se 180,000 nënshkrime. Pronari i Steam, Valve, tha se kishte hequr lojën sepse krijuesi i saj kishte bërë tematikë sjelljen e keqe në shkollë pasi kishte përjetuar dicka të tillë, por e ka mohuar këtë gjë. Loja Active Shooter mori vëmendje pasi BBC zbuloi se një fondacion bamirës anti-armës e kishte përshkruar si ‘të tmerrshme’. CNN raportoi se familjet e dy studentëve që u vranë në gjimnazin e Parkland në muajin shkurt kanë thënë se është lojë përbuzëse dhe e frikshme. Ka patur dhe zyrtarë amerikanë që kanë reaguar duke shtuar se krijuesi i lojës duhet të ndihet i turpëruar. BalkanWeb The post “Vrasjet nëpër shkollat e Shteteve të Bashkuara”, dënohet loja që nxit akte dhune appeared first on ABC24...

Read More »

Izraeli fiton “Eurovision”-in. Shqiptarët nuk zhgënjejnë në Lisbonë

Izraeli është fituesi i edicionit të 63 të Festivalit Europian të muzikës i zhvilluar në Lisbonë të Portugalisë, me pikë të grumbulluara nga juritë profesioniste dhe votat e publikut. Këngëtarja Netta, me këngën e saj “Toy”, triumfoi ndaj shteteve të tjera me muzikën e saj riitmike. Qipro e shqiptares Eleni Fourerira u rendit e dyta me 436 pikë. Ialia e Ermal Metës dhe Fabricio Moros u rendit e pesta me 308 pikë. Shqipëria u rendit në vendin e 11 me 184 pikë. Kënga e Eugent Bushpepës, mori pikë të konsideruseshme gjatë votimit nga juritë profesioniste si nga Serbia, Qipro, Hungaria, Polonia, por pikët maksimale, 12, Shqipërisë ia dha Azerbajxhani. Pas votave të jurisë, Bushpepa u rendit në vendin e 7, ndërsa pas votimit të publikut Shqipëria është renditur në vendin e 11. 13 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Ministrja Reshitaj në Stamboll: Kosova faktor stabiliteti në rajon

Ministrja Reshitaj në Stamboll: Kosova faktor stabiliteti në rajon

Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Albena Reshitaj mori pjesë në konferencën ndërkombëtare “Connectivity: Road to Peace”, mbajtur në Stamboll. Para përfaqësuesve të lartë shtetëror, Reshitaj deklaroi se Pavarësia e Kosovës ka krijuar stabilitet dhe paqe në rajon. Ajo falënderoi Turqinë dhe Pakistanin për mbështetjen që po i japin Kosovës …

Read More »

Presidenti i parë i SHBA-ve, u betua para 229 viteve

Auto Draft

Më 30 prill 1789 u bë përurimi i George Washingtonit si president i parë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Nga procesverbalet e asaj kohe del se ka qenë një ditë e ftohtë dhe e kthjellët, kur George Washingtoni mbërriti në sallën Federal Hall në qytetin e Nju Jorkut, i …

Read More »

FOTOT: Njihuni me sozinë e Donald Trump që po “çmend” rrjetin, është… femër

Gazetarja Paula Vazquez ka zbuluar një personazh që ngjan shumë me presidentin e Shteteve të Bashkuara Donald Trump. Siç mund ta shikoni edhe nga fotografia në galerinë tonë virtuale, një e moshuar në Spanjë çuditi reporteren gjatë kohës që kjo e fundit po punonte mbi një artikull për fermerët dhe dëmshpërblimet. Newsweek shkruan se ajo foli me Dolores Leis Antelo, e cila jeton në një fermë në Cabana de Bergantinos. Gazetarja i bëri një foto dhe e postoi në Instagram ku më pas bëri xhiron e rrjetit.(TemA)

Read More »

Akuzohet për trafikim seksual, lirohet me kusht aktorja e famshme

KohaJone ShowBiz

Një gjyqtar ka miratuar lirmin me kusht të aktores Allison Mack. Ish ylli i “Smallville” u arrestua të premten me akuzën për trafikim seksual. Një zëdhënës i Prokurorisë së Shteteve të Bashkuara tha për CNN se aktorja ka lënë garanci pasurore 5 milionë dollarë. Aktorja është parë të martën duke dalë nga burgu. Mack do të qëndrojë në arrest shtëpie në Kaliforni dhe duhet të mbajë një paisje elektronike të monitorimit, shtoi zyrtari. Aprovimi i lirimit me kusht të saj vjen në të njëjtën ditë kur doli në dritë lajmi se avokatët e Mack janë në një proces për negocimin e një marrëveshje për pranimin e fajësisë. 35-vjeçarja u padit javën e kaluar për akuzat për trafikim seksual, komplot trafikimi seksual dhe komplot të punës së detyruar, sipas një deklarate të lëshuar nga Departamenti i Drejtësisë. Akuzat e Mack lidhen me përfshirjen e saj të dyshuar me një organizatë të quajtur Nxivm, një grup me bazë në New York në Albany, që pretendonte të ishte një program vetë-ndihme, por ishte n..

Read More »

400 pacientëve me kancer në Tiranë iu mohohet shtrimi në spital

Denisa Canameti Në Shqipëri janë 4000 pacientë me tumore të avancuara. 2000 pacientë janë vetëm në Tiranë. 400 kanë nevojë të shtrohen në spital, e megjithatë asnjëri nuk pranohet, edhe pse mund të vdesë. Absurdi?! Tirana nuk ka spital rajonal dhe ligji parashikon shtrimin e tyre vetëm në spitale rajonale. Nëse nuk dëshiron të vdesësh?! Shko në ministri dhe kërko leje të të shtrojnë në spitalin onkologjik. Nëse ke kohë! Dhe miq! “J.K, 24 vjeç, i diagnostikuar me osteosarkomë të femurit. Pas dy vitesh ka bërë metastazë të mushkërive. Pasi ka kryer ciklet e kimios, është dërguar në Shërbimin Onkologjik në Banesë për ndjekje të mëtejshme. Gjendja e tij është rënduar, kryesisht në mushkëri ka pësuar një rëndim të menjëhershëm, dhe i është drejtuar Sanatoriumit me rekomandimin e mjekut të familjes. Se ka qenë në shtëpi natën dhe është thirrur mjeku i familjes. Hemoglobina 8. Është pritur në urgjencë dhe është shërbyer. Por pacienti ka pasur nevojë për hospitalizim. Personeli ka refuzuar ..

Read More »

Enver Hoxhaj lidh Asociacionin me ulësen në OKB

Enver Hoxhaj lidh Asociacionin me ulësen në OKB

Krijimi i Asociacionit të Komunave me shumicë serbe duhet të bëhet paralelisht me anëtarësimin e Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, thotë zëvendëskryeministri i Kosovës Enver Hoxhaj. Sipas tij, Kosova nuk duhet të nxitohet ta formojë këtë mekanizëm dhe ai duhet të bëhet funksional vetëm atëherë kur vendi ta …

Read More »

Bushi i vjetër shtrohet në spital

Bushi i vjetër shtrohet në spital

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, George H.W.Bush, u shtrua në spital për shkak të një infeksioni. Mediat amerikane raportojnë se ai është nën kujdes intensiv. Një zëdhënës i familjes tha se Bush ka marrë një infeksion që po përhapet në gjak, porse ai “po u përgjigjet trajtimeve”. Bush ka qenë …

Read More »