Home / Tag Archives: shteteve

Tag Archives: shteteve

Vuçiq i alarmuar për taksën, mbledh ambasadorët e shteteve të huaja në Beograd

Serbia ka reaguar menjëherë pasi mori lajmin nga Qeveria e Kosovës së produkteve të tyre i është vënë taksë 100%.Pas vendimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës për ngritjen e taksës për produktet e Serbisë në 100 për qind, ka reaguar menjëherë presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq..Ai ka thirurr në një takim të jashtëzakonshëm këtë mbrëmje ambasadorët e Kinës, Rusisë , BE-së dhe vendeve të QUNITIT, raporton tanjug.Siç shkruan mediumi serb Vuçiq gjithashtu ka thirrur edhe një mbledhje të Këshillit për Siguri Kombëtare të Serbisë pas këtyre masave të Qeverisë së Republikës së Kosovës.Ky vendim i sotëm i Qeverisë së Republikës së Kosovës është marrë si kundërpërgjie për kampanjën agresive të Serbisë kundër Republikës së Kosovës.

Read More »

Taksa për produktet serbe, kryeministrja e Serbisë u dërgon letët të gjitha shteteve të botës

Shteti i Kosovës i ka vë taksë prej 10 % të gjitha provukteve qe hyjnë në vendin tonë nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina.Ndaj këtij vendimi ka reaguar kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq.Ajo u ka shkruar letër kryeministrave të të gjithë botës për t’i njoftuar për vendimin që ka marrë Qeveria e Kosovës për t’i sanksionuar produktet serbe.Bërnabiq ka kërkuar sot në mbledhjen e qeverisë që kjo letër t’i dërgohet sa më parë të gjithë kryeministrave të të gjitha vendeve të botës, për të vënë në dukje vendimet dhe sjelljet e Kosovës që sipas saj po kërcënojnë paqen dhe stabilitetin në rajon.Sipas njoftimit për media, qeveria serbe dëshiron të tërheqë vëmendjen dhe të lajmëroj vendet e tjera për shkeljet e Prishtinës ndaj të gjitha marrëveshjeve të arritura.“Me qëllim dhe drejtpërdrejt demolon atmosferën e dialogut”, është shprehur Bërnabiq duke iu referuar vendimeve të fundit të Kosovës për taksën e vendosur ndaj produkteve serbe.Kryeministri Haradinaj të martën pas mbledhje..

Read More »

Rritet numri i shteteve që nuk dojnë të miratojnë liberalizimin e vizave

Procesi i liberalizimit të vizave po pritet me shumë entuziasëm nga qytetarët e Kosovës, por kjo duket se do të zgjatë shumë.Numri i shteteve të Bashkimit Evropian të cilat po hezitojnë të miratojnë liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, në vazhdimësi po shënon rritje, thonë analistë të çështjeve integruese evropiane. Holanda, Gjermania, Franca, Belgjika, janë disa nga shtetet, që sipas analistëve, janë duke hezituar të japin miratim pozitiv për heqjen e vizave për Kosovën.Rritja e disponimit kundër heqjes së vizave te këto vende, kishte shtyrë kohët e fundit institucionet e Kosovës që të ndërmarrin aktivitete lobuese në përpjekje të sigurimit të mbështetjes për Kosovën.Taulant Kryeziu nga Instituti i Kosovës për Politika Evropiane (EPIK), thotë për Radion Evropa e Lirë se gatishmëria e shteteve të BE-së për të shtyrë përpara liberalizimin e vizave për Kosovën nuk po shkon duke u rritur, por duke u zbehur.“Në votimin e fundit për liberalizim të vizave për Kosovën është..

Read More »

Zbulohet lista e shteteve që janë pro dhe kundër pranimit të Kosovës në Interpol

“Srbija Danas” ka bërë një parashikim duke publikuar listën e shteteve që janë pro dhe kundër anëtarësimit të Kosovës në INTERPOL.Asambleja e përgjithshme e INTERPOLIT do të mbahet në nëntor të këtij viti në Emiratet e Bashkuara Arabe, për të cilën Kosova synon që të bëhet anëtare e barabartë e kësaj organizate të policisë.Në prag të fillimit të mbledhjes, portal serb “Srbija Danas” ka bërë një parashikim duke publikuar listën e shteteve që janë pro dhe kundër anëtarësimit të Kosovës në INTERPOL.Procedura është e qartë, për pranim të Kosovës në INTERPOL, sipas statutit të organizatës, kërkohen dy të tretat e shumicës prezente, pa i llogaritur shtetet që abstenojnë, transmeton lajmi.net.Kurse, nëse merret si shembull votimi për pranimin e Kosovës në UNESCO, aso kohe munguan tri vota për pranim të plotë ku nga 142 shtete anëtare, 92 votuan pro.“Srbija Danas” shkruan se ofensiva e fundit diplomatike ka kthyer situatën në favor të Serbisë.Po ashtu, portali serb parashikon që di..

Read More »

Kosovës i ndalohet të luaj kundër këtyre dy shteteve

Kombëtarja e Kosovës në Futboll u pranua para dy vitesh me të drejta të plota në UEFA dhe FIFA.Që nga ajo kohë, Kosova ka marrë pjesë në Kualifikueset për Kampionatin Botëror ‘Rusi 2018’, ndërsa tani po merr pjesë në Ligën e Kombëve.Tani Kosova dhe gjithë përfaqësueset tjera të Evropës më 2 dhjetor të këtij viti do të mësojnë kundërshtarët e kualifikimeve për Kampionatin Evropian të vitit 2020.Më 2 dhjetor, UEFA në Dublin të Irlandës do të bëjë tërheqjen e shortit për fazën e grupore kualifikuese për ‘EURO 2020’, që do të organizohet në dhjetë shtete.Kosova në fazën grupore shkaku i marrëdhënieve politike nuk mund të luajë kundër dy shteteve, Serbisë dhe Bosnje e Hercegovinës.Këtë UEFA fillimisht e ka bërë të ditur pas pranimit të Kosovës në këtë federatë në vitin 2016, por mediet e rajonit shkruajnë se shtëpia më e madhe e futbollit ka ripotencuar këtë fakt.Shkaku i marrëdhënieve politike, mes vete nuk mund të luajnë as Armenia me Azerbajxhanin, Gjibraltari me Spanjën, U..

Read More »

“Ballkanika Folk Festival” sjell traditën e 11 shteteve në Shqipëri

Egla Xhemali – E premtja është një ditë e rëndësishme për të gjithë publikun që e do artin. Gjithçka është gati. Sot starton festivali gjigant “Ballkanika Folk Festival”, që vjen për herë të parë në Shqipëri. Produksioni i Sokol Gugës në të cilin do marrin pjesë njëmbëdhjetë shtete që do jenë përballë me njëri-tjetrin vjen për herë të parë në disiplinën e valles tradicionale. Pjesëmarrësit kanë mbërritur dhe janë gati për t’u sfiduar nga shtetet e tjera për dy net.Energjia e festivalit ndihet kudo. Grupet dhuruan emocione që prekën qiejt me performancën në qendër të Tiranës, duke bërë kështu që të kthehen të gjithë ata që ishin duke kaluar rrugës, po dhe kushdo që pati interes për ta, u afrua për t’i ndjekur. Festivali që do të drejtohet nga Klaus Bardeli dhe Ida Nurçe është konceptuar që të jetë një garë ku do të votohet nga një juri profesioniste ballkanase, që do të thotë që secili shtet do të sjellë një përfaqësues të vetin në jurinë e festivalit, ku nuk ka të drejtë të votojë pë..

Read More »

Fakte për Estoninë, që e vendosin atë para shumë shteteve tjera

Fakte për Estoninë, që e vendosin atë para shumë shteteve tjera

Estonia është shtet në detin baltik me një popullsi prej 1.3 milion banorëve. Pavarësisht numrit të vogël të popullsisë, ky shtet shumë lehtë mund të quhet një nga shtetet më inovative në botë, transmeton Telegrafi. P.sh., për të votuar në zgjedhje në Estoni, ju nuk keni nevojë ta prishni rehatinë …

Read More »