Home / Tag Archives: takimin

Tag Archives: takimin

Deda flet për takimin me amerikanët, nxjerr këtë përfundim

Një grup deputetësh të Kosovës kanë pasur një takim me disa zyrtar të administratës së Trumpit. E për këtë takim ka folur edhe deputeti i Alternativës, Ilit Deda. Ai ka thënë se janë dakorduar që të mos flasin për detaje të këtij takimi, duke theksuar se situata është mjaft dramatike. “Më iu tregu të drejtën më vjen keq prej qytetarëve. Ne e kemi pas një kërkesë nga amerikanët, që të mos dalim me detajet nga takimi”, ka thënë ai. Deputeti Deda ka thënë se në këtë takim janë hequr shumë pikëpyetje të cilat kanë të bëjnë me korrigjimin e kufirit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ai ka akuzuar Thaçin se së bashku me ata që kanë lobuar për presidentin janë munduar që të bindin SHBA-në që të gjithë në Kosovë janë pro një ideje të tillë. Ai thotë se në këtë takim është sqaruar gjithçka dhe amerikanët tashmë e dinë se populli i Kosovës nuk është për një ide të tillë. “Ka qenë një takim shumë miqësor ku janë sqaruar shumë pikëpyetje që Kosova i ka pas sa i përket procesit të tanishëm. Situa..

Read More »

Haradinaj e lëshon në mënyrë demonstrative takimin me zyrtarët amerikanë

Ka përfunduar takimi mes krerëve të shtetit dhe zyrtarëve të lartë amerikan. Në këto momente ka përfunduar takimi i nisur orë më parë në mes të Presidentit Hashim Thaçi dhe Kryeministrit Ramush Haradinaj me dy zyrtarët e Këshilluit Kombëtar të Sigurisë Amerikane, John Erath dhe Brad Berkley. Kryeministri Haradinaj ka dalë në mënyrë demonstrative nga takimi, duke mos u deklaruar para mediave se çfarë në të vërtetë ngjau brenda, njofton Klan Kosova. Pas takimit, të dy zyrtarët e Administratës Trump kanë refuzuar që të deklarohen për media për atë se çfarë është biseduar brenda takimit. Temat kryesore për të cilat merret vesh se po qëndrojnë zyrtarët amerikanë janë marrëveshja përfundimtare me Serbinë dhe kërkesa për pezullimin e taksës 100 për qind ndaj produkteve nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina.

Read More »

Kryeministri Haradinaj tregon çka u bisedua në takimin me zyrtarët amerikan

Në orët e pasdites krerët shtetëror janë takuar me një delegacion të lartë amerikan. Kryeministri Ramush Haradinaj përmes një postimi në Facebook ka treguar se çka ka biseduar me delegacionin e lartë amerikan, të cilët i takoi bashkë me Presidentin Hashim Thaci, në zyrën e këtij të fundit. Haradinaj përmes këtij postimi ka lënë të kuptohet se nuk është lëkundur nga qëndrimi i tij për taksën ndaj produkteve serbe, dhe se këtij delegacioni ua ka thënë fjalët e njëjta që ua ka thënë zyrtarëve të tjerë ndërkombëtarë. Shkrimi i plotë i Haradinajt: Në takim me përfaqësuesit e lartë të Këshillit Kombëtar të Sigurisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, John Erath dhe Brad Berkley, së bashku me presidentin e vendit tonë, theksova se Republika e Kosovës është e angazhuar në mënyrë të pakthyeshme për të forcuar demokracinë dhe institucionet e saj. Kosova është e gatshme për marrëveshje ligjërisht obliguese që rezulton me njohje reciproke në kufijtë ekzistues dhe Kosovën e 17 Shkurtit 2008..

Read More »

Në takimin në Strasburg Haxhiu tregon nëse do të hiqet taksa ndaj Serbisë

Sot është mbajtur një takim në Strasburg. Aty u diskutua për bisedimet me Serbinë dhe taksën ndaj produkteve serbe. Takimi është zhvilluar ndërmjet deputetëve të Parlamentit Evropian dhe deputetëve të Kuvendi të Kosovës. Pas këtij takimi palët kanë dalë me një deklaratë të përbashkët ku thuhet se Serbia dhe Kosova duhet të angazhohen për vazhdimin e dialogut për normalizimin e raporteve. Të pranishme në këtë takim kanë qenë edhe deputetja e LDK’së, Vjosa Osmani, dhe ajo e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu, të cilat e kanë bërë të qartë që në dialogun e Brukselit me Serbinë, kufijtë e Republikës së Kosovës janë të pa prekshëm. “Sot në Strasbourg, së bashku me deputetë të Parlamentit Evropian, diskutuam pikëpamjet tona për relacionet në mes të Kosovës dhe BE-së, për dialogun Kosovë-Serbi dhe procesin e liberalizimit të vizave. Prezantuam qëndrimin se dialogu duhet të zhvillohet në formatin shtet me shtet, ku Kosova e Serbia trajtohen si dy shtete te barabarta dhe i cili rezulton ..

Read More »

Kryeparlamentari Veseli tregon çka u bisedua në takimin me liderët shtetëror

Pak çaste me parë ka përfunduar takimi mes krerëve të shtetit i cili është mbajtur në zyrën e kryeparlamentuarit Kadri Veselit. Në këtë takim Presidenti Thaci bashkë me koalicionin qeverisës dhe përfaqësuesin e PSD’së kanë biseduar për platformën e dialogut, që pritet të miratohet në Kuvend. Siç njofton e Komunikimit me media, në këtë takim është diskutuar për procesin e fazës finale të Dialogut, me theks të veçantë për Platformën e Dialogut, e cila pritet të miratohet së shpejti në Kuvendin e Kosovës. Në njoftim thuhet se “Pjesëmarrësit në takim u pajtuan që të gjithë përfaqësuesit e institucioneve të Kosovës nga pozita dhe opozita, duhet të bëhen bashkë në mbështetje të Platformës së Dialogut, ndërkaq u theksua se uniteti i skenës politike kosovare e forcon pozicionin ndërkombëtar të Kosovës në procesin e Dialogut”.

Read More »

“Nuk e dija kush ishte…”, Armina tregon për takimin e parë me Shkëlzenin

Ata janë një nga çiftet më të përfolura në mediat rozë. Blogerja Armina Mevlani dhe djali i ish-kryeministrit Berisha, Shkëlzen Berisha komentohen për çdo detaj nga jeta e tyre. Së fundmi, Armina ka dhënë një intervistë për revistën ‘Elite’ dhe ndër të tjera ka treguar variantin e vërtetë se si është njohur me Shkëlzenin. ‘Në fakt forma sesi jemi njohur ka qenë krejt rastësore. Jemi parë diku në një bar pa e njohur njëri -tjetrin për herë të parë dhe kemi pasur shumë tërheqje, madje sot e diskutojmë çfarë kemi ndierë në largësi atë ditë. Të dy jemi emocionuar dhe kemi pasur shumë interes për njëri-tjetrin. Unë pyeta një mikeshë kush mund të ishte, pasi as unë dhe as ajo nuk e dinim kush ishte. Më pas, pas disa kohësh, u gjendëm rastësisht me miq të përbashkët, në të njëjtën tavolinë dhe aty filloi gjithçka, aty bëra lidhjen e ditës së parë, kur u pamë nga larg. Nuk ishte lidhje e menjëhershme sigurisht, ndenjëm shumë kohë thjeshtë duke komunikuar si fillim…Më pas u takuam dhe filloi g..

Read More »

Veseli fton partitë e radhës në takimin për dialogun, LDK-ja refuzon ftesën

Kadri Veseli, ka ftuar partitë opozitare dhe krerët e institucioneve në takimin e radhës dakordues rreth dialogut mes Kosovës dhe Serbisë. Në takimin i cili është thirrur për të hënën janë ftuar Presidenti, Kryeministri, Ekipi Negociator si dhe përfaqësuesit e grupeve parlamentare nga partitë opozitare LDK dhe VV. Deputetja e LDK’së, Vjosa Osmani në një prononcim për Telegrafin ka thënë se këto takime janë vetëm farsë e asgjë tjetër. “Nuk shoh asnjë arsye për të marrë pjesë në një takim të tillë që është veç farsë e asgjë tjetër. z.Veseli përfaqëson partinë e dytë në Kuvend për nga numri i deputetëve, dhe nuk mund të pretendojë të marrë as rol unifikues e as udhëheqës”, ka deklaruar Osmani. Edhe Lëvizja Vetëvendosje përmes zëdhënëses së saj, Tinka Kurti kanë konfirmuar për Telegrafin se nuk do të marrin pjesë në takim, duke thënë se këto takime po mbahen për legjitimimin e Hashim Thaçit. Kujtojmë se LDK dhe VV nuk kanë dërguar asnjë përfaqësues të tyre që t’i bashkohen Ekipit Nego..

Read More »