.
Saturday , July 20 2019
Home / Tag Archives: thirrje

Tag Archives: thirrje

Thaçi bën thirrje të hiqet kufiri mes Kosovës dhe Shqipërisë

Kufiri që e ndan Kosovën nga Shqipëria nuk po i pëlqen presidenti Hashim Thaçit. Ai ka bërë thirrje që të heqet përgjithmonë kufiri që ndanë Kosovën dhe Shqipërinë. Presidenti ka thënë se pika kufitare në Morinë ndanë padrejtësisht Kosovën dhe Shqipërinë dhe së është vendosur jashtë vullnetit të popullit, përcjell …

Read More »

DASH i bën thirrje opozitës në Shqipëri të mos dorëzojë mandatet

Deputetët e opozitës në Shqipëri kanë dorëzuar mandatet e tyre. Departamenti amerikan i Shtetit i bën thirrje opozitës në Shqipëri të mos i dorëzojë në masë mandatet dhe të dënojë publikisht dhunën e ushtruar gjatë protestave. Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit i tha Zërit të Amerikës se Zv/Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën Matthew Palmer ka zhvilluar mbrëmë dy biseda të veçanta telefonike me kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe me kryetaren e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi. Sipas zëdhënësit të Departamentit të Shtetit, zoti Palmer u bëri thirrje të dy udhëheqësve të opozitës të qëndrojnë të angazhuar në mënyrë konstruktive në proceset demokratike, duke theksuar rolin jetik, që partitë e opozitës duhet të luajnë në një shoqëri demokratike. Diplomati i lartë amerikan, siç u shpreh zëdhënësi për Zërin e Amerikës, “i këshilloi” dy kryetarët e partive “kundër dorëheqjeve të koordinuara dhe në masë të deputetëve të opozitës nga parlamenti, pas..

Read More »

Lulzim Basha bën thirrje për djegien e mandateve

Lulzim Basha ka thënë se sot opozita bën realitet djegien e mandateve para një regjimi ushtarak. Pak minuta para nisjes së protestës së opozitës, lideri i demokratëve LulziMm Basha është shprehur se këtë të enjte do të bëhet realitet “djegia” e mandateve të opozitës si dhe do të protestohet në një parlament të rrethuar me gjemba. Basha e cilësoi rrethimin si atë që bën një regjim ushtarak dhe se nuk është e largët dita që qeveria e Ramës të bjerë për t’ju hapur rruga zgjedhjeve të lira e të ndershme përmes një qeverie tranzitore. Basha: Ne e dimë dhe ju e dini që policia e shtetit përbëhet nga burra e gra të keqpaguar… është dita e parë kur mandatet i kthehen popullit, ato mandate të panjollosura nga krimi i organizuar. Ne sot do të dorëzojmë mandatet dhe po sot do të protestojmë në parlament, një parlament i mbuluar me tela me gjemba si një rregjim ushtarak. Mandatet do të digjen sot, Parlamenti ka mbyllur dyert dhe qeveria për sot është larguar, ne përmes bashkimit qytetar do të..

Read More »

Gripi sezonal, mjekët kanë këtë thirrje për qytetarët

Gripi sezonal ishte shumë i shfaqur kohëve të fundit në vendin tonë. Nysret Hajrullahu, drejtor në spitalin e Gjilanit, ka apeluar që të gjithë ata që kanë simptoma të gripit sezonal të kërkojnë ndihmën mjekësore. Ndërsa Hamdi Ramadani nga Klinika Infektive ka bërë thirrje për vaksinim kundër gripit sezonal. “Të dy rastet që kanë përfunduar me fatalitet kanë qenë të infektuar me virusin sezonal. Ne kemi marrë masa prej lajmërimit të rastit të parë, ku janë zvogëluar vizitat në spital, janë propozuar maskat në spital, mbajtja e higjienës, por situata është nën kontroll. Të gjithë ata që kanë simptoma të gripit të kërkojnë ndihën mjekësore”, ka thënë drejtori në spitalin e Gjilanit për RTK-në. Kurse Ramadani nga Klinika Infektive ka thënë se jo vetëm Gjilani, por të gjitha komunat janë të prekura nga gripi sezonal, mirëpo sipas tij, gjendja nuk është alarmante. “Klinika Infektive ka regjistruar një numër rastesh të prekur nga virusi sezonal, rreth 500. Pesë raste kanë përfunduar me v..

Read More »

Walker i bën thirrje Kosovës që t’i dalë zot vetes

Kosva ende po punon shumë që të zhvillohet dhe të duket si shtet normal. Ish-ambasadori i OSBE-së në Kosovë dhe miku i shqiptarëve, William Walker ka thënë se Kosova duhet t’i dalë zot vetes. “Kosova duhet të bëj sa më shumë që t’i dalë zot vetës dhe të tregojë se bashkësia ndërkombëtare nuk mund ta tërheqë zvarrë – kjo do të jetë më mirë”, ka thënë Walker në një intervistë ekskluzive në Info Magazine”. “Bashkësia ndërkombëtare shpesh disa veprime i bën për nevoja të veta, jo për nevoja të Kosovës”. “Bota e jashtme Kosovën dhe Serbinë i sheh në mënyrë shumë të ndryshme. Baraspeshë nuk ka. Madje ata i frikësohen idesë së Shqipërisë së Madhe, thuajse kjo do të ndodh menjëherë si të njihet Kosova nga Serbia”.

Read More »