Home / Tag Archives: vertete

Tag Archives: vertete

Sa minuta duhet të qëndroni në pozitën ‘plank’

Ushtrimi ‘plank’ me të vërtetë se funksionon. Në fakt, një studim i fundit, i kryer nga shkencëtarë prestigjiozë, ka zbuluar se ushtrimi ‘plank’ i ushtron muskujt e barkut në mënyrë më efektive sesa barkoret tradicionale dhe, ende më mirë, nuk jua dëmton shpinën. Sidoqoftë, dilema kryesore rreth këtij ushtrimi është se sa gjatë duhet të qëndroni në pozitën ‘plank’ gjatë …

Read More »

“Zemrës së Thyer” është i vërtetë

“Zemrës së Thyer” është i vërtetë

Ndoshta ky është lajmi më i keq që e keni marrë së fundmi: duket se vërtet mund të vdisni nga zemra e thyer (pra nga ndarja me partnerin/ën). Nëse veçse keni kaluar përgjatë një faze të dhimbshme të ndarjes, me siguri e mbani mend dhimbjen dhe mërzinë që ju kanë shoqëruar. Ndoshta edhe ju kanë bërë të ndiheni sikurse zemra …

Read More »

Pse dha dorëheqje Haradinaj

Pse dha dorëheqje Haradinaj

Zeka ka komentuar dorëheqjen e Ramush Haradinaj. Kryetari i Partisë Euroatlantike të Kosovës, Milaim Zeka, ka vlerësuar se arsyeja e vërtetë e dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit të Kosovës nuk ka qenë ftesa për të nga Gjykata Speciale. Sipas Zekës, Haradinaj ka vendosur të lërë postin e tij, pas fjalëve që partneri i koalicionit, Kadri Veseli, i …

Read More »

Peshkaqeni gjigant befason njerëzit në det (Video)

Peshkaqeni gjigant befason njerëzit në det (Video)

Sheen dhe Serena Colbert, vëlla dhe motër, ishin duke u argëtuar në një varkë afër Cape Cod, Massachusetts, kur një peshkaqen gjigant i bardhë mbi pesë metra kaloi pranë tyre. Edhe pse të rriturit kanë parë shumë peshkaqenë atje, askush nuk ka parë ndonjëherë një ekzemplar të tillë nga afër. “Ai përfundimisht nuk kishte frikë nga ne. Dukej pothuajse sa …

Read More »

Një qytet i lashtë shfaqet në horizont mbi liqenin kinez (Video)

Një qytet i lashtë shfaqet në horizont mbi liqenin kinez (Video)

Pamje interesante janë shfaqur në liqenin Hongze në Kinë, të cilat kanë hutuar një fotograf dhe të gjithë ata që kanë parë videon pyetën nëse bëhej fjalë për një mrekulli apo fatamorganë? Ndërsa ishte mbi pjesën lindore të liqenit, fotografi Chen Kai vuri re që ndërtesat e lashta kineze u shfaqën në horizont, raporton People’s Daily. Papritur u shfaqën skicat …

Read More »

Kjo është shenja më romantike e zodiakut

Kjo është shenja më romantike e zodiakut

Kur romanca dhe horoskopi gjenden në të njëjtën fjali, pason lemza e atyre që janë të lindur në shenjat e Peshkut dhe Gaforres Mirëpo, çfarë do të ndodhë nëse jeni të lindur në të dyja këto shenja, dhe, pos asaj që janë më të ndjeshmit, nuk janë më romantikët? Kjo edhe nuk ka aq kuptim, mirëpo, fatkeqësisht është e vërtetë, …

Read More »

Ndihma e parë pas rruajtjes së ngathët

Ndihma e parë pas rruajtjes së ngathët

Me rastin e rruajtjes secili prej nesh ndonjëherë pritet, ndërkaq gjakrrjedhja mund të jetë goxha e pandalshme dhe ju pengon në aktivitetet e tjera Këtë problem shumë lehtë mund ta zgjidhni me balsam buzësh, transmeton KosovaToday. Tingëllon si budallallëk, por ka efekt. Në të vërtetë tekstura e yndyrës së rrushit apo balsamit për buzë ndihmon shërimin e shpejtë të plagës, …

Read More »

Pse zëri jonë tingëllon ndryshe kur e dëgjojmë në video? Arsyeja e vërtetë do t’ju befasojë

Pse zëri jonë tingëllon ndryshe kur e dëgjojmë në video? Arsyeja e vërtetë do t’ju befasojë

Gjatë kohës kur flasim e dëgjojmë zërin tonë në mënyrë tjetër nga ajo si e dëgjojmë kur e incizojmë në një video. Kjo është një nga momentet më të çuditshme të cilën e kemi përjetuar shumica nga ne. Siç duket, arsyeja prapa këtij fenomeni është shumë e thjeshtë. Kur e dëgjojmë zërin tonë në një incizim, valët e zërit që …

Read More »