Të gjitha shpresat te vaksina e COVID, por shkencëtarët paralajmërojnë: As ajo nuk do mundet…

NATO rikthen paqen mes Turqisë dhe Greqisë: Për të ulur rrezikun e incidenteve në Mesdheun Lindor krijuam…Edhe një vaksinë efektive e koronavirusit nuk do ta kthejë jetën në normalitet në pranverë, ka paralajmëruar një grup shkencëtarësh.

Një vaksinë shpesh shihet si “graili i shenjtë” që do t’i japë fund pandemisë.

Por një raport, nga studiuesit të bashkuar nga Shoqëria Mbretërore, thanë që duhet të ishim “realist” për atë që një vaksinë mund të arrijë dhe kur.

Ata thanë se kufizimet mund të kenë nevojë të “relaksohen gradualisht” pasi mund të duhet deri në një vit për të lëshuar vaksinën.

Më shumë se 200 vaksina për t’u mbrojtur nga virusi janë duke u zhvilluar nga shkencëtarët në të gjithë botën në një proces që po zhvillohet me shpejtësi të paparë.

“Një vaksinë ofron një shpresë të madhe për t’i dhënë fund pandemisë, por ne e dimë që historia e zhvillimit të vaksinës është e mbushur me shumë dështime,” tha Dr Fiona Culley, nga Instituti Kombëtar i Zemrës dhe Mushkërive në Imperial College London.

Ekziston një optimizëm, përfshirë këshilltarët shkencorë të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar, që disa njerëz mund të zhvillojnë një vaksinë këtë vit dhe vaksinimi masiv mund të fillojë në fillim të vitit të ardhshëm.

Sidoqoftë, raporti i Shoqërisë Mbretërore paralajmëron se do të jetë një proces i gjatë.

“Edhe kur vaksina të jetë në dispozicion nuk do të thotë që brenda një muaji të gjithë do të vaksinohen, ne po flasim për gjashtë muaj, nëntë muaj … në vit,” tha Profesor Nilay Shah, kreu i inxhinierisë kimike në Imperial Kolegji i Londrës.

“Nuk ka asnjë çështje që jeta papritmas të kthehet në normalitet në mars.”, shtoi ai.

The post Të gjitha shpresat te vaksina e COVID, por shkencëtarët paralajmërojnë: As ajo nuk do mundet… appeared first on Hapur.

VINI RE ! - Lajmi qe eshte portuar eshte mare nga portalet tjere. Nese preke privatesine ky lajme ju lutem na informoni ne facebook ne e fshijme lajmin menjehere. Nuk mbajme persiper per lajmet e postuara. KosovaToday nuk eshte Agjensi per Lajme vetem riboton lajmet nga portalet tjere. Me respekt KosovaToday.
Reklamat e meposhtme jane te kompanise MGID nese blini dicka nuk garanton KosovaToday - Jan Reklama te Kompanise MGID.

Lajme te ngjajshme !

Lajme te ngjajshme !