Home / TECH / Bateritë që mund të furnizojnë një qytet me energji

Bateritë që mund të furnizojnë një qytet me energji

Tesla ka zhvilluar projektin e fundit të baterive në shkallë të gjerë lidhet me stabilizimin e sistemit elektro-energjitik.

Sistemi nga Tesla është vënë në funksion në qytetin belg Terhils dhe përbëhet nga bateri Powerpak me fuqi prej 18.2 megavat.

Qëllimi kryesor i këtyre baterive është të ruajnë energjinë elektrike kur prodhimi është i madh.

Sistemi i baterive duhet të reagojë ndaj ndryshimit të frekuencave të energjisë elektrike në një afat 100 herë më shpejt se sistemi klasik që prodhon energji nga karburantet e fosileve.

The post Bateritë që mund të furnizojnë një qytet me energji appeared first on Gazeta Shqiptare Online.

Shperndaje nese ke nje mik te mire...
Nga KosovaToday.com May 18, 2018 11:35 am ne link https://kosovatoday.com/?p=181138
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email info@ kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Bateritë që mund të furnizojnë një qytet me energji Bateritë që mund të furnizojnë një qytet me energjiRating: 4.8

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other