‘Theu rregullat e vendosura nga vet ai’ – Republika Çeke vendos Ministrin e tretë të Shëndetësisë brenda 6 javëve

Greqi/ Tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.6, raportohet për dëme të shumtaRepublika Çeke ka zgjedhur ministrin e saj të tretë të shëndetësisë në vetëm gjashtë javë ndërsa vendi përballet me një përhapje të koronavirusit.

Jan Blatný zëvendëson Roman Prymula, i cili u fotografua duke lënë një restorant që duhej të ishte mbyllur nën kufizimet e tij COVID-19. Prymula mohoi çdo keqbërje, duke thënë se ai shkoi në restorant në një hapësirë ​​private për një takim, por i ofroi dorëheqjen e tij Kryeministrit Çek Andrej Babiç.

Ministri i ri i shëndetësisë ishte më parë nëndrejtori i Spitalit Universitar në Brno, qyteti i dytë më i madh Çek por nuk ka përvojë politike. Emërimi i Blatný u njoftua në Twitter nga Jiri Ovcacek, zëdhënësi i Presidentit Çek Milos Zeman.

Republika Çeke është një nga vendet më të prekura të BE për numrin e vdekjeve dhe infeksioneve të reja për 100,000 banorë. Një total prej 297,013 rastesh të konfirmuara janë regjistruar në vend, duke përfshirë më shumë se gjysmën e kësaj figure në dy javët e fundit.

Prymula u emërua në shtator për të udhëhequr përgjigjen e vendit ndaj krizës shëndetësore, ashtu si numri i infeksioneve filloi të rritej.

Në një njoftim për shtyp, Kryeministri Çek falënderoi ish shefin e tij të shëndetësisë dhe tha se detyra kryesore e Blatný është “të stabilizojë situatën aktuale epidemiologjike dhe të sigurojë kapacitetin e spitaleve”.

“Detyra kryesore është të mbrojë njerëzit mbi 65 vjeç dhe të sëmurët në shtëpitë e të moshuarve, kujdesin social, etj,” tha Babiq, i cili gjithashtu deklaroi se qeveria kishte urdhëruar dy milion analiza të antigjenit.

Për më tepër, parlamenti çek ka miratuar një plan qeveritar për të lejuar deri në 300 personel mjekësor ushtarak nga vendet e NATO-s dhe BE-së për të ndihmuar me koronavirusin. Grupi i parë me 28 personel mjekësor pritet nga Garda Kombëtare e SHBA.

Blatný gjithashtu ka theksuar nevojën për të ndryshuar perceptimin e pandemisë në shoqërinë Çeke. “Le ta kthejmë ndjenjën e frikës në respekt së bashku,” tha ai në një njoftim për shtyp. “Frika na paralizon, dhe ç’është edhe më e keq, ajo ndan … nëse e ndryshojmë atë në respekt, ne mund të fitojmë forcë.”

Blatný gjithashtu u zotua se çdo vendim i marrë nga ministria e shëndetësisë do të bazohet në të dhëna koherente dhe mendim ekspertësh.

Ministri i ri i shëndetësisë gjithashtu përballet me sfida në përmirësimin e industrisë së arsimit mjekësor të Republikës Çeke, për të mbajtur mjekët e rinj nga lëvizja jashtë vendit.

SCAN

The post ‘Theu rregullat e vendosura nga vet ai’ – Republika Çeke vendos Ministrin e tretë të Shëndetësisë brenda 6 javëve appeared first on Hapur.

VINI RE ! - Lajmi qe eshte portuar eshte mare nga portalet tjere. Nese preke privatesine ky lajme ju lutem na informoni ne facebook ne e fshijme lajmin menjehere. Nuk mbajme persiper per lajmet e postuara. KosovaToday nuk eshte Agjensi per Lajme vetem riboton lajmet nga portalet tjere. Me respekt KosovaToday.
Reklamat e meposhtme jane te kompanise MGID nese blini dicka nuk garanton KosovaToday - Jan Reklama te Kompanise MGID.

Lajme te ngjajshme !

Lajme te ngjajshme !