Home / MEDICINE / T’i humbeni 12 kg në 1 muaj, provoni këtë dietë që nuk do ju zhgënjejë

T’i humbeni 12 kg në 1 muaj, provoni këtë dietë që nuk do ju zhgënjejë

T’i humbeni 12 kg në 1 muaj, provoni këtë dietë që nuk do ju zhgënjejë

Janë të shpeshta rastet kur njerëzit përdorin dieta të ndryshme për tu dobësuar.

Ajo quhet Ruse dhe ndihmon të humbi peshë ne 1 muaj, rreth 12 kilogramë.

Parimet kryesore të dietës ruse janë:

Jini të vetëdijshme për kaloritë, por mos u bëni të varur dhe mos i numëroni vazhdimisht.

Sigurohuni që çdo gjë që hani i ofron trupit tuaj përfitime të shëndetshme.

Mos konsumoni alkool dhe pije të gazuara derisa të keni arritur peshën e synuar.

Kuptoni dallimin mes ‘nevojës’ dhe ‘lakmisë’

Hani më shumë perime, fruta, pulë dhe peshk

Pini shumë ujë

Mësimi më i rëndësishëm: Nëse hani më pak dhe lëvizni më shumë, do të humbni peshë. Dëgjoni trupin tuaj!

Plani i dietës për 7 ditë

E hënë

Mëngjesi: 1 portokall, 1 banane dhe 1 filxhan lëng portokalli

Snack: 1 filxhan lëng portokalli

Dreka: 100 gram peshk i zier, 100 gram sallatë me perime të freskëta

Darka: Njësoj si dreka

Para se të shkoni në shtrat: 1 filxhan lëng portokalli dhe një tost

E martë

Mëngjesi: 1 vezë, 1 filxhan me lëng molle

Snack: 1 tost të vogël, 1 filxhan lëng molle

Dreka: 100 gram mish i gatuar, 2 patate të ziera, 4 gjethe marule

Darka: 200 gram peshk i zier, 1 vezë të ziera, marule, bizele (të freskëta ose të konservuara)

Para se të shkoni në shtrat: 1 filxhan lëng molle, 1 tost

E mërkurë

Mëngjesi: 1 gotë qumësht, 1 tost të vogël

Snack: 100 gram djathë tw bardhë

Dreka: 100 gram oriz, 150 gram sallatw me lakër të bardhë,së bashku me një lugw gjelle lëng limoni dhe pak majdanoz të grirë imët.

Darka: 100 gram mish, 1 mollë, 4 gjethe marule

Para se të shkoni në shtrat: 1 filxhan lëng molle, 1 tost i vogël

E enjte

Mëngjesi: 1 filxhan lëng ananasi, 60 gram ananas

Snack: 1 filxhan lëng ananasi, 1 tost të vogël

Dreka: 100 gram mish të zier, një copë djath dhe 1 portokall

Darka: 2 patate të ziera, 150 gram sallatë me karota të grira imët.

Para se të shkoni në shtrat: 1 filxhan lëng ananasi, 1 tost të vogël.

E premte

Snack: 1 mollë, 1 portokall, një tost i vogël

Dreka: 150 gram peshk i zier, 2 karrota të vogla të ziera

Darka: 1 tas me supë perimesh, një copë bukë

Para se të shkoni në shtrat: 1 filxhan lëng portokalli, 1 tost të vogël.

E shtunë

Mëngjesi: 1 filxhan lëng molle, 1 fetë tost

Snack: 150 gram sallatë me panxhar dhe pak vaj ulliri

Dreka: 1 tas me supë perimesh, 1 copë të vogël buke

Darka: 100 gram kërpudha të skuqura, 100 gram sallatë me perime të freskëta

Para se të shkoni në shtrat: 1 filxhan lëng molle, 2 biskota.

E dielë

Mëngjesi: 1 banane

Snack: 1 filxhan lëng karrote, 1 fest tost

Dreka: 100 gram mish të zier, 100 gram sallatë me lakër të freskët dhe lëngu i një limoni

Darka: 1 tas me supë perimesh, 4 gjethe marule

Para se të shkoni në shtrat: 1 filxhan lëng molle, 2 fiq të thatë.

Ju mund të përsërisni këtë plan brazilian sipas nevojës, 2-4 javë, por jo më shumë se kaq. Dieta braziliane është e pasur me fruta dhe perime në mënyrë që trupi të marrë mjaftueshëm vitamina dhe minerale.

Rekomandohet: aktivitet i moderuar fizik si ecja, çiklizmi ose noti, të paktën 30 minuta.

FanPage KosovaToday Bashkohu me ne beje like fanpage
Te KOSOVATODAY - beje like
Nga KosovaToday.com August 14, 2019 2:28 pm ne link https://kosovatoday.com/?p=459932
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email [email protected] kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . T’i humbeni 12 kg në 1 muaj, provoni këtë dietë që nuk do ju zhgënjejë T’i humbeni 12 kg në 1 muaj, provoni këtë dietë që nuk do ju zhgënjejëRating: 4.8