Tragjedi në Mesdhe/ 15 emigrantë afrikanë mbyten në det, në përpjekje për të shkuar në Europë


Të paktën 15 afrikanë u mbytën kur anija e tyre u përmbys të dielën në afërsi të Libisë, tha një zëdhënëse e OKB-së, a

Kjo ishte anija e dytë, që përfshinte migrantë që kërkonin një jetë më të mirë në Evropë, brenda pak më shumë se një javë. Safa Msehli, një zëdhënës i Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin, tha se të vdekurit ishin në një varkë me të paktën 110 migrantë, të cilët u nisën nga qyteti bregdetar libian i Zaviya të premten.

Anija filloi të fundosej të dielën herët dhe roja bregdetare libiane arriti të shpëtonte të paktën 95 migrantë, duke përfshirë gjashtë gra dhe dy fëmijë. Msehli tha se shumë prej të mbijetuarve vuanin nga djegiet nga karburanti i motorit dhe hipotermia, e disa u dërguan në spital. Shumë e cilësuan ngjarjen një tragjedi.

Mbytja e anijes së së dielës ishte e fundit përgjatë rrugës së migrimit të Mesdheut Qendror. Të paktën 41 migrantë u raportuan të vdekur javën e kaluar, pjesë e një grupi prej rreth 120 migrantësh në një gomone që u largua nga vendi i Afrikës së Veriut më 18 shkurt, shkruan AP.

Grupi humanitar Sea-Uatch tha se anija e saj e shpëtimit Sea-Uatch 3 në Mesdheun qendror kishte 363 emigrantë të shpëtuar në bord, nga pesë operacione të ndryshme që filluan të premten. Të dielën, ajo kreu tre operacione të ndara, duke përfshirë shpëtimin e 44 migrantëve, anija prej druri e të cilëve ishte gati të përmbysej. Përmbysja ishte parë nga avionët e operuar nga grupi humanitar Moonbird, shkroi në Tuitter Sea-Uatch.

Libia është bërë pika kryesore e tranzitit për migrantët afrikanë dhe arabë, që shpresojnë të arrijnë në Evropë, pasi vendi i Afrikës së Veriut u zhyt në një luftë civile të përgjakshme pas një kryengritje të mbështetur nga NATO që rrëzoi dhe vrau sundimtarin e vjetër Moammar Gadhafi në 2011.

Kontrabandistët shpesh paketojnë familje të dëshpëruara në anije gome të pa pajisura që ngecin përgjatë rrugës së rrezikshme të Mesdheut Qendror. Gjatë disa viteve të fundit, qindra mijëra migrantë kanë arritur në Evropë ose vetë ose pasi janë shpëtuar në det.

The post Tragjedi në Mesdhe/ 15 emigrantë afrikanë mbyten në det, në përpjekje për të shkuar në Europë appeared first on Hapur.


Mundesia me shume...
Pamje me shume...