Tre skenarë nga CNN për frontin e Ukrainës

Inteligjenca perëndimore dhe zyrtarët ushtarakë besojnë se lufta në Ukrainë ka hyrë në një fazë vendimtare që mund të përcaktojë rezultatin afatgjatë të konfliktit.

Ushtria ukrainase po përdor aktualisht rezervat e fundit të municioneve të epokës sovjetike, pasi bind vendet perëndimore t’i dërgojnë armë shtesë.

Rusia, nga ana tjetër, po fiton një avantazh të rëndësishëm artilerie rreth dy qyteteve me rëndësi strategjike në Ukrainën lindore, Kramatorsk dhe Slavyansk.

“Unë mendoj se së shpejti do të ketë një pikë ku secila palë do të jetë e suksesshme. Ose rusët do të arrijnë në Slavyansk dhe Kramatorsk, ose ukrainasit do t’i ndalojnë këtu,” tha një zyrtar i lartë i NATO-s në kushte anonimiteti për CNN.

Perëndimi duhet të vendosë nëse do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën me koston e rënies së ekonomive kombëtare dhe reduktimit të rezervave të veta të armëve.

Të martën, Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin drejtoi një grup pune prej gati 50 vendesh për krizën. Gjatë atij takimi, ishte e nevojshme të vendosej për qëndrueshmërinë e ofrimit të mbështetjes për Ukrainën me koston e rënies së ekonomive dhe zvogëlimin e stokut të armëve të vendeve perëndimore. I njohur me burimet e inteligjencës perëndimore, CNN raportoi se Shtetet e Bashkuara pritet të njoftojnë dërgimin e paketave të armëve dhe pajisjeve në Ukrainë.

Zyrtarët perëndimorë besojnë se tre skenarë janë të mundshëm në Ukrainë. Skenari i parë është se Rusia do të vazhdojë të fitojë territor në dy provinca kryesore lindore.

Në skenarin e dytë, linjat e betejës mund të kthehen në një ngërç që do të zgjasë me muaj ose vite që mund të shkaktonte viktima të mëdha nga të dyja palët. Kësisoj, kjo do të shkaktojë rritje afatgjatë të çmimeve të energjisë dhe inflacion të lartë.

Në skenarin e tretë, për të cilin zyrtarët besojnë se është më pak i mundshëm, Rusia mund të ripërcaktojë qëllimet e saj të luftës, të shpallë fitoren dhe të përpiqet të ndërtojë një fund të luftimeve.

Zyrtarët kanë frikë se presidenti rus Vladimir Putin do të përdorë territorin e Ukrainës lindore për të depërtuar më tej në vend. Frika u shpreh edhe nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky pasi u përpoq të bindte Perëndimin të dërgonte më shumë armë të martën. “Jam i sigurt se nëse Ukraina nuk është mjaft e fortë, Rusia do të shkojë më tej. Ne u kemi treguar atyre forcën tonë dhe është e rëndësishme që partnerët tanë perëndimorë ta tregojnë këtë forcë me ne”.

Megjithëse zyrtarët amerikanë thonë se armët perëndimore po mbërrijnë rregullisht në vijën e parë të betejës, ka raporte lokale në rritje për mungesa. Burimet i thanë CNN se një pjesë e problemit është kalimi i luftëtarëve nga sistemet ekzistuese të municionit sovjetik në sistemet perëndimore të harmonizuara me NATO-n. Sipas një burimi tjetër, Ukraina nuk përdor sisteme të panjohura perëndimore. Për shembull, trupat ukrainase preferojnë të përdorin drone komerciale të pajisur me eksploziv, sepse ato janë më të lehta për t’u përdorur. Përdorimi i një sistemi raketash me lëvizshmëri të lartë, të cilin administrata Biden njoftoi se do ta dërgonte në Ukrainë, kërkon trajnimin e ushtarëve për të paktën tre javë. Në të njëjtën kohë, Shtetet e Bashkuara u bënë thirrje vendeve me rezerva të vjetra të armëve sovjetike që t’i dërgojnë ato në Ukrainë, në mënyrë që ushtarët të jenë gati menjëherë.

Zyrtarët amerikanë kanë pranuar se SHBA-të nuk kanë një pasqyrë të qartë se si përdoren armët perëndimore pasi kalojnë kufirin ukrainas. Kjo është arsyeja pse vendimet politike se si dhe me çfarë të furnizohet Ukraina janë të vështira. Kjo është pjesërisht sepse Ukraina nuk po i tregon gjithçka Perëndimit, thonë zyrtarët. Dhe për shkak se luftimet po zhvillohen në një zonë kaq të vogël pranë kufirit rus, shërbimet e inteligjencës perëndimore nuk kanë të njëjtën dukshmëri si gjetkë.

Zyrtarët amerikanë thonë se Rusia është aktualisht në një pozitë më të mirë në lindje. Por ndërsa lufta shteron burimet, të dyja palët përballen me mungesë të fuqisë njerëzore. Rusia po dërgon vullnetarë të trajnuar për të luftuar dhe pyetja është se sa të gatshëm janë ata për të luftuar, tha një zyrtar i NATO-s.

Rusia ka humbur deri në një të tretën e forcave të saj tokësore, por do të luftojë për çdo përfitim serioz pa mobilizim të plotë, që është një lëvizje e rrezikshme politike, thonë zyrtarët e inteligjencës.

Luftimet tani janë përqendruar në dy qytete simotra në anët e kundërta të lumenjve Severodonetsk dhe Lisichansk. Luftëtarët ukrainas janë pothuajse plotësisht të rrethuar pranë Donetskut të Veriut. Besohet se ukrainasit do të jenë në gjendje të mbrohen në Lisichansk. “Në shumë mënyra, fati i Donbasit tonë po vendoset, rreth këtyre dy qyteteve,” tha Zelensky.

Zyrtarët e NATO-s thanë se nuk kishte asnjë tregues se Putini kishte zvogëluar aspiratat dhe synimet e tij në Ukrainë. “Putini ende beson se në fund ai do të jetë i suksesshëm dhe se ai ose do të kontrollojë fizikisht ose do të fitojë një formë kontrolli politik mbi Ukrainën në një pjesë të konsiderueshme”, tha njëri prej tyre për CNN. /tesheshi