U KRY! Për këtë fanellë do të luajë Torreira

Për t’u këndellur Man Utd, duhet ta bëjë këtë hap

Mesfushori i Arsenalit, Lucas Torreira thuhet se është gati t’i bashkohet Fiorentinës në një marrëveshje të përhershme për një tarifë prej 15 milionë euro (12.8 milionë £) këtë verë.

Ndërkombëtari i Uruguait u nënshkrua për Gunners nga Unai Emery në 2018 dhe shpejt u bë një i preferuar i tifozëve me paraqitjet e tij këmbëngulëse në mes të fushës, përcjell ORAinfo.

Torreira e bëri veten të dashur për tifozët duke shënuar golin e tij të parë për klubin në një fitore 4-2 në derbin e Londrës së Veriut ndaj Tottenham Hotspur përpara një përpjekjeje akrobatike kundër Huddersfield Town.

Megjithatë, Torreira pati vështirësi kur u vendos më lart në fushë nga Emery, dhe ish-lojtari i Sampdorias ra shpejt në favorin e Mikel Arteta pas mbërritjes së spanjollit.

Për t’u këndellur Man Utd, duhet ta bëjë këtë hap

26-vjeçari duroi një periudhë të vështirë dhe joproduktive si huazim në Atletico Madrid sezonin e kaluar, por ai përsëri doli 19 herë në La Liga, pasi skuadra e Diego Simeone fitoi titullin.

Torreira më pas u godit nga tragjedia jashtë fushës pasi nëna e tij vdiq pas komplikimeve të COVID-19 dhe ai pritej gjerësisht të përfundonte një kthim në Amerikën e Jugut me Boca Juniors.

Megjithatë, uruguaiani u bashkua me Fiorentinën në një huazim një sezon dhe ka rindezur karrierën e tij me pesë gola dhe një asistim në 29 ndeshje të Serisë A për Violën këtë sezon.

Sipas Calcio Mercato, Fiorentina tani është e vendosur të përfundojë nënshkrimin e përhershëm të Torreira dhe Arsenali do të marrë afërsisht 13 milionë funte për mesfushorin./ORAinfo/