Vdes 3 ditë pasi u martua luftëtari në fabrikën e çelikut Azovstal

Një luftëtar ukrainas i cili ishte bllokuar brenda fabrikës së çelikut Azovstal në qytetin e Mariupolit, ka ndërruar jetë 3 ditë pasi është martuar.

Çifti shkëmbeu unaza me fletë metalike para disa ditësh, ku Valeria dhe i ndjeri Andrii Karpylenko u martuan brenda fabrikës së çelikut më 5 Maj.

Për fat të keq, luftëtari ndërroi jetë tre ditë më pas. Bashkëshortja e të ndjerit është zotuar se do të “jetojë për të”.

Këtë lajm e ka bërë të ditur Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës, ku ka publikuar fotot e momentit të shkëmbimit të unazave simbolike të çiftit.

#Mariupol defender Valeriia Karpylenko and #Ukrainian border guard Andrii got married on May 5 in #Azovstal with foil rings

3 days after Andrii was killed. She promised him to get out of the siege and live for him#SaveMariupol#ArmUkraineNow pic.twitter.com/s51WV7Ox51

— MFA of Ukraine (@MFA_Ukraine) May 12, 2022

Çifti shërbeu si roje kufitare ukrainase./tvklan.al