Home / VIDEO / Kur Është Koha e Duhur Për Të Përdorur Vajin e Peshkut Për Shëndetin

Kur Është Koha e Duhur Për Të Përdorur Vajin e Peshkut Për Shëndetin

Kur Është Koha e Duhur Për Të Përdorur Vajin e Peshkut Për Shëndetin

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Marrja e suplementëve të acideve yndyrore omega-3 është e dobishme për shëndetin e organizmit.

Megjithatë, përfitimi i të gjitha vlerave është në varësi edhe të kohës se kur këto suplementë duhen marrë.

Me kohën nuk nënkuptojmë një orë të caktuar të ditës por më saktë rëndësinë e vakteve ushqimore në përthithjen më të mirë të këtyre acideve.

Ekspertët shpjegojnë se yndyrnat e marra gjatë një vakti ndihmojnë në përthithjen sa më të mirë të suplementëve nga sistemi.

Një studim të cilit i referohet AgroWeb.org tregoi se përthithja e acideve yndyrore nga vaji i peshkut është tre herë më e lartë kur këto suplementë merren gjatë një vakti të mirë.

Megjithatë gjatë marrjes së suplementëve duhet të keni parasysh rekomandimet e mëposhtme:

Përfitimet e Marrjes Së Omega-3 Në Mëngjes
Mëngjesi është periudha më e mirë për organizmin e disa individëve.

Sipas informacioneve të AgroWeb.org, nëse ju keni një rutinë të caktuar në mëngjes, atëherë në të mund të përfshini edhe marrjen e suplementëve të omega-3.

Nëse në fillim të ditës, ju hani ushqim të pasur me vezë, avokado dhe lëngje perimesh dhe frutash, atëherë në mëngjes organizmi do të përthithë më mirë acidet yndyrore.

Nëse ju në mëngjes hani vetëm fruta, atëherë acidet yndyrore është më mirë të mos i merrni në mëngjes.

Përfitimet E Marrjes Së Suplementëve Në Drekë
Nëse vakti i drekës përbëhet nga mishi, peshku apo arrorët, atëherë kjo është periudha e duhur për acidet yndyrore.

Për më tepër, në mbrëmje mund të ndiheni më të qetë dhe të vëmendshëm.

Suplementët E Lëngshëm Apo Kapsula
Nëse nuk ju pëlqejnë suplementët e ngurtë, atëherë mund të zgjidhni ato të lëngshëm, të cilët zakonisht kanë pak yndyrë në përmbajtjen e tyre.

Një Këshillë Të Fundit
Përzgjedhja e kohës së marrjes së suplementëve të acideve yndyrore ka një rol të rëndësishëm në marrjen e përfitimeve.

Nëse ju merrni medikamente të tjera në mbrëmje, atëherë në këtë kohë mund të merrni edhe vajin e peshkut.

Zgjidhni formatin që ju përshtatet dhe jini të rregullt në marrjen e suplementëve.

Shpesh keni dëgjuar që vaji i peshkut nuk rekomandohet të merret gjatë muajve të ngrohtë.

Studimet të cilave u referohet AgroWeb.org, tregojnë se kjo është e pavërtetë, e mbetur nga koha kur vaji i peshkut nuk ruhej në freski.

Vaji i peshkut nëse nuk ruhet siç duhet oksidohet.

Bëni kujdes të mos e konsumoni nëse vëreni se vaji i peshkut në suplementet që blini në farmaci ka shkrirë.

Por nëse ai ruhet në kushte të përshtatshme në frigorifer, Organizatat e Shëndetit e rekomandon atë të merret edhe gjatë muajve të ngrohtë. Mbase në sasi pak më të reduktuara.

Madje gjatë verës është e rekomandueshme të konsumohet edhe më shumë peshk, pasi organizmi e pranon dhe e përvetëson më mirë.

* Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.

Shpërndaje në shoqërine tuaj!

Nese e ke nje mik te mire shperndaje...
FanPage KosovaToday Bashkohu me ne beje like fanpage
Te KOSOVATODAY - beje like
Nga KosovaToday.com August 10, 2018 5:00 am ne link https://kosovatoday.com/?p=283874
Nese ky postim qe eshte bere ne faqen KOSOVATODAY prek privatesin e dikujt ose eshte lajm abuzues ju lutem na shkruani ne facebook ose ne email [email protected] kosovatoday.com ose ne fanpage facebook ose ContactUs, dergo linkun e mesiper qe te fshihet. Nuk mbajme pergjithesi per ndonje lajm qe eshte postuar qe eshte publik ne gjithe mediat. Ju faleminderit
Kosova Today News Reviewed by Shqipe Krasniqi on . Kur Është Koha e Duhur Për Të Përdorur Vajin e Peshkut Për Shëndetin Kur Është Koha e Duhur Për Të Përdorur Vajin e Peshkut Për ShëndetinRating: 4.8