Zelenski mesazh ukrainasëve: Kjo javë është vendimtare

Sunny Hill do të mbahet në Prishtinë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky tha se Ukraina duhet të presë “aktivitet më të madh armiqësor” nga Rusia pasi Bashkimi Evropian konsideron nëse vendi duhet të konsiderohet zyrtarisht për statusin e kandidatit pas pushtimit të Rusisë.

“Ne duhet të presim një aktivitet më të madh armiqësor nga Rusia. Me qëllim – në mënyrë demonstrative. Pikërisht këtë javë”, tha Zelensky në fjalimin e tij të natës të dielën. Dhe “jo vetëm kundër Ukrainës, por edhe kundër vendeve të tjera evropiane”.

Zelensky tha se e hëna shënon fillimin e një “jave vërtet historike”, transmeton rtv21.tv.

“Një javë kur do të dëgjojmë përgjigjen nga Bashkimi Evropian për statusin kandidat për Ukrainën. Tashmë kemi një vendim pozitiv nga Komisioni Evropian dhe në fund të javës së re do të ketë një përgjigje nga Këshilli Evropian”.

Zelensky e quajti një përgjigje të ardhshme për statusin kandidat të Ukrainës “një vendim fatal” për vendin e tij. Ai tha gjithashtu se ishte “i bindur se vetëm një vendim pozitiv përmbush interesat e të gjithë Evropës”./21Media