Zelensky: Ukraina ka nevojë për armë më të fuqishme

Fotoja po bën xhiron e rrjetit, momenti i sikletshëm mes Macron dhe Zelenskyt

Ukraina po vazhdon të jetë në luftë me Rusinë.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky tha këtë të enjte se pushtimi i Rusisë ka një qëllim “të thyejë Ukrainën dhe të thyejë të gjithë Evropën përmes Ukrainës”.

Gjatë një konferencës së përbashkët për shtyp në Kiev me kancelarin gjerman Olaf Scholz, presidentin francez Emmanuel Macron, kryeministrin italian Mario Draghi dhe presidentin rumun Klaus Iohannis, ai tregoi se si sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës përbënte një sulm ndaj të gjithë Evropës.

“Rusia dëshiron të tregojë se Evropa e bashkuar nuk është në gjendje të jetë efektive dhe se vlerat evropiane nuk funksionojnë për mbrojtjen e lirisë. Ne mund dhe duhet ta thyejmë këtë skenar dhe t’u tregojmë atyre se Evropa do të vazhdojë të jetë e lirë, demokratike dhe … e bashkuar”, tha Zelensky.

Sipas tij mënyra më e mirë për të demonstruar pozitën e përbashkët dhe të fortë është mbështetja në integrimin e Ukrainës në Bashkimin Evropian.
Njëkohësisht theksoi se Ukraina është e gatshme të punojë për t’u bërë një anëtare e plotë e BE-së.

“Ne e kuptojmë se rruga drejt Bashkimit Evropian është me të vërtetë një rrugë dhe nuk është një hap. Por kjo rrugë duhet të fillojë dhe ne jemi të gatshëm të punojmë që shteti ynë të shndërrohet në një anëtar të plotë të Bashkimit Evropian dhe Ukrainasit tashmë kanë fituar të drejtën për të nisur këtë rrugë”, tha Zelensky.

CNN shkruan se presidenti ukrainas u ka bërë thirrje liderëve të BE’së që t’i japin vendit të tij anëtarësimin e shpejtë në bllok përmes një procedure të shkurtuar për të kundërshtuar agresionin rus.

Zelensky tha se numri i përgjithshëm i raketave ruse të përdorura kundër popullsisë civile në Ukrainë ka arritur në 3,000 këtë muaj, duke shtuar se sa më shumë armë të fuqishme të kenë nga Perëndimi, aq më shpejt do të jetë në gjendje t’i japin fund sulmeve ruse.

“Çdo grumbull i furnizimeve të tilla është i barabartë me ukrainasit e shpëtuar. Dhe çdo ditë e shtyrjes ose shtyrjes së vendimeve është një shans për ushtrinë ruse për të vrarë ukrainasit ose një shans për të shkatërruar qytetet tona. Ka një lidhje të drejtpërdrejtë: sa më shumë armë të fuqishme të marrim, Më shpejt ne mund të çlirojmë njerëzit tanë dhe të çlirojmë tokën tonë”, u shpreh ai.