LAJME NGA BOTA

unnamed-file-1564

Tronditet Mali i Bardhë, tjetër tërmet në Itali

Tjetër tërmet në Itali, tronditet Mali i Bardhë. Një tërmet me magnitudë 4.2 ballë, epiqendra e të cilit ishte afër Malit të Bardhë, u regjistrua...

unnamed-file-1561

Grusht shteti kundër Xi Jingpin? Ç’po ndodh në Kinë?

Një ‘vello’ misteri është përhapur në Kinë me raporte edhe për një grusht shteti. Sipas mediave të huaja, fakti që dhjetëra fluturime për në Kinë...

unnamed-file-1548

Kovaçevski: Federata Ruse duhet të ndalojë menjëherë agresionin e saj në Ukrainë

Me agresionin e paprovokuar kundër Ukrainës, Federata Ruse shkeli në mënyrë flagrante Kartën e Kombeve të Bashkuara, si dhe normat dhe parimet e së drejtës...

unnamed-file-1540

Në Itali sot mbahet zgjedhet, pritet të fitoj koalicioni i krahut të djathtë

Të dielën, më 25 shtator në Itali votohet për zgjedhjet e përgjithshme të parakohshme, që mund të krijojnë qeverinë më të djathtë që ka pasur...

unnamed-file-2210

Për shkak të rritjes së çmimeve të energjisë, falimentojnë qindra kompani në Gjermani

Evropa po përballet me ngritje të çmimeve. Rritja e papritur e çmimeve të energjisë çoi disa qindra kompani në falimentim në Gjermani në gusht, paralajmëroi...