Ahmeti: Kfilluni! Çdo vonesë në një pako intervenuese ekonomike e rrit koston më vonë

Kosova pritet të përballet me krizë të thellë ekonomike si pajtojë e koronavirusit.

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti u ka bërë apel liderëve të partive politike, që të bëhen bashkë për përpilimin e një pakoje ekonomike për rimëkëmbje pas pandemisë.

Sipas Ahmetit, pakoja e parë është gjysmake dhe e pamjaftueshme për Kosovën, dhe me këtë mund të ketë krizë të zgjatur ekonomike.

Ai është shpehur i habitur se si liderët s’po arrijnë të gjejnë dakordim për t’u takuar.

“A duhet me ju thirr ndonjë ambasadë me ju bo bashkë?”, ka shkruar ai.

Postimi i plotë:

Me zbutjen potenciale të pasojave shëndetësore të virusit, shtohet presioni për pasojat ekonomike të kësaj pandemie. Cdo ditë vonesë në një pako intervenuese ekonomike e rrit koston më vonë. pra në qoftë se në fillim kanë qenë të nevojshme 100 milion për intervenim, sot nevojitet një shumë tepër me e madhe për të arritur efektet e njejta si 100 milionshi në fillim.

Pakoja e parë ekonomike e cila po zbatohet në mënyrë gjysmake është e pamjaftueshme në qoftë se nuk duam të shohim krizë të zgjatur ekonomike.

Nuk po mundem me e kuptu që nuk po ka hapësirë as me u taku subjektet politike per negociata për një pako të përbashkët.

A duhet me ju thirr ndonjë ambasadë me ju bo bashkë?

Kuptoni që këto kalkulime politike kanë pasoja në jetë njerëzish.

VINI RE ! - Lajmi qe eshte portuar eshte mare nga portalet tjere. Nese preke privatesine ky lajme ju lutem na informoni ne facebook ne e fshijme lajmin menjehere. Nuk mbajme persiper per lajmet e postuara. KosovaToday nuk eshte Agjensi per Lajme vetem riboton lajmet nga portalet tjere. Me respekt KosovaToday.
Reklamat e meposhtme jane te kompanise MGID nese blini dicka nuk garanton KosovaToday - Jan Reklama te Kompanise MGID.

Lajme te ngjajshme !

Lajme te ngjajshme !