Akuzohet Bloomberg/ Ambasada Ruse në SHBA: Publikoi të dhëna të rreme për ndikimin e Putin në Rusi

Për herë të dytë brenda një jave, agjencia amerikane Bloomberg është kritikuar për falsifikim të të dhënave për Rusinë. Ambasada ruse në Shtetet e Bashkuara kritikoi një artikull që fliste për një ulje të mprehtë të vlerësimit të besimit tek presidenti i Federatës Ruse, Vladimir Putin.

Sipas VTsIOM, këto shifra janë dy herë e gjysmë më të larta sesa ato të dhëna. Misioni diplomatik e quajti artikullin mosrespektues ndaj lexuesve. Diplomatët i bënë thirrje Bloomberg të kërkojë falje dhe të sigurojë të dhëna të besueshme.

“Ekziston një përshtypje e qëndrueshme që artikujt në Bloomberg janë shkruar për të promovuar grafikët false dhe për të krijuar imazhe vizuale të qëndrueshme për” dinamikën negative “në Rusi. Këtë herë, objekt mashtrimi ishte “vlerësimi” i Presidentit Vladimir Putin. Ne bëjmë thirrje për profesionalizëm dhe objektivitet dhe i kërkojmë falje audiencës së tyre për një keqinformim tjetër” tha ambasada në një postim në Facebook.

Ambasada Ruse në Shtetet e Bashkuara u nxit gjithashtu nga zëvendësimi i nënshkrimeve në orari i agjencisë, duke pasqyruar numrin mesatar të shtretërve spitalorë për një mijë njerëz në Rusi. Përveç kësaj, në maj, Bloomberg ndryshoi dy herë titullin për vdekshmërinë nga koronavirusi në Rusi.

Para kësaj, Financial Times dhe New York Times publikuan gjithashtu materiale për një nënvlerësim të mundshëm të vdekshmërisë nga koronavirusi në Rusi. Pas kësaj, Ministria e Jashtme ruse kërkoi një përgënjeshtrim të të dhënave nga materialet.

VINI RE ! - Lajmi qe eshte portuar eshte mare nga portalet tjere. Nese preke privatesine ky lajme ju lutem na informoni ne facebook ne e fshijme lajmin menjehere. Nuk mbajme persiper per lajmet e postuara. KosovaToday nuk eshte Agjensi per Lajme vetem riboton lajmet nga portalet tjere. Me respekt KosovaToday.
Reklamat e meposhtme jane te kompanise MGID nese blini dicka nuk garanton KosovaToday - Jan Reklama te Kompanise MGID.

Lajme te ngjajshme !

Lajme te ngjajshme !