Anulimi i konkursit të KEK-ut, reagon Çitaku

KEK, ka anuluar konkursin e shumë përfolur.

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku ka reaguar pas Korporata Energjetike e Kosovës e anuloi konkursin e shumëpërfolur për punësimet e familjarëve të menaxhmentit të KEK-ut dhe militantëve të Lëvizjes Vetëvendosje, shkruan Gazeta Express.

Çitaku ka thënë se anulimi i sotëm i konkursit të KEK-ut është efekti i parë që po e jep themelimi i Komisionit Hetimor Parlamentar i iniciuar nga Partia Demokratike e Kosovës me mbështetjen e deputetëve të opozitës, për hetimin e krizës së energjisë.

“Rezultatet e themelimit të Komisionit Hetimor Parlamentar tashmë po vërehen. Vetëm një ditë pas themelimit të komisionit, KEK-u anuloi konkursin përmes së cilit u punësuan shumë militantë të VV-së”, tha Çitaku.