Ç’është “turizmi hakmarrës”, metoda që po përdor Kina për të rigjeneruar industrinë?

Pandemia, Conte: Propozoj zgjatjen e gjendjes së emergjencës deri në fund të janaritMiliona njerëz kinezë po udhëtojnë në të gjithë vendin në një periudhë të “turizmit hakmarrës” pas pothuajse një viti karantine, bllokimesh dhe kufizimesh në lëvizjen e tyre.

Ministria e Kulturës dhe Turizmit e Kinës pret që rreth 550 milion njerëz do të bëjnë udhëtime brenda vendit gjatë një feste zyrtare tetë ditore që shënon festivalin e mesit të vjeshtës dhe ditën kombëtare të Kinës.

Fotografitë e postuara në mediat sociale të martën, dita e parë e festës kombëtare, treguan vendet turistike të mbushura me vizitorë dhe stacionet e trenave të zënë me pasagjerë. Faqja e rezervimeve të udhëtimeve Qunar tha se rezervimet e hoteleve ishin dyfishuar për destinacione të njohura si Dali dhe Lijiang në provincën Yunnan ose Sanya në Hainan, një ishull në jug.

Faqet e udhëtimit kanë luftuar për klientët duke zbritur çmimet, ndërsa linjat ajrore kanë shtuar itinerare të reja për të përmbushur kërkesën. Më shumë se 500 vendndodhje piktoreske në të gjithë vendin po japin hyrje falas ose zbritje për vizitorët.

Zyrtarët janë të etur për të inkurajuar këtë kërkesë të mbyllur, të përshkruar nga media shtetërore si “turizëm hakmarrës”, gjatë festës vjetore publike të njohur si Java e Artë, tradicionalisht një kohë kryesore për udhëtime dhe shpenzime.

Shpenzimet gjatë tetë ditëve të ardhshme do të jenë një tregues kryesor i rimëkëmbjes ekonomike të Kinës nga pandemia e Covid-19. Gazeta shtetërore e Informacionit Ekonomik Daily e përshkroi festën e këtij viti si një “betejë kritike” për industrinë e turizmit./The Guardian, SCAN

The post Ç’është “turizmi hakmarrës”, metoda që po përdor Kina për të rigjeneruar industrinë? appeared first on Hapur.

VINI RE ! - Lajmi qe eshte portuar eshte mare nga portalet tjere. Nese preke privatesine ky lajme ju lutem na informoni ne facebook ne e fshijme lajmin menjehere. Nuk mbajme persiper per lajmet e postuara. KosovaToday nuk eshte Agjensi per Lajme vetem riboton lajmet nga portalet tjere. Me respekt KosovaToday.
Reklamat e meposhtme jane te kompanise MGID nese blini dicka nuk garanton KosovaToday - Jan Reklama te Kompanise MGID.

Lajme te ngjajshme !

Lajme te ngjajshme !