Gazeta austriake zbulon sekretin: Ja pse u rrëzua Albin Kurti dhe kur formohet qeveria e re

Kryeministri Albin Kurti u rrëzua nga parlamenti në fund të marsit dhe tani ka të drejtë nga Gjykata Kushtetuese“Der Standard”: Formimi i qeverisë së re pritet në fund të muajit maj

Gazeta austriake “Der Standard”, ka shkruar për vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, e cila ka pezulluar dekretin e presidentit Hashim Thaçi, për çështjen e mandatarit për formimin e qeverisë së re.

Gazeta shkruan se formimi i qeverisë së re pritet në fund të muajit maj, derisa kryeministri në detyrë Albin Kurti po bën thirrje për zgjedhje të reja. “Der Standard” ka përmendur edhe arsyen e rrëzimit të Qeverisë së Kurtit në mars të këtij viti, pas një mosmarrëveshjeje me LDK-në për negociatat me Serbinë.

“Në mars, LKD-ja ngriti një mocion mosbesimi. Sfondi për këtë ishte një mosmarrëveshje për negociatat me Serbinë, e cila ende nuk e njeh pavarësinë e Kosovës”, shkruan gazeta.

Artikullin i plotë “Der Standard”:

Gjykata Kushtetuese në Kosovë ndalon formimin e qeverisë së re. Formimi i qeverisë është në pritje deri në fund të majit. Kryeministri i rrëzuar Kurti bën thirrje për zgjedhje të reja.

Pesë javë pas rënies së Qeverisë në Kosovë, Gjykata Kushtetuese ka ndaluar formimin e një qeverie të re. Gjykata e pezulloi në mënyrë prove të premten një dekret nga Presidenti Hashim Thaçi, i cili i kishte dhënë një politikani nga partia e qendrës së djathtë LDK-ja, mandatin e qeverisë. Formimi i qeverisë tani është në pritje deri në një vendim gjyqësor përfundimtar në fund të majit.

Qeveria e kryeministrit Albin Kurti u rrëzua me votë mosbesimi në fund të marsit pas vetëm 50 ditësh në detyrë. Shteti i vogël i Ballkanit u zhyt në një krizë të rëndë politike në mes të pandemisë së koronavirusit.

Meqenëse zgjedhjet e reja fillimisht nuk ishin të mundshme për shkak të pandemisë, Thaçi kishte dekretuar një politikan nga partia e dytë më e madhe, LDK-ja, për të formuar qeverinë të enjten. Kurti e kishte refuzuar këtë si antikushtetues dhe bëri thirrje për zgjedhje të reja pasi të hiqen kufizimet e Koronavirusit.

Shkelja e koalicionit për mosmarrëveshjet mbi negociatat me Serbinë. Pas zgjedhjeve parlamentare në tetor, Kurti ishte konfirmuar si kreu i ri i qeverisë nga parlamenti në shkurt. Partia e tij e majtë nacionaliste Lëvizja Vetëvendosje dhe LDK-ja kishin rënë dakord për një qeveri të përbashkët pas disa muajsh mosmarrëveshje për ndarjen e posteve. Në mars, LKD-ja ngriti një mocion mosbesimi. Sfondi për këtë ishte një mosmarrëveshje për negociatat me Serbinë, e cila ende nuk e njeh pavarësinë e Kosovës.

Në zgjedhjet e përgjithshme, partia Vetëvendosje dhe LDK-ja fituan 29 dhe 28 nga 120 vendet në Kuvend. Duke vepruar kështu, ata i shkaktuan një humbje historike PDK-së që kishte fituar në 2007 dhe kishte dalë nga lëvizja e UÇK-së.

VINI RE ! - Lajmi qe eshte portuar eshte mare nga portalet tjere. Nese preke privatesine ky lajme ju lutem na informoni ne facebook ne e fshijme lajmin menjehere. Nuk mbajme persiper per lajmet e postuara. KosovaToday nuk eshte Agjensi per Lajme vetem riboton lajmet nga portalet tjere. Me respekt KosovaToday.
Reklamat e meposhtme jane te kompanise MGID nese blini dicka nuk garanton KosovaToday - Jan Reklama te Kompanise MGID.

Lajme te ngjajshme !

Lajme te ngjajshme !