“Hapni kufijtë me Shqipërinë”, kërkesa e biznesit grek për kryeministrin Mitsotakis

Që prej muajit mars e deri më tani pikat kufitare të Shqipërisë me Greqinë janë të mbyllura për shkak të pandemisë Covid 19. Por qetësimi i situatës në të dy vendet ka risjellë në vëmendje lëvizjen, e aq më tepër, kur tashmë turizmi është në nisje të tij dhe të dy vendet e kanë të bazuar një pjesë të rëndësishme të ekonomisë së tyre tek ky sektor.

Pikërisht për këtë arsye, biznesi i ka kërkuar qeverisë të hapë kufijtë tokësorë me Shqipërinë, Bullgarinë dhe Maqedoninë Veriore bëri sot Lidhja e Biznesit të Veshjes së Gatshme Greqi.

Duke u referuar në fazën e përgjithshme të lehtësimit të masave, “SEPE” ka kërkuar të lejohen të kalojnë pa karantinë e para 15 qershorit profesionistët e bizneseve anëtare të Lidhjes, në këto vende.

Ndalimi i qarkullimit për shtetas grekë e të huaj që drejtojnë apo punojnë mes dy vendeve në biznese kryesisht eksportuese dëmton rëndë sektorin duke thelluar krizën e madje kërcënuar mbijetesën.

Nga ana e tij, kryeministri grek Mitsotakis ka theksuar sot se përderisa ecuria e pandemisë e lejon, kufijtë tokësorë të Greqisë do të hapen gradualisht për të gjithë turistët e lejuar, deri në 15 qershor.

SEPE i drejtohet me letër të hapur 4 ministrave të Greqisë, të Ekonomisë, Zhvillimit, Mbrojtjes së Qytetarit dhe ministrit plotësues të kryeministrit.

VINI RE ! - Lajmi qe eshte portuar eshte mare nga portalet tjere. Nese preke privatesine ky lajme ju lutem na informoni ne facebook ne e fshijme lajmin menjehere. Nuk mbajme persiper per lajmet e postuara. KosovaToday nuk eshte Agjensi per Lajme vetem riboton lajmet nga portalet tjere. Me respekt KosovaToday.
Reklamat e meposhtme jane te kompanise MGID nese blini dicka nuk garanton KosovaToday - Jan Reklama te Kompanise MGID.

Lajme te ngjajshme !

Lajme te ngjajshme !